Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła strona internetowa "Archiwum Społecznego". Można przesyłać zdjęcia i dokumenty

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Stowarzyszenie " Na 102" zachęca do przysyłania starych dokumentów i zdjęć, które mogłyby trafić na stronę Archiwum Społecznego. Najciekawsze z nich trafia do Ogólnopolskiego Archiwum Społecznego.

Stowarzyszenie "Na 102" podpisało z lęborskim starostwem umowę na realizację projektu "Archiwum Społeczne". Zdjęcia i dokumenty które od kilku miesięcy były przekazywane przez mieszkańców stowarzyszeniu, teraz znalazły się na stronie internetowej "Archiwum Społecznego". Można je znaleźć po adresem http://archiwumlebork.pl/

Czytaj również:Arhiwalne zdjęcia Lęborka. Rozpoznajesz te miejsca?

Czym jest Archiwum Społeczne? To swego rodzaju internetowa skrzynia czasu. Każdy, kto chce ocalić od zapomnienia swoje zdjęcia dawnego Lęborka, okolic fotografie rodzinne, dokumenty, wspomnienia, czy też przedmioty z ciekawą historią, może je zamieścić w Archiwum Społecznym. -

Archiwum Społeczne to projekt , który ma na celu stworzenie miejsca, gdzie historia dotychczas ukryta w szufladach i na strychach, przypominana czasem przy okazji rodzinnych spotkań, może zostać właściwie zapisana i udostępniona szerszemu gronu

- wyjaśnia Ewa Kłosowska, prezes Stowarzyszenia "Na 102".. -Nie wszystkie dawne przedmioty znajdują miejsce w muzeach, a przecież wiele z nich to cenne źródło informacji o minionych czasach i wzruszające wspomnienia. Z myślą o nich powstało Społeczne Archiwum. Chcemy wspólnie z mieszkańcami zgromadzić stare zdjęcia i dokumenty, zrobić ich cyfrową kopię wraz z rzetelnym opisem i zachować dla przyszłych pokoleń.

Czytaj również:Powstaje drugi tom wywiadów z lęborczanami

Na razie Archiwum będzie działało wyłącznie w sieci. Jest to związane z obecną sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa.- Na razie nie będziemy działać w „realu” co oznacza przede wszystkim, że nie pełnimy już dyżurów w naszej siedzibie i nie zapraszamy Państwa do spotkania z nami, aż do odwołania. Nie będzie plakatów ani ulotek zapraszających do wspólnej pracy przy tworzeniu archiwum, odkładamy to na później - mówi Ewa Kłosowska.
Ale na szczęście mamy możliwość pracy w domach, przy komputerach. Zachęcamy więc do zeskanowania zdjęć, ciekawych dokumentów, pamiątek, opowieści i przesłania ich na adres: [email protected] lub [email protected]

Działa również strona facebookowa archiwum:https://www.facebook.com/archiwumziemileborskiej/

Przesłanie będzie oznaczać w tym wypadku zgodę na opublikowanie ich na stronach Archiwum .Szczególnie interesujące zbiory i kolekcje zechcemy umieścić w Ogólnopolskiej Sieci Archiwów Społecznych - w takim wypadku każdorazowo poprosimy o dodatkową zgodę.

Najlepiej przesłać nam od razu wypełniony „ protokół przekazania materiałów archiwalnych” ,który jest do pobrania w zakładce WARUNKI UŻYTKOWANIA I ZASADY . Ci, którzy nie wypełnią protokołu ,a prześlą zdjęcia będą mogli uzupełnić formalności po ustaniu kwarantanny.
- Prosimy ,by każde zdjęcie było w miarę możliwości jak najszerzej opisane; kto, gdzie, kiedy, co/kto jest na zdjęciu itd. Jeśli seria zdjęć stanowi pewną całość np. ze względu na wydarzenie albo tematykę to można nadać jej tytuł - informuje Ewa Kłosowska.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto