Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lęborku z okazji ich święta uhonorowano żołnierzy rezerwy

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Uroczystość z okazji Święta Żołnierza Rezerwy odbyła się na na placu apelowym na terenie 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego, z udziałem dowódcy ppłk Michała Michalskiego
Uroczystość z okazji Święta Żołnierza Rezerwy odbyła się na na placu apelowym na terenie 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego, z udziałem dowódcy ppłk Michała Michalskiego Marcin Kapela
W przeddzień Święta Żołnierza Rezerwy, w 1. Lęborskim Batalionie Zmechanizowanym miała miejsce uroczystość honorująca rezerwistów. Z udziałem dowódcy, podpułkownika Michała Michalskiego uhonorowani zostali żołnierze, którzy w minionych miesiącach strzegli polskich granic.

Rezerwiści mają swoje święto

Święto Żołnierza Rezerwy zostało ustanowione decyzją ministra obrony narodowej w 2019 r. Data obchodów nawiązuje do zwycięskiej bitwy pod Koronowem, stoczonej przez polskie rycerstwo i pospolite ruszenie z wojskami zakonu krzyżackiego 10 października 1410 r.

Uroczystość z okazji Święta Żołnierza Rezerwy odbyła się na na placu apelowym na terenie 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego, z udziałem dowódcy ppłk Michała Michalskiego. Decyzją Ministra Obrony Narodowej na stopień porucznika mianowany został podporucznik Bartłomiej Białk. Za ochronę polskiej granicy żołnierzom został nadany znak specjalny w stopniu trzecim - brązowy.

Uhonorowani zostali przedstawiciele grup i stowarzyszeń - Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Słupsku, Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 6 w Lęborku, Żołnierzy i Sympatyków Niebieskich Beretów, Grupy Alfa Polish Marines, Rezerwistów Niebieskich Beretów, Omega Niebieskie Berety.

Głos zabrał ppłk. Radosław Wojciechowicz, który w 2017 r. przekazał obowiązki dowódcy I. Batalionu Zmechanizowanego w Lęborku majorowi Dariuszowi Niewiadomemu.

- To już 4 lata, od kiedy Minister Obrony Narodowej ustanowił Święto Żołnierzy Rezerwy. Co roku jestem w Lęborku w ten czas i widzę, jak zmienia się wymiar tego święta na lepsze. Na tym placu zebrali się żołnierze rezerwy Niebieskich Beretów. Służyliście w 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej, 8 Dywizji, 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża, 4 Pułku Desantowym, 34 i 35 Pułku Desantowym, 11 Batalionie Czołgów, dywizjonach artylerii i wielu innych pomniejszych pododdziałach Niebieskich Beretów. Zmieniały się czasy i nazwy jednostek, ale jedno pozostaje niezmienne - żołnierz w niebieskim berecie zawsze należał do elity wojska polskiego i wyróżniał się wyszkoleniem i dyscypliną. W dobie zagrożenia wojennego niezmiernie ważne jest wyszkolenie rezerwy, wszak to ona wygrywa wojnę.

Wyróżnienia były także za sukcesy sportowe. Za zajęcia 1 miejsce w zawodach biegowych pamiątkowym pucharem został nagrodzony st. szer. specjalista Krzysztof Bartkiewicz a za zajęcia 2 miejsca starszy kapral Robert Czerniak..

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto