Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śnieg i mróz utrudniły życie kierowcom w Lęborku. Zapytaliśmy, co z utrzymaniem dróg

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Zima kalendarzowa i astronomiczna dopiero za miesiąc, ale w Lęborku już dziś spadło sporo śniegu i przymroziło. Kierowcy jadący do pracy musieli liczyć się z utrudnieniami na drogach.
Zima kalendarzowa i astronomiczna dopiero za miesiąc, ale w Lęborku już dziś spadło sporo śniegu i przymroziło. Kierowcy jadący do pracy musieli liczyć się z utrudnieniami na drogach. Marcin Kapela/Janusz Częstkowski/Michał Kucharski
Wprawdzie jeszcze miesiąc do kalendarzowej i astronomicznej zimy, ale w Lęborku już posypało śniegiem i przymroziło. To miało wpływ na warunki drogowe i spowodowało utrudnienia w ruchu, o czym mieszkańcy alarmowali urzędników odpowiedzialnych za utrzymanie dróg. W ratuszu przyznają, że nie spodziewali się aż takich opadów.

W Lęborku spadło dziś pierwszy tak duży śnieg

W 2023 r. zima astronomiczna zaczyna się w piątek 22 grudnia, a więc tego samego dnia, co zima kalendarzowa. Zatem jeszcze miesiąc, ale w Lęborku już dziś spadło sporo śniegu i przymroziło. Kierowcy jadący do pracy musieli liczyć się z utrudnieniami na drogach.

- Trochę zaskoczyło nas to, co stało się w nocy, bo po prognozie pogody sądziliśmy, że nie będzie takiej aż takiej sytuacji w Lęborku. Opad śniegu był zdecydowanie większy niż w okolicy. W Cewicach prawie w ogóle nie było śniegu. Lębork został bardziej przysypany. Mając to większe doświadczenie, mamy przygotowanie na ewentualnie takie sytuacje w najbliższych dniach, do czasu rozstrzygnięcia przetargu. Pracownicy firm, z którymi mamy podpisane umowy, posypują newralgiczne miejsca na drogach i chodnikach. Musimy przygotować się na wieczór, bo prawdopodobnie będzie taka sytuacja, że mogą przyjść opady marznące

- mówi Jerzy Pernal, zastępca burmistrza Lęborka.

Burmistrz przyznaje, że do urzędu dzwonili dziś mieszkańcy, skarżąc się na oblodzone nawierzchnie.

- Zwłaszcza na skrzyżowaniach, gdzie auta ślizgały się. Następnie dni już nas nie zaskoczą.

W oczekiwaniu na rozstrzygnięcie przetargu

Gmina Miasto Lębork jest w trakcie procedury przetargowej na zimowe utrzymanie dróg w sezonie 2023/2024.

- Mamy podpisane umowy z firmami na utrzymanie dróg i chodników, ale jesteśmy dopiero w trakcie rozstrzygania przetargu na obsługę zimową. Do rozstrzygnięcia przetargu dojdzie w pierwszej połowie grudnia. Zakładamy, że koszt będzie o co najmniej 20 procent wyższy

- informuje Jerzy Pernal.

Rozstrzygnięty został już przetarg na zakup soli i piasku do posypywania dróg i to po niższych cenach, niż zakładano w urzędzie.

Bez większych utrudnień na drogach powiatowych

Jak informuje Adrian Wenta, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lęborku, na drogach powiatowych nie było większych utrudnień.

- Otrzymaliśmy rano tylko jeden telefon i nasi pracownicy pojechali sprawdzić w teren. Stwierdzili, że nie ma konieczności uruchamiania pługopiaskarek. Jeżeli byłaby taka konieczność, to na pewno wysłalibyśmy.

Zarząd Dróg Powiatowych jest już po przeprowadzeniu przetargów na zimowe utrzymanie dróg.

- Kwota to ponad 700 tysięcy złotych. Firma Pol-Dróg tak jak dotychczas obsługuje głównie trzema pługopiaskarkami i traktorem z pługiem i posypywarką gminy Nowa Wieś Lęborska i Wicko. Inna firma obsługuje gminę Cewice.

Kierowcy, w tym kierowcy samochodów ciężarowych, mieli trudności na ulicy Gdańskiej w Lęborku, która jest wprawdzie drogą powiatową, ale to nie Zarząd Dróg Powiatowych odpowiada za jej utrzymanie.

- Mamy podpisaną umowę, na podstawie której za utrzymanie dróg powiatowych, także zimą, na terenie miasta Lęborka odpowiada Urząd Miejski

- mówi Adrian Wenta, dyrektor ZDP.

Apel policji

W okresie jesienno - zimowym na drogach dochodzi do większej ilości kolizji i wypadków niż zwykle. Szybko zapadający zmierzch, niska temperatura powietrza, powodująca zamarzanie na jezdni deszczu i śniegu sprawia, że łatwo o utratę panowania nad pojazdem.

- Trudne warunki atmosferyczne powinny zobligować zarówno kierowców, jak i pieszych do zachowania szczególnej ostrożności na drodze

- apeluje st. asp. Marta Szałkowska, rzecznik prasowy lęborskiej policji.

Stosowanie się do ograniczeń prędkości oraz zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu, w dużym stopniu zmniejsza ryzyko kolizji czy wypadku.

- Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, zakrętach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych, bo jezdnia może być tam szczególnie śliska. Czujnym być trzeba też w pobliżu przejść dla pieszych. Jeśli pieszy wejdzie na przejście, kierujący pojazdem na śliskiej nawierzchni może nie zdążyć wyhamować. Kierowcy powinni w tym okresie szczególnie zadbać o właściwy stan techniczny pojazdów i odpowiednie do zimowej pory ogumienie.

Pieszy, zanim wejdzie na pasy, powinien upewnić się, że jest w odpowiedniej odległości od nadjeżdżającego pojazdu i kierowca będzie w stanie bezpiecznie się zatrzymać.

- Zalecamy też niechronionym uczestnikom ruchu korzystanie z elementów odblaskowych po zmierzchu, również na terenie zabudowanym, zwłaszcza w miejscach słabo oświetlonych. Odblaski znacznie poprawiają ich widoczność na drodze.

Pamiętajmy! Prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów i przy śliskiej nawierzchni nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto