Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problem alkoholizmu osób bezdomnych pod lupą lęborskich urzędników

Robert Gębuś
Robert Gębuś
W ratuszu debatowano nad problemem alkoholowym i bezdomnością osób przebywających notorycznie w przestrzeni publicznej.

Dokonano identyfikacji tych osób w celu podjęcia skutecznych działań z nimi i ich rodzinami. Udział z nim wzięli przedstawiciele samorządu, pomocy społecznej w tym noclegowni, policji, straży miejskiej, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, kuratorów sądowych, instytucji miejskich i miejscy radni.
W pierwszej części spotkania przedstawiono prowadzone działania zwracając uwagę na złożoność problemu i małe efekty prowadzonych działań represyjnych np. mandatowych wobec osób przesiadujących pod wpływem alkoholu na ławkach w centrum miasta czy na przystankach autobusowych.

Czytaj również:Powiat lęborki w złotej piętnastce

Zapowiedziano współpracę, koordynację i działania informacyjne, mające na celu pomoc takim osobom, w tym przedstawienie im konsekwencji łamania przez nich przepisów porządkowych. Na ulicach miasta w różnych porach dnia pojawią się wspólne patrole policji, straży miejskiej, pracowników socjalnych MOPS-u i kuratorów sądowych. Komendant policji zwrócił m.in. uwagę na dbałość o zamykanie klatek schodowych w których zbierają się osoby spożywające alkohol lub bezdomne.
Poruszono temat dostępności alkoholu w sklepach oraz ich sprzedaży osobom nietrzeźwym lub nieletnim. Planowane jest podjęcie kolejnych działań egzekwujących obowiązujące przepisy.
Przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zwróciła uwagę na przepisy i dobrowolność leczenia choroby alkoholowej oraz przybliżyła działalność Klubów Abstynenta, których oferta kierowana jest do osób potrzebujących pomocy.

We wnioskach zwrócono uwagę na spożywanie alkoholu przez osoby młode oraz konieczność edukacji mieszkańców, tak aby nie przekazywali pieniędzy osobom nadużywających alkoholu, zwracali im uwagę czy nie kupowali alkoholu nieletnim. To także od mądrej postawy lęborczan zależy by osoby nadużywające alkohol w przestrzeni publicznej nie pozyskiwały środków finansowych na zakup alkoholu oraz wywierana była by na nich presja zmierzająca do zmiany postawy życiowej, czy chociażby zachowania w miejscach publicznych. Przyjęto także procedury postępowania oparte przede wszystkim na systematycznej i konsekwentnej pracy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto