reklama

Rezygnacja dyrektora szpitala w Lęborku. Wkrótce starosta ogłosi nowy konkurs

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Zaktualizowano 
Po czterech miesiącach pracy powody osobiste podaje Wiktor Hajdenrajch jako przyczynę złożenia wypowiedzenia ze stanowiska dyrektora szpitala w Lęborku. Zarząd Powiatu postawił zadanie przygotowania planu naprawczego dla szpitala, którego zagrożone jest normalne funkcjonowanie. Strata w szpitalu za 3 miesiące 2019 roku jest na poziomie 2,6 mln zł, co już wygenerowało zobowiązania wymagalne na poziomie ok. 1,2 mln zł. Program naprawczy, jaki przygotował dla będącej w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej placówki leczniczej, spotkał się na Zarządzie Powiatu Lęborskiego z szeregiem krytycznych uwag. Więcej w piątkowym wydaniu (09.08) Echa Ziemi Lęborskiej.

Dokładnie 27 marca Komisja Konkursowa w drugim podejściu wybrała Wiktora Hajdenrajcha na stanowiska dyrektora SPS ZOZ Lębork. We wtorek (06.08) złożył wypowiedzenie.

- Powody osobiste, nie będzie innego komentarza

- odpowiedział dyrektor zapytany o powody złożenia wypowiedzenia.

- Ostatecznie wczoraj (06.08 - dop. red.) dyrektor szpitala złożył wypowiedzenie

- potwierdza Alicja Zajączkowska, starosta lęborski.

- Z powodów osobistych wnioskuje o rozwiązanie kontraktu na zasadzie porozumienia stron z końcem tego miesiąca. Dziś (07.08 - dop. red.) ta jego propozycja staje na Zarządzie. Jutro (08.08 - dop. red) jest Rada Społeczna SPS ZOZ i będziemy zaciągali opinii w sprawie trybu rozwiązania umowy o pracę zgodnie z przepisami. W czwartek po południu (08.08 - dop. red.) albo w piątek (09.08) będzie decyzja Zarządu o rozwiązaniu stosunku pracy.

Czy Zarząd chciał zatrzymać dyrektora na stanowisku?

- Umówiliśmy się, że kończymy współpracę. Jak najszybciej będzie ogłoszony konkurs.

Na sesji Rady Powiatu w dniu 18 czerwca br. dyskutowana była ocena sytuacji ekonomiczno - finansowej Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku. Jeszcze przed debatą w tym punkcie temat szpitala pojawił się w dyskusji nad raportem o stanie Powiatu Lęborskiego za 2018 r., który od tego roku organy samorządowe mają obowiązek przedstawić.

- W 2018 r przedstawiano nam prognozę, która jest obowiązkiem, według stanu na 31 grudnia wynik miał być dodatni i zamknąć się niewielką sumą 5914 zł, a zamknął się stratą 2 600 000 zł

- podkreślił wicestarosta Edmund Głombiewski.

- Ta prognoza zupełnie nie sprawdziła się. Mamy problem, w oparciu o jakie dokumenty taką prognozę nam przedstawiono. Według starej prognozy 2019 rok miał się zamknąć się zyskiem w wysokości 36259 zł, 2020 rok zyskiem 64455,67 zł. A jak przedstawia się obecnie sytuacja? Rok 2018 zamknęliśmy stratą 2 674 000 zł, w 2019 r. to jest już strata 7 812 000 zł, a w 2020 r. przewiduje się stratę w wysokości ponad 15 mln zł, a w 2021 r. strata będzie sięgała niespełna 24 mln zł. Narastająco. Taką sumę będzie musiał powiat dopłacić do lęborskiego szpitala. O ile w 2018 r. strata w wysokości 2 674 000 zł została pokryta z kapitału zapasowego, to o tyle już w kolejnych latach ta strata będzie musiała być pokrywana ze środków powiatu. Więc mamy tu sytuację naprawdę tragiczną. Trzeba zastanowić się w jaki sposób lęborski szpital ma funkcjonować, czynimy bardzo duże starania, mamy nowego dyrektora, który został zobowiązany do tego, żeby przedstawić program naprawczy. Przedstawi do września i będzie podlegał zatwierdzeniu przez Radę Powiatu.

Już w debacie nad raportem o stanie szpitala temat komercjalizacji wywołał radny opozycji Jarosław Pruski.

- Obyśmy za chwilę nie musieli spotkać się z sytuacją i tego się bardzo obawiam, że szpital zostanie skomercjalizowany, czyli po prostu staje się szpitalem prywatnym. Państwa i moim zadaniem jest nigdy nie dopuścić do takiej sytuacji.

Ripostowali starostowie.

- Komercjalizacja to nie prywatyzacja

- podkreśliła starosta Alicja Zajączkowska.

- Mówiąc o komercjalizacji mówimy o zmianie organizacyjnej szpitala w formie spółki prawa handlowego. I wtedy właścicielem jest samorząd, tylko zarządza przez radę nadzorczą. Szpitalem skomercjalizowanym jest szpital w Słupsku, w Wejherowie, w Bytowie i wiele innych szpitali, gdzie w dalszym ciągu samorząd powiatowy ma wpływ na szpital, jest jego właścicielem.

- Nie jesteśmy za tym i będę się w miarę możliwości starał, żebyśmy nie dokonywali żadnych przekształceń, nawet, jeśli chodzi o kwestię związaną z komercjalizacją

- dodał wicestarosta Edmund Głombiewski.

- Komercjalizacja oznacza to, że przekształcamy szpital w spółkę prawa handlowego, ale dalej ten szpital pozostaje własnością powiatu i dalej powiat jest za niego odpowiedzialny.

Radny koalicji apeluje do swojego zarządu

Temat komercjalizacji podniósł jeszcze raz Marek Kuriata z koalicji rządzącej.

- Dzisiaj, 18 czerwca 2019 r. dowiedzieliśmy się pełnej prawdy o sytuacji finansowej szpitala. W związku z tym, po pierwsze chciałbym wyrazić wdzięczność Zarządowi, że odważył się ujawnić tę prawdę. A drugi mój apel jest taki od Zarządu, żeby w trybie pilnym, jak najszybciej przeanalizować drogi wyjścia z tej sytuacji, biorąc również pod uwagę komercjalizację szpitala.

Do jego słów odniósł się nowy dyrektor szpitala Wiktor Hajdenrajch, wcześniej dyrektor skomercjalizowanego szpitala w Kościerzynie.

- Jeśli mogę państwa prosić, nie dotykajcie na razie komercjalizacji. Wynika to z bardzo prostej przyczyny. Spółki podlegają prawu upadłościowemu i naprawczemu, a SP ZOZ-y nie. W obecnej sytuacji finansowej, jaka obecnie jest zła, to bardziej chroniony jest szpital typu SP ZOZ niż spółka Z.o.o., bo w spółce Z.o.o. ktoś zwariuje i pójdzie do sądu i złoży wniosek o upadłość. I sprawa załatawiona. Sąd niekoniecznie ją ogłosi, ale potem wychodzenie z tego, tłumaczenie, chodzenie, to już jest wyższa szkoła jazdy. Dlatego apeluję, żeby nie podejmować tematu komercjalizacji.

W tym samym tonie wypowiedział się wicestarosta Edmund Głombiewski.

- W związku z tym, że pojawił się temat, w mojej ocenie zupełnie poboczny, wywołany przez pana radnego Pruskiego odnośnie komercjalizacji. Teraz pan dyrektor jakiś apel do Zarządu. Chciałbym wyraźnie oświadczyć, że nie ma takich planów i pomysłów. W ogólnie nie bierzemy tego pod uwagę. Była taka możliwość ustawowa w 2014 r. i ścieżka oddłużenia szpitali. Na dzień dzisiejszy to jest nieaktualne. Niczego byśmy nie zyskali. To by niczego nie dało. I tak zostalibyśmy z długami. To w ogólne nie ma żadnego znaczenia. Radni mają prawo podczas dyskusji podnosić również kwestię komercjalizacji, natomiast my takich planów absolutnie nie mamy. Troszczymy się, zastanawiamy, w jaki sposób wyjść z tej bardzo trudnej sytuacji, ale nie przez ścieżkę komercjalizacji, bo nie tędy droga.

Jak podał dyrektor szpitala, w tej chwili 80 procent kadry lekarskiej to kadra dojeżdżająca. Średnia wieku kadry lekarskiej przekracza prawie 55 lat, pielęgniarek ponad 50 lat. Ponad 86 procent przychodów szpitala pochłaniają wynagrodzenia i kontrakty.

- Nie mamy w zasadzie pieniędzy na nic więcej

- podsumował Wiktor Hajdenrajch.

Głosami 10 radnych „za” rządzącej koalicji i przy 5 wstrzymujących się z pozostałych radnych Rada Powiatu podjęła uchwałę o ocenie negatywnej sytuacji ekonomiczno - finansowej Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Znowu konkurs nierozstrzygnięty, bo wysoka komisja nie jest w stanie podjąć decyzji. A cały Lębork wie doskonale, kto się nadaje na dyrektora i kto zmieniłby szpital na plus....Po nierozstrzygniętym konkursie komisja powinna zgodnie z prawem powołać wybranego kandydata. Wyjście jest, stoi otworem.

G
Gość

Może gdyby kadrowa nie odstraszala wszystkich sobą, to epiej byłoby z personelem

G
Gość

Dla mnie osoba, która zatrudniła tego Pana, powinna osobiście odpowiadać przed wyborcami. Jak można było zatrudnić kogoś kto rozwalił jeden szpital. Ciekawe, czy prywatnie, wiedząc co jest z tym Panem, także zatrudniony został do prowadzenia mieszkania osoby zatrudniającej. Wątpię. A może zagrały tutaj inne czynniki? Mam pomysł dla Zarządu Starostwa, zatrudnijcie teraz na stanowisku Dyrektora Szpitala Analfabetę. Prawdopodobnie wyjdzie na to samo. Zbyszko z Nagłowic

G
Gość
2019-08-09T16:36:27 02:00, Klasa robotnicza:

To jest wina PiS.Zamiast pieniądze ładować w służbę zdrowia to dotyczy się całej Polski między innymi na podwyżki dla pracowników tego ciężkiego fachu i technologie związane z medycyną to rozdają na ten chory socjal i promują nierubstwo. Ludzie ciężko pracujący domagają się aby ich podatki szły na ochronę zdrowia i dla umordowanych pracą emerytów a nie dla bumelantow i pretensjonalnych beneficjentów MOPS

Oczywista oczywistośc dac tym co juz maja oporowo ,a biedocie wiatrem w oczy niech im łzy wysuszy. lekarze to łapówkarze,nieroby społeczne, pielęgniarkom tylki du y rosna od tych czekoladek.,sanitariusze i kierowcy to pracuja na kilku etatach gdzie sie tylko da ,dla nich doba jest za krótka,jeden dyżur kończa ,a drugi zaczynają gdzie inndziej.

G
Gość

Po co go było powoływać? Czy nie było innych kandydatów? W kamasze ich wrzucic wszystkich jak mawiał Dorn do saby. Lekarze ,którzy byli jeszcze jako tako dla pacjentów to musieli odejść, a czerwona i tęczowa zaraza pozostał na stołkach

G
Gość
2019-08-09T16:36:27 02:00, Klasa robotnicza:

To jest wina PiS.Zamiast pieniądze ładować w służbę zdrowia to dotyczy się całej Polski między innymi na podwyżki dla pracowników tego ciężkiego fachu i technologie związane z medycyną to rozdają na ten chory socjal i promują nierubstwo. Ludzie ciężko pracujący domagają się aby ich podatki szły na ochronę zdrowia i dla umordowanych pracą emerytów a nie dla bumelantow i pretensjonalnych beneficjentów MOPS

Co za idiotyczny wywód.A gdzie były kolejne rady nadzorcze,a za co były nagrody,a dla czego odeszli lekarze,którzy tyle lat tutaj pracowali itd.

G
Gość

Zatrudnić Szarą na dyrektora,na pewno ma plan naprawczy placówki.

K
Klasa robotnicza

To jest wina PiS.Zamiast pieniądze ładować w służbę zdrowia to dotyczy się całej Polski między innymi na podwyżki dla pracowników tego ciężkiego fachu i technologie związane z medycyną to rozdają na ten chory socjal i promują nierubstwo. Ludzie ciężko pracujący domagają się aby ich podatki szły na ochronę zdrowia i dla umordowanych pracą emerytów a nie dla bumelantow i pretensjonalnych beneficjentów MOPS

Z
Ze wsi
2019-08-08T13:39:52 02:00, Jan:

To efekt fatalnej pracy starosty Szarej i ówczesnej Rady Społecznej ZOZ. Zmarnowali szpital. Nie słuchali ostrzeżeń ludzi, którzy się na szpitalach znają. I Namyślak takiego nieudacznika jak Szara zatrudnił na stołku wiceburmistrza. Ciekawe co rozwali w mieście

A czy ktoś w starostwie zna się na lecznictwie?otóż nie...liczą tylko pieniądze...panie starosto Głomb....iewski jak pan zachorujesz to będziesz chciał pan iść do szpitala...to rób pan wszystko żeby ten szpital utrzy

J
Jegomość

Co tam brak dyrektora niedługo pogotowie w Lęborku przestanie jeździć bo ma taki rozwalony tabor .

B
Barbara P.

A to nie jest czasem tak, że dyrektor chciał wywalczyć podwyżki dla tych zarabiających najmniej (najniższa krajowa) a rada powiatu się wypieła i nie chciała dać tych 100-200 zł podwyżki?

J
Jan

To efekt fatalnej pracy starosty Szarej i ówczesnej Rady Społecznej ZOZ. Zmarnowali szpital. Nie słuchali ostrzeżeń ludzi, którzy się na szpitalach znają. I Namyślak takiego nieudacznika jak Szara zatrudnił na stołku wiceburmistrza. Ciekawe co rozwali w mieście

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3