Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaduszki literackie w bibliotece szkolnej w Wicku [ZDJĘCIA]

Robert Gębuś
Zaduszki Literackie są już tradycją szkolnej biblioteki. Każdego roku w listopadzie starsi uczniowie SP w ramach projektu edukacyjnego prowadzą pod kierunkiem nauczycieli zajęcia warsztatowe dla najmłodszych uczniów na temat pisarzy, którzy w ostatnim czasie zmarli.

W bibliotece w Wicku wspominano wybitną polską poetkę i prozatorkę, Joannę Kulmową, znaną zwłaszcza z pięknych utworów dla dzieci.
- Wzruszające „Modlitewki”, „Echa śpiące” czy ostatnio wydany klasyczny zbiór wierszy z wielu lat literackich doświadczeń pt. „Kulmowa dzieciom”, to tylko niektóre z reprezentujących oryginalną twórczość zmarłej w czerwcu tego roku Kulmowej tomików - informuje Magdalena Kubiak z biblioteki szkolnej w Wicku.-Bo była to przecież wszechstronna pisarka, której literackie dokonania daleko wykraczały poza krąg najmłodszych odbiorców poetyckich perełek. W jej niezwykle bogatym dorobku nie brakuje utworów dla dorosłych, tekstów prozatorskich, słuchowisk radiowych, piosenek, a także tłumaczeń. Dość powiedzieć, że to właśnie Joanna Kulmowa jest autorką polskiego – wciąż obecnego na scenach polskich - przekładu z języka włoskiego intermezza G. B. Pergolesiego „La serva padrona” (po polsku „Służąca panią”).
W zajęciach wspomnieniowych w Bibliotece Szkolnej w Wicku wzięli udział uczniowie klasy trzeciej SP Wicko.
Na początek dzieci zobaczyły materiały przesłane bibliotece w Wicku przez Warszawską Operę Kameralną, w tym fotosy dokumentujące przedstawienie, którego tłumaczką była Joanna Kulmowa; wysłuchały wspomnieniowych wypowiedzi na temat poetki, a także jej autorskiej interpretacji jednego z wierszy.
Później uczennice klasy ósmej, biorące udział w projekcie edukacyjnym, przygotowały krótkie recytacje wybranych utworów, pisanych przez Kulmową w formie krótkich dziecięcych modlitw. Następnie – zachęcone przez nastolatki – dzieci same pisały swoje modlitewki – jak nazywała je Kulmowa – dziękczynne i proszące. Wzruszającym momentem było głośne odczytanie wybranych losowo modlitw, w przeważającej większości będące dziecięcym podziękowaniem za kochających rodziców i starsze rodzeństwo.
Ostatnim wspólnym zadaniem, zainspirowanym twórczością Joanny Kulmowej, było narysowanie swojego marzenia przez każdego z trzecioklasistów po odczytaniu kolejnego wiersza autorki, który zaczynał się od znamiennych słów „Ja nie lubię chodzić do szkoły…”. Każde z narysowanych marzeń dzieci wrzucały następnie do plecaka, zawieszonego na zbudowanym w bibliotece „drzewie marzeń”, a prowadzące warsztaty ósmoklasistki pokazywały i opisywały dzieciom ich marzenia. W ten sposób na kolorowych kartkach pojawiły się dziecięce życzenia szczęścia, nieśmiałe prośby o spotkanie z ulubioną koleżanką ze szkolnej ławy, kolorowe tęcze i serduszka dla najwierniejszych przyjaciół i najbliższej rodziny, choć pojawiały się też bardziej materialne marzenia, np. o… nowy iPhone.

Czytaj również:Policjanci zapraszają na debatę

Na koniec Zaduszek Literackich wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni za swoją pracę książkami autorstwa Joanny Kulmowej, podarowanymi uczniom przez poznańską Oficynę Wydawniczą G&P Henryk Gościański, Karol Prętnicki. Otrzymali także pamiątkowe widokówki z przedstawienia „Niebieski piesek” (w którym można usłyszeć piosenki w tłumaczeniu Joanny Kulmowej) ze szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga, gdzie autorka pełniła funkcję kierownika literackiego.

Czytaj również:Wykopaliska pezy sanktuarium św. Jakuba

Prowadzące warsztaty starsze uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy na podsumowanie projektu
edukacyjnego wraz z książkami z Wydawnictwa Albatros. Organizatorkami Zaduszek Literackich w Bibliotece Szkolnej w Wicku były nauczycielka religii, Ewa Wrońska i bibliotekarka szkolna, Magdalena Kubiak.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto