Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słupski oddział Energi ma być połączony z koszalińskim. Związkowcy protestują

el
Związkowcy z grupy Energa z oddziału słupskiego weszli w tzw. spór zbiorowy z pracodawcą. Poszło o plany połączenia oddziałów słupskiego z koszalińskim. Związkowcy obawiają się przeniesienia decyzyjności do Koszalina, zwolnień.

- W 2004 r. na okoliczność łączenia 8 zakładów Energi zawarto porozumienie między pracodawcą, związkami zawodowymi a Ministerstwem Skarbu Państwa, w którym zagwarantowano zachowanie statusu pracodawcy przez okres 10 lat, a kolejne umowy społeczne to podtrzymywały - mówi Anna Malinowska ze związków zawodowych słupskiej Energi.
Malinowska nie kryje, że związkowcy obawiają się zwolnień w oddziale słupskim.- Już 10 osób dostało wypowiedzenia- mówi. - 20 proc. pracowników zdecydowało się na program dowolnych odejść, żeby uniknąć zwolnień.

Miss 2012 (foto)

Inne obawy to uboższa liczba biur klienta i przeniesienie decyzyjności do Koszalina, co w przyszłości odbije się na klientach Energi. - Jest jeszcze kwestia tworzenia spółek w Enerdze - mówi Malinowska. - Boimy się, że skończy się jak z PKP.

Zdaniem Energi

- Połączenie oddziałów jest aktem formalnym, sankcjonującym trwający od ponad dwóch lat proces tworzenia z obu oddziałów jednostki biznesowej, porównywalnej z innymi działającymi w Energa-Operator pod względem liczby klientów, majątku sieciowego, stanu zatrudnienia czy realizowanych inwestycji. - pisze Alina Geniusz-Siuchnińska, rzeczniczka Energi-Operator. - Celem połączenia oddziałów jest przede wszystkim odbiurokratyzowanie procesów administracyjnych, które teraz są dublowane, a przez to droższe i dłużej realizowane. Dzięki połączeniu oddziałów słupskiego i koszalińskiego powstanie jednostka dysponująca większym potencjałem, zarządzająca większym budżetem i eksploatująca większy majątek. Poza nazwą i siedzibą pracodawcy nic się nie zmienia. Wszelkie kwestie istotne dla klientów, takie jak procesy przyłączeniowe, usuwanie awarii, prowadzenie prac inwestycyjnych, a także odczyty liczników, ich legalizacja itp. będą nadal prowadzone w tych samych lokalizacjach, przez tych samych, co dotąd pracowników. Nie zmieniają się również warunki zatrudnienia pracowników - mówi. Zdaniem rzeczniczki rejon lęborski nie ucierpi na zmianach.

Sukces uczniów mechanika

- Również w Rejonie Lębork nie przewiduje się zmian wynikających z połączenia oddziałów - dodaje.

Co innego twierdzą związkowcy. - Przecież już w tej chwili kilka osób z Lęborka dostało wypowiedzenia - mówi jeden ze związkowców. - Energa pozbywa się też przede wszystkim osób młodych, na krótkich umowach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto