Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie i nauczyciele II LO w Lęborku zakończyli udział w projekcie Erasmus +

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Przez 23 miesiące, od 1 czerwca 2018 r. do końca kwietnia 2020 r., uczniowie i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego zdobywali wiedzę i umiejętności w projekcie Erasmus +, w programie: „Szkoła Europejska. Rozwój – twoja przyszłość”, na który otrzymali dotację w wysokości 18 112,00 euro. II LO złożyło już aplikację do kolejnego, międzynarodowego projektu dla uczniów, realizowanego w ramach Erasmus+. Rozstrzygnięcie wniosku nastąpi w czerwcu.

W II Liceum Ogólnokształcącym w Lęborku kształci się 369 uczniów w 12 zespołach klasowych. Kadra nauczycielska liczy 41 osób, z których 9 to nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego. W ramach tego projektu nauczyciele wyjechali na szkolenia językowe i metodyczne:
- Iwona Tyburska – szkolenie metodyczne z języka angielskiego na Malcie
- Joanna Sawińska–Majer – szkolenie językowe z języka angielskiego w Irlandii
- Edyta Podolak - szkolenie językowe z języka angielskiego w Irlandii
- Katarzyna Zając - szkolenie językowe z języka angielskiego na Malcie
- Grażyna Sztanga – szkolenie językowe z języka angielskiego na Malcie
- Bartosz Biały – szkolenie językowe z języka angielskiego w Wielkiej Brytanii
- Andrzej Lewandowski – szkolenie metodyczne z języka niemieckiego w Niemczech

MOBILNOŚĆ PIERWSZA

Iwona Tyburska uczestniczyła w kursie metodycznym Creative Use of Technology in the Classroom. Zajęcia były prowadzone przez Brytyjczyka Chrisa Reece, a uczestniczyło w nim 10 nauczycieli, właściwie nauczycielek, z czterech krajów europejskich.
- Zajęcia, poświęcone wykorzystywaniu nowoczesnych technologii, a przede wszystkim tablicy interaktywnej na lekcjach, odbywały się w murach szkoły Alpha School of English w urokliwym zakątku Malty, nad morzem (właściwie trudno mówić o jakimkolwiek miejscu na Malcie, które nie jest nad morzem) zwanym StPaul’s Bay.

MOBILNOŚĆ DRUGA

Joanna Sawińska-Majer i Edyta Podolak przebywały w Cork, w Irlandii.

- Doskonaliłyśmy swój angielski na kursie językowym (angielski ogólny) w Cork English College. Zajęcia były bardzo intensywne i odbywały się w trzech modułach, każdy z innym nauczycielem. We wtorki, środy i czwartki kończyły się o 16.20, a w poniedziałki i piątki o 13.20. Oczywiście, jak to w szkole, zadawano nam również prace domowe, które dzielnie odrabiałyśmy. Zachwyciła nas atmosfera na zajęciach - pełna życzliwości i zrozumienia. Nauczyciele byli zawsze gotowi do pomocy, dodatkowych wyjaśnień, otwarci na współpracę.

MOBILNOŚĆ TRZECIA

Katarzyna Zając i Grażyna Sztanga na Malcie uczestniczyły w kursie języka angielskiego dla dorosłych – Geneal English-30. Zajęcia prowadzili nauczyciele ze szkoły ESE- European School of English, Learning for Life z siedzibą w St.Julian’s na Malcie.

- Celem wyjazdu było zdobycie nowych umiejętności w zakresie języka angielskiego. Możliwość porozumiewania się z innymi po angielsku była fantastyczną sprawą. Mogłyśmy zrozumieć co mówią do nas przyjaciele z grupy, jak i spotkane przez nas osoby spoza szkoły. Na zakończenie kursu przygotowałyśmy na zajęcia. W „Dzień Polski”. Dzieliłyśmy się z uczestnikami kursu słodyczami produkowanymi w Polsce, które przywiozłyśmy oraz informacjami dotyczącymi naszego kraju.

MOBILNOŚĆ CZWARTA

Bartosz Biały wraz z kadrą nauczycielska z innych krajów Europy brał udział w zajęciach praktycznych z języka angielskiego.

- W mojej grupie były nauczycielki z Włoch, Belgii i Francji. Projekt trwał 2 tygodnie. Przez ten czas poznawałem angielską literaturę, gramatykę, kulturę, kuchnię i zwyczaje. W ramach projektu brałem też udział w czterech wycieczkach krajoznawczych poznając okolice Oxfordu oraz samo miasto, które okazało się wyjątkowo piękne. Dzięki temu, ze przez cały czas trwania kursu mieszkałem u brytyjskiej rodziny miałem okazje poznać „od podszewki” brytyjskie codzienne zwyczaje i zobaczyć kawałek zwykłego życia. Wyzwaniem okazało się poruszanie po mieście, korzystanie z komunikacji miejskiej czy zwyczajne robienie zakupów. Jednak Anglicy okazali się ludźmi bardzo przyjacielskimi i pomocnymi.

MOBILNOŚĆ PIĄTA

Andrzej Lewandowski uczestniczył w kursie metodycznym, który odbywał się w szkole językowej „Dialoge” położonej na wyspie Lindau był „Niemiecki dla nauczycieli: Wykorzystanie zasobów w rozwijaniu kompetencji”. W planie zajęć była nauka języka niemieckiego na poziomie C1, powiązana z zajęciami metodycznymi.

- Prowadzący zajęcia Alex i Anne byli bardzo rzeczowi i kompetentni. Podczas naszych spotkań pojawiły się kolejne pomysły na prowadzenie zajęć z języka obcego, ale najbardziej interesujące były źródła audiowizualne i ich możliwość wykorzystania na lekcji języka obcego. Na zajęciach pojawiły się również elementy kulturoznawstwa z oprawą metodyczną oraz ćwiczenia semantyczne. Czynnie uczestniczyłem w grach, ćwiczeniach i zabawach dydaktycznych, które z pewnością zastosuję na lekcjach prowadzonych przeze mnie w szkole.

CO JESZCZE Z ERASMUS+ ?

Uczestnictwo w projekcie Erasmus + to nie tylko wyjazdy na szkolenia. W ramach tego projektu szkoła nawiązała współpracę z innymi szkołami za pośrednictwem platformy e-Twinning - podejmując się uczestnictwa w projektach, jak i tworząc własne.

- Staramy się zaobserwowane ,,dobre praktyki” przenosić na grunt naszej szkoły. Mamy nadzieję, że wprowadzane zmiany spowodują, iż nasza szkoła będzie coraz bardziej europejska, a tym samym atrakcyjna dla naszych uczniów.

Święto Liczby Avogadro w II Liceum Ogólnokształcącym

W czwartek, 6 lutego br. uczniowie klas biologiczno-chemicznych w II Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Wojtyły oraz zaproszeni uczniowie ósmych klas z kilku lęborskich szkół wzięli udział w obchodach Święta Liczby Avogadro.
Trwający półtorej godziny wykład pt. "Zmierzyć, zważyć, zobaczyć atomy i cząsteczki" przedstawił mgr inż. Antoni Konitz, opiekun koła studentów chemików na Politechnice Gdańskiej. Następnie uczniowie wzięli udział w quizie, w którym troje najlepszych zostało nagrodzonych. Na koniec uczestnicy podziwiali pokazy chemiczne przeprowadzone przez studentów z politechniki. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu "Erasmus+", którego opiekunem jest Edyta Podolak, nauczycielka chemii. Wydarzenie przygotował też Bogdan Złoch, nauczyciel fizyki.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto