Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To była uroczysta, lęborska premiera niezwykłego filmu "Nieletni Inżynierowie" we Fregacie

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Marcin Kapela/Aleksandra Skowron
To była uroczysta, lęborska premiera filmu dokumentalnego "Nieletni Inżynierowie". Na premierę przybyli bohaterowie filmu, absolwenci Gimnazjum nr 1 z nauczycielem fizyki Ignacym Rejmakiem, dyrektor SP1 Grażyna Ruszkowska i Ewa Magott, dyrektor Społecznego Liceum Ogólnokształcącego. Z zaproszenia skorzystali reżyser i producent filmu Aleksandra Skowron, scenarzysta i producent Mirosław Skowron, a także burmistrz Lęborka Witold Namyślak, przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Litwin i sekretarz miasta Marian Kurzydło. Na widowni zasiedli rodzice bohaterów filmu. Kto jeszcze nie widział filmu, będzie miał okazję, bo we Fregacie będzie kilka seansów.

"Nieletni Inżynierowie" to pierwszy w historii film z bohaterami z Lęborka i zrealizowany w Lęborku. Film wyreżyserowały Aleksandra Skowron i Hanna Polak, nominowane do Oskara w 2005 r. Muzykę do filmu skomponował laureat Oskara Jan A.P. Kaczmarek.

Prawie godzinny film dokumentalny opowiada historię nastoletnich uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, którzy wraz z nauczycielem Ignacym Rejmakiem pod nadzorem inżynierów ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej pracowali nad modelami satelitarnego żagla deorbitacyjnego.

Na scenę zostali w pierwszej kolejności wywołani państwo Skowron. Prowadząca galę Aleksandra Werenczuk-Hinc zapytała, jak wybrali swoich bohaterów.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że możemy tu być wszyscy razem. A jak wybraliśmy bohaterów filmu?
Te dzieciaki po prostu nas zaczarowały. Właściwie każde z nich jest osobną historią na film. Zainspirowały nas do wielu różnych działań. Myślimy, że już w przyszły roku będzie kolejny film „Nieletnia Astronautka”, z jedną z dziewczyn, która będzie główną bohaterką, z całą grupą, którą widzieliśmy na ekranie

- odpowiedziała reżyserka i producentka Aleksandra Skowron.

- Serdecznie dziękuję rodzicom za zaufanie, że mogliśmy obserwować tę niezwykłą młodzież. Byliśmy zachwyceni.

- Jeżeli chodzi o Ignacego Rejmaka, to był zupełny przypadek. Weszliśmy na lekcję i po prostu wiedzieliśmy, że na niej zostaniemy i tak się stało.

Powiedziała też o tym, do czego zainspirował ich jeden z bohaterów filmu.

- Dobrosław zainspirował nas do tego, żeby już niedługo zorganizować konkurs ogólnopolski na opowiadanie science fiction. Powstanie książka, może też kolejny film.

Scenarzysta i producent Mirosław Skowron opowiedział o tym, jak wybrali Ignacego Rejmaka.

- Wpuściliśmy na różne lekcje operatorkę i dźwiękowiec po to, żeby mieć przebitki. Miały wejść na 5 minut, po czym minęło 45 minut, wyszły równo z dzwonkiem. Pytamy, co się stało i odpowiedziały, że było ciekawe. Stwierdziliśmy, że to chyba będzie ten nauczyciel.

- Młodzież niecierpliwiła się na premierę, bo nie wiedziała, w którym kierunku pójdzie ten film. Po raz pierwszy widziała go dopiero w Warszawie 3 tygodnie temu. To było olbrzymie zaufanie z ich strony, bo nikt nie wiedział, jak będzie przedstawiony. Rozmawiałem ze wszystkimi i nie ma negatywnych emocji, w wielu przypadkach pozytywne zaskoczenie.

Wypowiedź nagrała ze Stanów Zjednoczonych współreżyserka filmu Hanna Polak, która nie mogła przybyć ze względu na pandemię.

- Wspaniałe jest to, że pojawiają się tacy nauczyciele, ludzie, którzy podejmują takie ryzyko i młodzi ludzie, którzy chcą brać udział w takim projekcie. I obdarowują nas jego rezultatami.

Pierwszym widzem filmu był Artur Chmielewski, który najwyżej z Polaków zaszedł w NASA. To syn Henryka Chmielewskiego „Papcia Chmiela”, autor serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”. Przemawiał z Pasadeny w Kalifornii, gdzie pracuje w jednym z centrów badawczych NASA.

- Gratuluję niepełnoletnim inżynierom, gratuluję Lęborkowi. Niesamowita sprawa.

I ma jeszcze zaproszenie dla bohaterów filmu.

- Po doktoratach przylatujcie do mnie do NASA i będziemy razem budować misję na Uran

.

Po projekcji na scenę zostali zaproszeni bohaterowie filmu - Kacper Dąbrowa, Filip Erni, Alicja Gajda, Dobrosław Knut, Daria Kropidłowska, Kinga Kuczwalska, Klaudia Majewska, Szymon Malek, Amelia Mielewczyk, Agnieszka Miks, Emilia Negrya, Milena Nema, Agata Steciuk, Piotr Tasior oraz Ignacy Rejmak.

Wśród zaproszonych na scenę były także Marzena Rejmak, żona Ignacego Rejmaka oraz wychowawczynie Joanna Odrowąż-Piramowicz i Joanna Nowicka.

Głos zabrał Witold Namyślak, burmistrz Lęborka. Miasto było partnerem filmu.

- To opowieść o wielkich marzeniach, wielkiej przygodzie, fajnym nauczycielu, ambitnych uczniach, wspaniałej szkole. Wielkie brawa.

- Należą się też podziękowania, bo zostaliśmy dostrzeżeni, ktoś nas zauważył, przyjechał i zrobił o tym film. Dziękujemy reżyserom i producentom i wszystkim tym, którzy wokół filmu pracowali. Wszystkim wam można pozazdrościć tego filmu i życzyć wam tej wspaniałej przyszłości.

Bohaterowie filmu otrzymali słoneczniki i drobne upominki od miasta.

Podziękowanie wyraziła Grażyna Ruszkowska, dyrektor SP1.

- Chciałam podziękować Oli i Mirkowi i całej ekipie, że stworzyli szansę, włączyli w tak piękną podróż uczniów naszej szkoły, dziś już absolwentów. Świętnie się stało, że to naszym uczniom przypadło w udziale wystąpić w filmie.

Ewa Magott także nie kryła wzruszenia. W dokumencie, oprócz Ignacego Rejmaka, występuje dwóch absolwentów SLJ.

- Niezwykłym szczęściem jest spotkać osoby, które mają pasję, które są odważne i inspirują. Moi dwaj uczniowie, moi koledzy nauczyciele i nauczycielki i ja mieliśmy to szczęście spotkać państwa Skowronów. Bardzo im dziękuję. Gratuluje dzieciakom, na początku tej przygody uczniom I klasy gimnazjum.

Ostatnie słowo należało do Aleksandry Skowron

_ - Bez tych dzieci, bez tych nauczycieli my byśmy niczego nie zbudowali. To oni byli inspiracją, to oni prowadzili nas jak za rękę. Wystarczyło ich obserwować. Dziękujemy za tę szansę, że mogliśmy obserwować młodych ludzi. Dziękujemy za wsparcie. Wierzymy, że to dopiero początek._

Terminy pokazów we „Fregacie”:

Piątek, 25.09.2020
17:30 - Premiera filmu „Nieletni inżynierowie” - seans zamknięty - wstęp na podstawie zaproszeń

Sobota, 26.09.2020
16:30 - Nieletni inżynierowie

Niedziela, 27.09.2020
16:30 - Nieletni inżynierowie

Środa, 30.09.2020
16:30 - Nieletni inżynierowie

Cena biletu - 8 złotych. Bilety dostępne w kasie kina przy ulicy Gdańskiej 12 oraz za pośrednictwem strony www.lck-fregata.pl

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto