Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ramach Erasmusa uczniowie i nauczyciele z SGJ byli na wymianie u węgierskich bratanków

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W dniach 17-23 marca uczniowie i nauczycielki Społecznego Gimnazjum Językowego w Lęborku ponownie uczestniczyli w wymianie międzynarodowej. Tym razem w ramach projektu Erasmus + pod nazwą „Rolling stone” wyjechali do partnerów na Węgry. Oprócz Polski w projekcie biorą udział państwa także uczniowie z takich państw, jak Rumunia, Węgry, Portugalia, Włochy, Łotwa, Grecja i Turcja.

Na Węgry pojechali uczniowie SGJ Magdalena Sękowska, Dobrochna Łodyga i Mateusz Tarkowski oraz nauczycielki Joanna Woźniakowska i Paulina Norek. Uczniowie mieszkali u rodzin węgierskich w miejscowości Jaszbereny. Mieli okazję poznać kulturę, zwyczaje i język. Językiem kontaktowym był angielski. Zwiedzili Budapeszt, Eger, Esztergom i Visegrad. Uczniowie brali udział w zajęciach szkolnych Jászsági Apponyl Albert Általános Iskola w Jaszebereny. 21 marca razem świętowali Dzień Przyjaźni Polsko - Węgierskiej.

- Przez trzy lata pracowaliśmy nad geomitologią - dziedziną wiedzy zajmującą się badaniem mitów i podań różnych kultur, które opisują wydarzenia możliwe do wyjaśnienia za pomocą różnorodnych procesów geologicznych. Jest to nowa dziedzina interdyscyplinarnych badań, która łączy w sobie elementy geologii, antropologii, historii i archeologii

wyjaśniają nauczycielki z SGJ.

- Nasz projekt opowiada o przygodach meteorytu (Rolling Stone), który spada z kosmosu na Łotwę w listopadzie 2016 roku i toczy się przez całą Europę. Szuka po drodze geomitów, bada zmiany geologiczne, klimatyczne, migracje, aby wreszcie w maju 2019 roku wpaść do Oceanu Atlantyckiego w Portugalii.

Do trzyletniego, anglojęzycznego projektu SGJ przystąpił w roku 2016/17. W projekcie biorą udział takie kraje, jak Rumunia, Węgry, Portugalia, Włochy, Łotwa, Grecja i Turcja.

Za miesiąc (28 kwietnia - 4 maja 2019 r.) szkoła będzie uczestniczyła w ostatnim już spotkaniu 3-letniego projektu ROLLING STONE. Tym razem w Portugalii, w mieście Barcelos koło Porto.

- Podsumujemy nasze działania projektowe, przedstawimy produkty końcowe wypracowane w ciągu trzech lat współpracy. Na pewno będzie przykro żegnać się po 3 latach współpracy, tym bardziej, że znajomości przekształciły się w trwałe przyjaźnie

- mówią nauczycielki z SGJ.

- Na szczęście współpraca przetrwała i mamy nadzieję, że spotkamy się w ramach innych projektów międzynarodowych przygotowywanych przez Społeczne Liceum Ogólnokształcące.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto