Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W lęborskiej Wieży Ciśnień otwarto wystawę wyposażenia kościoła św. Jakuba Ap. "Fara Miasta Lęborka"

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Wystawa przedmiotów sakralnych z sanktuarium św. Jakuba Apostoła, zorganizowana z okazji Roku Jakubowego, przybrała charakter wyjątkowego spotkania ze sztuką sakralną. Można było obejrzeć m.in. XVII i XVIII-wieczne obrazy, rzeźby, lichtarze, witraże, dokumenty czy późnogotycki kielich z pateną.

To nie pierwsza, ale za to największa wystawa, na której prezentowane są przedmioty z sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku. Okazją do jej zorganizowania jest Rok Jakubowy, który przypadł na 2021 rok, ale decyzja papieża Franciszka został wydłużony do roku 2022. Tym razem bez pandemicznych obostrzeń, Lębork może obchodzić święto swojego patrona, którego preludium jest wystawa w Wieży Ciśnień, zorganizowana przez lęborskie muzeum. Przybyli na nie m.in. przedstawiciele samorządów: starosta Alicja Zajączkowska, wicestarosta Edmund Głombiewski Witoldem Namyślak, burmistrz Lęborka, a także Marcin Brodalski, kierownik biura poselskiego Piotra Müllera, posła na sejm RP ziemi słupskiej,, proboszcz parafii NMPKP w Lęborku, ks. Andrzej Żur, Robert Wołyniec ojciec gwardian i proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła i ojciec Łukasz Waszkielis. Dyrektor muzeum w Lęborku Mariola Pruska podkreśliła, że bez wsparcia franciszkanów z sanktuarium św. Jakuba Apostoła nie byłoby możliwe zorganizowanie wystawy, natomiast o. Łukasz Waszkielis wskazał na jej ponadczasowość, wyrażaną w przedstawianych przedmiotach, stanowiących pomost pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.

-Ukazanie tego dziedzictwa, gromadzonego przez wieki, to także łączność z tymi, którzy nas poprzedzali

- mówi ojciec Łukasz Waszkielis.

- My, jako ci, którzy stoją w obliczu zgromadzonych dóbr kultury, dzieł sztuki jesteśmy zobowiązani nie tylko, żeby je zachować, ale też pokazać ich szerszy kontekst.

Na wystawie "Fara Miasta Lęborka" można zobaczyć dzieła, która na co dzień nie są rzadko oglądane przez wiernych i turystów odwiedzających sanktuarium. To np. grupa trzech obrazów z przedstawiających ewangelizatorów Pomorza, czyli św. Wojciecha, Ottona i Brunona, autorstwa Carla Friedricha Lessinga, rzeźby związane z tabernakulum w skład których wchodzą św. Wojciech, św. Stanisław, św. Jan Chrzciciel i Anioł. Na wystawie znajdziemy także dzieła złotnicze i konwisarskie, w tym późnogotycki kielich z pateną.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto