Stowarzyszenie "Niebieski Skarb" podsumowuje rok

red.
Aktywny rok stowarzyszenia "Niebieski Skarb". Stowarzyszenie podsumowało 2018 rok

1300 godzin sfinansowanych lub dofinansowanych specjalistycznych zajęć dla osób z autyzmem, organizacja warsztatów i szkoleń, aktywna Grupa Wsparcia „Niebieska Dłoń”, oryginalna a przede wszystkim skuteczna kampania 1% „Niebiescy Bohaterowie”, organizacja po raz piąty Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim oraz zajęć dla dzieci z autyzmem w ferie zimowe i wakacje oraz wiele działań integrujących rodziny i środowisko dotknięte problemem autyzmu to najważniejsze z działań podejmowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” w roku 2018. Połowa ub. roku to także 5. urodziny naszego Stowarzyszenia. Spotkanie członków organizacji i zaproszonych gości było okazją do wspomnień i podsumowania bardzo aktywnych 5 lat. Nie zabrakło życzeń, wzruszeń i snucia planów na przyszłość… Czas na wielkie podsumowanie:

Najważniejsze liczby
1300 godzin specjalistycznych zajęć dla osób z autyzmem sfinansowało lub dofinansowało w roku 2018 Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”. Środki na ten cel pochodziły z projektów dofinansowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, PFRON, Telewizję Polską oraz z 1% podatku przekazanych na Stowarzyszenie.
– W tym obszarze z roku na rok zwiększamy pulę dostępnych środków. Konkretna pomoc w sfinansowaniu zajęć terapeutycznych i rehabilitacji dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu to rzeczy o które najczęściej pytają rodzice dzieci z autyzmem – mówi prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska. – Ceny zajęć niestety rosną. W wielu przypadkach, gdyby nie nasze środki dzieci i młodzież z autyzmem pozbawione byłyby specjalistycznej rehabilitacji. Potrzeby są niestety znacznie większe. Nie ma miesiąca byśmy nie odebrali telefonu o nowym dziecku ze zdiagnozowanym autyzmem czy Zespołem Aspergera. Musimy walczyć, by przy pomocy specjalistów dzieci a potem dorośli były jak najbardziej samodzielni.
Od 1,5 roku część działań terapeutycznych prowadzona jest w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Krzywoustego. Dla wysoko funkcjonujących uczniów z Zespołem Aspergera zorganizowano zajęcia z socjoterapii. W cotygodniowych zajęciach w roku szkolnym 2018/2019 uczestniczy aktualnie 9 osób. 4 w grupie młodszej 9-12 lat i 5 w starszej 13-16 lat.
Na koniec roku 2018 pod opieką „Niebieskiego Skarbu” było 28 osób (głównie dzieci) z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Liczba członków Stowarzyszenia wynosi 60 osób.

„Niebiescy Bohaterowie”
Wymierne wsparcie finansowe w zakresie terapii w końcu roku 2018 i w 2019 zapewniają środki pozyskane z 1%. Służyła temu wielka kampania „Niebiescy Bohaterowie”. Jeszcze w listopadzie 2017r. dzieci z „Niebieskiego Skarbu” uczestniczyły w profesjonalnej sesji fotograficznej w Studiu Małgorzaty Prochowskiej. Było to dla nich wielkie przeżycie! Dla nas te dzieci są bohaterami. Codzienne czynności, które nam przychodzą z łatwością, dla nich często są wyzwaniem. Kampania miała zachęcić podatników do przekazywania swojego 1% by pomóc Niebieskim Bohaterom rozwijać swoje supermoce.

Powstała dedykowana strona internetowa www.niebiescybohaterowie.pl plakaty, ulotki, działania w internecie. Do firm, instytucji wyruszył Ambasador Niebieskich Bohaterów w którego wcielił się uczeń LO nr 1 w Lęborku Konrad Bloch.
Sukces oryginalnej kampanii nie był by możliwy bez zaangażowania rodziców, członków Stowarzyszenia i wielu ludzi dobrej woli. To pierwsza na taką skalę kampania 1% w powiecie lęborskim. Na konto Stowarzyszenia z tytułu 1% z podatku za rok 2017 wpłynęło 41.975,30 zł! To ponad 4 razy więcej niż rok wcześniej! Oprócz możliwości przekazania 1% uruchomiona została możliwość wpłaty on-line szybkim przelewem bankowym. Z tego tytułu wpłynęło 4.000 zł. Środki te także zostaną przekazane za terapię dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Wsparcie po diagnozie i nie tylko
Wielkim kapitałem jest funkcjonująca przy Stowarzyszeniu Grupa Wsparcia „Niebieska Dłoń” dla Rodziców, Dziadków i Opiekunów osób z autyzmem oraz osób zawodowo związanych z ta tematyką. W ramach comiesięcznych spotkań (także w plenerze) uczestnicy grupy w 2018 roku zapoznali się m.in. z tematyką ubezwłasnowolnienia, komunikacji w rodzinie oraz spotkali się z ciekawymi ludźmi, m.in. z pracownicami ZUS-u nt. rent rodzinnych i innych świadczeń dla osób niepełnosprawnych, z p. Magdaleną Sarzyńską-Górską, która zaproponowała dzieciom bezpłatne badania profilaktyczne w ramach projektów „Zdrowa stopa” czy katechetką ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Izabelą Bugałą z którą rozmawiano m.in. o I Komunii Świętej dla dzieci z autyzmem. Owocem tego spotkania było zawiązanie się kilka miesięcy później grupy 9 dzieci, które przygotowują się do Sakramentu Komunii przy Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku.
- Nasza Grupa Wsparcia to bardzo ciekawe, ale też ciepłe spotkania podczas których w gronie kilkunastu osób poznajemy nowe rzeczy, dzielimy się troskami, sukcesami, wspólnie rozwiązujemy problemy. To także wiele nawiązanych przyjaźni osób z podobnymi problemami i wzajemne wspieranie się – mówi Wioletta Tubacka z zarządu Stowarzyszenia. – W spotkaniach szukamy także motywacji i pomysłów do działania. Bardzo nam zależy, by nasi członkowie a przede wszystkim rodzice zaangażowali się w pomoc sobie i innym. Nasza organizacja ma charakter samopomocowy. Wszystko leży w naszych rękach, wszystko należy do nas. Wciąż o tym powtarzamy.

Nowe kompetencje i podwyższanie kwalifikacji

W roku 2018 podobnie jak w poprzednich latach prowadzone były szkolenia i warsztaty o szeroko rozumianej problematyce autyzmu.
Było to m.in. zorganizowane w połowie listopada ub. r. szkolenia pt. „Nastolatek z Zespołem Aspergera”. W szkoleniu wzięły udział 23 osoby podzielone na 2 grupy. Rano szkolili się rodzice – 11 osób, po południu nauczyciele i terapeuci – 12 osób. Warsztaty poprowadziła Mariola Rynkiewicz ze Słupska.
Tematyka spotkania w formie warsztatowej dotyczyła głównie trudnego okresu dojrzewania osób z ASD i ZA. Dzięki pozyskanym środkom z grantu każdy uczestnik warsztatów otrzymał wysoko ocenianą publikację Izabeli Fornalik pt. „Mam autyzm. Mam seksualność i co dalej? Poradnik dla rodziców, terapeutów i nauczycieli”. Kilka sztuk książki o tych ważnych tematach trafiło także do naszej biblioteczki.

Czytaj również:Szkolenie o autyzmie

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim
Ponad sto osób uczestniczyło w kwietniu 2018 roku w zorganizowanej przez „Niebieski Skarb” bezpłatnej Konferencji „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. To ważny punkt organizowanych przez Stowarzyszenie Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim. W konferencji wzięli udział m.in. specjaliści pracujący z osobami ze spektrum autyzmu, nauczyciele, w tym Ci wspomagający niepełnosprawnych uczniów, dyrektorzy szkół, przedszkoli i innych instytucji oraz rodzice.

Czytaj również:Światowy Dzień Autyzmu w Lęborku

W ramach po raz piąty organizowanego, tym razem w dniach 5-7 kwietnia 2018 Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim – więcej o wydarzeniu TUTAJ odbył się „Marsz dla Autyzmu”, Msza Św. dla osób z autyzmem i ich rodzin w Sanktuarium Św. Jakuba, a w kinie „Fregata” wyświetlono film dokumentalny „Komunia”.
Wielkim zainteresowaniem jak zawsze cieszył się konkurs plastyczny pt. „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. Tym razem skierowany został on do uczniów szkół podstawowych. Na konkurs wpłynęło 220 prac z 18 placówek z powiatu lęborskiego oraz gminy Łęczyce i Linia. Nagrodzono i wyróżniono 18 uczniów. W ramach promocji wydarzenia odbyło się kilka lekcji o autyzmie w szkołach i przedszkolach w powiecie lęborskim.
- To już 5 lat od kiedy organizujemy Dni Autyzmu w Powiecie Lęborskim – przypomina Emilia Wolska, wiceprezes „Niebieskiego Skarbu”. – Cieszy nas, że wiele działań dotyczących tej tematyki prowadzonych jest na terenie jednostek oświatowych. Przełom marca i kwietnia to wiele oddolnych inicjatyw w szkołach i przedszkolach. Uczniowie przygotowują gazetki szkolne, plakaty, odbywają się pogadanki na ten temat czy lekcje o autyzmie. Myślę, że dzięki tym działaniom temat autyzmu jest już bardziej „oswojony” na terenie powiatu lęborskiego, choć zdajemy sobie sprawę, że do ideału nam jeszcze brakuje. Nasze działania mają przybliżyć problem autyzmu i to się udaje. Z przekazem wychodzimy daleko poza granice powiatu lęborskiego.

Wakacje i ferie na niebiesko oraz wycieczka na koniec Polski…
W ferie zimowe i w wakacje w siedzibie „Niebieskiego Skarbu” kilka razy w tygodniu organizowane były zajęcia dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin. W każdych zajęciach uczestniczyło po kilkanaście osób.
Nowe miejsca, doznanie, sytuacje dzieci z autyzmem doświadczały na wielu wyjazdach czy imprezach integracyjnych. Rodzinnie odwiedziliśmy Aquapark w Bytowie. Wycieczkowy autokar „Niebieskiego Skarbu” zajechał nawet na koniec, a może na początek Polski (?) czyli Przylądek Rozewie. W ramach tego samego wyjazdu odwiedziliśmy Muzeum Obrony Wybrzeża i Fokarium na Helu.
Wiele radości i wspomnień pozostało po rodzinnym wyjeździe do Centrum Zabawy „Loppy’s World” w Gdańsku oraz Pikniku Rodzinnego-Ogniska w Chocielewku.
Wiele radości i wspomnień pozostało po rodzinnym wyjeździe do Centrum Zabawy „Loppy’s World” w Gdańsku oraz Pikniku Rodzinnego-Ogniska w Chocielewku.
7 ton nakrętek Już w 75 miejscach na terenie Pomorza (można sprawdzi je TUTAJ) trwa akcja zbierania nakrętek dla „Niebieskiego Skarbu”. Pozyskane w ten sposób środki wykorzystujemy do naszej statutowej działalności, głównie jako wkład własny w aplikowanych przez nas projektach. W roku 2018 udało się zebrać rekordowe 7035 kg plastikowych nakrętek! To o 2 tony więcej niż rok wcześniej! Od wielu lat Stowarzyszenie uczestniczy także w Jarmarku św. Jakuba Ap. wystawiając stoisko z własnoręcznie wykonanymi wyrobami artystycznymi.

Ogród: co posadzić, żeby dużo nie podlewać?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3