MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie "Niebieski Skarb" podsumowuje rok

red.
Aktywny rok stowarzyszenia "Niebieski Skarb". Stowarzyszenie podsumowało 2018 rok

1300 godzin sfinansowanych lub dofinansowanych specjalistycznych zajęć dla osób z autyzmem, organizacja warsztatów i szkoleń, aktywna Grupa Wsparcia „Niebieska Dłoń”, oryginalna a przede wszystkim skuteczna kampania 1% „Niebiescy Bohaterowie”, organizacja po raz piąty Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim oraz zajęć dla dzieci z autyzmem w ferie zimowe i wakacje oraz wiele działań integrujących rodziny i środowisko dotknięte problemem autyzmu to najważniejsze z działań podejmowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” w roku 2018. Połowa ub. roku to także 5. urodziny naszego Stowarzyszenia. Spotkanie członków organizacji i zaproszonych gości było okazją do wspomnień i podsumowania bardzo aktywnych 5 lat. Nie zabrakło życzeń, wzruszeń i snucia planów na przyszłość… Czas na wielkie podsumowanie:

Najważniejsze liczby
1300 godzin specjalistycznych zajęć dla osób z autyzmem sfinansowało lub dofinansowało w roku 2018 Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”. Środki na ten cel pochodziły z projektów dofinansowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, PFRON, Telewizję Polską oraz z 1% podatku przekazanych na Stowarzyszenie.
– W tym obszarze z roku na rok zwiększamy pulę dostępnych środków. Konkretna pomoc w sfinansowaniu zajęć terapeutycznych i rehabilitacji dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu to rzeczy o które najczęściej pytają rodzice dzieci z autyzmem – mówi prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska. – Ceny zajęć niestety rosną. W wielu przypadkach, gdyby nie nasze środki dzieci i młodzież z autyzmem pozbawione byłyby specjalistycznej rehabilitacji. Potrzeby są niestety znacznie większe. Nie ma miesiąca byśmy nie odebrali telefonu o nowym dziecku ze zdiagnozowanym autyzmem czy Zespołem Aspergera. Musimy walczyć, by przy pomocy specjalistów dzieci a potem dorośli były jak najbardziej samodzielni.
Od 1,5 roku część działań terapeutycznych prowadzona jest w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Krzywoustego. Dla wysoko funkcjonujących uczniów z Zespołem Aspergera zorganizowano zajęcia z socjoterapii. W cotygodniowych zajęciach w roku szkolnym 2018/2019 uczestniczy aktualnie 9 osób. 4 w grupie młodszej 9-12 lat i 5 w starszej 13-16 lat.
Na koniec roku 2018 pod opieką „Niebieskiego Skarbu” było 28 osób (głównie dzieci) z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Liczba członków Stowarzyszenia wynosi 60 osób.

„Niebiescy Bohaterowie”
Wymierne wsparcie finansowe w zakresie terapii w końcu roku 2018 i w 2019 zapewniają środki pozyskane z 1%. Służyła temu wielka kampania „Niebiescy Bohaterowie”. Jeszcze w listopadzie 2017r. dzieci z „Niebieskiego Skarbu” uczestniczyły w profesjonalnej sesji fotograficznej w Studiu Małgorzaty Prochowskiej. Było to dla nich wielkie przeżycie! Dla nas te dzieci są bohaterami. Codzienne czynności, które nam przychodzą z łatwością, dla nich często są wyzwaniem. Kampania miała zachęcić podatników do przekazywania swojego 1% by pomóc Niebieskim Bohaterom rozwijać swoje supermoce.

Powstała dedykowana strona internetowa www.niebiescybohaterowie.pl plakaty, ulotki, działania w internecie. Do firm, instytucji wyruszył Ambasador Niebieskich Bohaterów w którego wcielił się uczeń LO nr 1 w Lęborku Konrad Bloch.
Sukces oryginalnej kampanii nie był by możliwy bez zaangażowania rodziców, członków Stowarzyszenia i wielu ludzi dobrej woli. To pierwsza na taką skalę kampania 1% w powiecie lęborskim. Na konto Stowarzyszenia z tytułu 1% z podatku za rok 2017 wpłynęło 41.975,30 zł! To ponad 4 razy więcej niż rok wcześniej! Oprócz możliwości przekazania 1% uruchomiona została możliwość wpłaty on-line szybkim przelewem bankowym. Z tego tytułu wpłynęło 4.000 zł. Środki te także zostaną przekazane za terapię dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Wsparcie po diagnozie i nie tylko
Wielkim kapitałem jest funkcjonująca przy Stowarzyszeniu Grupa Wsparcia „Niebieska Dłoń” dla Rodziców, Dziadków i Opiekunów osób z autyzmem oraz osób zawodowo związanych z ta tematyką. W ramach comiesięcznych spotkań (także w plenerze) uczestnicy grupy w 2018 roku zapoznali się m.in. z tematyką ubezwłasnowolnienia, komunikacji w rodzinie oraz spotkali się z ciekawymi ludźmi, m.in. z pracownicami ZUS-u nt. rent rodzinnych i innych świadczeń dla osób niepełnosprawnych, z p. Magdaleną Sarzyńską-Górską, która zaproponowała dzieciom bezpłatne badania profilaktyczne w ramach projektów „Zdrowa stopa” czy katechetką ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Izabelą Bugałą z którą rozmawiano m.in. o I Komunii Świętej dla dzieci z autyzmem. Owocem tego spotkania było zawiązanie się kilka miesięcy później grupy 9 dzieci, które przygotowują się do Sakramentu Komunii przy Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku.
- Nasza Grupa Wsparcia to bardzo ciekawe, ale też ciepłe spotkania podczas których w gronie kilkunastu osób poznajemy nowe rzeczy, dzielimy się troskami, sukcesami, wspólnie rozwiązujemy problemy. To także wiele nawiązanych przyjaźni osób z podobnymi problemami i wzajemne wspieranie się – mówi Wioletta Tubacka z zarządu Stowarzyszenia. – W spotkaniach szukamy także motywacji i pomysłów do działania. Bardzo nam zależy, by nasi członkowie a przede wszystkim rodzice zaangażowali się w pomoc sobie i innym. Nasza organizacja ma charakter samopomocowy. Wszystko leży w naszych rękach, wszystko należy do nas. Wciąż o tym powtarzamy.

Nowe kompetencje i podwyższanie kwalifikacji

W roku 2018 podobnie jak w poprzednich latach prowadzone były szkolenia i warsztaty o szeroko rozumianej problematyce autyzmu.
Było to m.in. zorganizowane w połowie listopada ub. r. szkolenia pt. „Nastolatek z Zespołem Aspergera”. W szkoleniu wzięły udział 23 osoby podzielone na 2 grupy. Rano szkolili się rodzice – 11 osób, po południu nauczyciele i terapeuci – 12 osób. Warsztaty poprowadziła Mariola Rynkiewicz ze Słupska.
Tematyka spotkania w formie warsztatowej dotyczyła głównie trudnego okresu dojrzewania osób z ASD i ZA. Dzięki pozyskanym środkom z grantu każdy uczestnik warsztatów otrzymał wysoko ocenianą publikację Izabeli Fornalik pt. „Mam autyzm. Mam seksualność i co dalej? Poradnik dla rodziców, terapeutów i nauczycieli”. Kilka sztuk książki o tych ważnych tematach trafiło także do naszej biblioteczki.

Czytaj również:Szkolenie o autyzmie

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim
Ponad sto osób uczestniczyło w kwietniu 2018 roku w zorganizowanej przez „Niebieski Skarb” bezpłatnej Konferencji „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. To ważny punkt organizowanych przez Stowarzyszenie Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim. W konferencji wzięli udział m.in. specjaliści pracujący z osobami ze spektrum autyzmu, nauczyciele, w tym Ci wspomagający niepełnosprawnych uczniów, dyrektorzy szkół, przedszkoli i innych instytucji oraz rodzice.

Czytaj również:Światowy Dzień Autyzmu w Lęborku

W ramach po raz piąty organizowanego, tym razem w dniach 5-7 kwietnia 2018 Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim – więcej o wydarzeniu TUTAJ odbył się „Marsz dla Autyzmu”, Msza Św. dla osób z autyzmem i ich rodzin w Sanktuarium Św. Jakuba, a w kinie „Fregata” wyświetlono film dokumentalny „Komunia”.
Wielkim zainteresowaniem jak zawsze cieszył się konkurs plastyczny pt. „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. Tym razem skierowany został on do uczniów szkół podstawowych. Na konkurs wpłynęło 220 prac z 18 placówek z powiatu lęborskiego oraz gminy Łęczyce i Linia. Nagrodzono i wyróżniono 18 uczniów. W ramach promocji wydarzenia odbyło się kilka lekcji o autyzmie w szkołach i przedszkolach w powiecie lęborskim.
- To już 5 lat od kiedy organizujemy Dni Autyzmu w Powiecie Lęborskim – przypomina Emilia Wolska, wiceprezes „Niebieskiego Skarbu”. – Cieszy nas, że wiele działań dotyczących tej tematyki prowadzonych jest na terenie jednostek oświatowych. Przełom marca i kwietnia to wiele oddolnych inicjatyw w szkołach i przedszkolach. Uczniowie przygotowują gazetki szkolne, plakaty, odbywają się pogadanki na ten temat czy lekcje o autyzmie. Myślę, że dzięki tym działaniom temat autyzmu jest już bardziej „oswojony” na terenie powiatu lęborskiego, choć zdajemy sobie sprawę, że do ideału nam jeszcze brakuje. Nasze działania mają przybliżyć problem autyzmu i to się udaje. Z przekazem wychodzimy daleko poza granice powiatu lęborskiego.

Wakacje i ferie na niebiesko oraz wycieczka na koniec Polski…
W ferie zimowe i w wakacje w siedzibie „Niebieskiego Skarbu” kilka razy w tygodniu organizowane były zajęcia dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin. W każdych zajęciach uczestniczyło po kilkanaście osób.
Nowe miejsca, doznanie, sytuacje dzieci z autyzmem doświadczały na wielu wyjazdach czy imprezach integracyjnych. Rodzinnie odwiedziliśmy Aquapark w Bytowie. Wycieczkowy autokar „Niebieskiego Skarbu” zajechał nawet na koniec, a może na początek Polski (?) czyli Przylądek Rozewie. W ramach tego samego wyjazdu odwiedziliśmy Muzeum Obrony Wybrzeża i Fokarium na Helu.
Wiele radości i wspomnień pozostało po rodzinnym wyjeździe do Centrum Zabawy „Loppy’s World” w Gdańsku oraz Pikniku Rodzinnego-Ogniska w Chocielewku.
Wiele radości i wspomnień pozostało po rodzinnym wyjeździe do Centrum Zabawy „Loppy’s World” w Gdańsku oraz Pikniku Rodzinnego-Ogniska w Chocielewku.
7 ton nakrętek Już w 75 miejscach na terenie Pomorza (można sprawdzi je TUTAJ) trwa akcja zbierania nakrętek dla „Niebieskiego Skarbu”. Pozyskane w ten sposób środki wykorzystujemy do naszej statutowej działalności, głównie jako wkład własny w aplikowanych przez nas projektach. W roku 2018 udało się zebrać rekordowe 7035 kg plastikowych nakrętek! To o 2 tony więcej niż rok wcześniej! Od wielu lat Stowarzyszenie uczestniczy także w Jarmarku św. Jakuba Ap. wystawiając stoisko z własnoręcznie wykonanymi wyrobami artystycznymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto