Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. Poruszające występy młodzieży [WIDEO]

opr.Rog.
Wideo
od 16 lat
To była wzruszająca akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas powiatowych obchodów tego święta w auli lęborskiego mechanika nie zabrakło występów artystycznych, dużej dawki humoru, oraz podziękowań dla kadry szkół i nagród dla najzdolniejszych uczniów.

115 nagród, wyróżnień i stypendiów dla najzdolniejszych uczniów wręczyła starosta podczas powiatowych uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nagrodom dla najlepszych towarzyszyły: wspomnienie o historycznym znaczeniu dokonań Komisji Edukacji Narodowej i roli nauczyciela we współczesnym procesie edukacyjnym.

- Spotkaliśmy się dzisiaj żeby podziękować wszystkim osobom, które pracują na rzecz oświaty. To dzięki waszej pracy uczniowie zdobywają wysokie miejsca w konkursach

- mówiła starosta Alicja Zajączkowska, gratulując osiągnięć i mówiąc o roli nauczyciela we współczesnej edukacji.

- To od was zależy jaki będzie poziom oświaty w szkole, od was zależy również by dostrzec nie tylko ucznia zdolnego, ale również tego, któremu trzeba pomóc. Z tego wywiązujecie się znakomicie.

Gratulacjom dla nauczycieli towarzyszyło docenienie roli pracowników administracji i obsługi.

- To też święto wszystkich pracowników administracji i obsługi, którzy uczestniczą w procesach modernizacji bazy oświatowej i to, że szkoły się tak pięknie zmieniają pod względem inwestycyjnym

- kontynuowała starosta.
Podziękowania skierowała też do firm i przedsiębiorców, którzy realizują praktyki zawodowe, bo – jak wspomniała - to dzięki temu środowisku uczniowie uzyskują wysokie wyniki na egzaminach zawodowych, co jest ważne w momencie startu do przyszłej kariery.
Senator Kazimierz Kleina dodał, że nauczanie to misja.

- Nauczyciel to nie tylko zawód, ale misja i wyzwanie i mówię to nie jako senator, ale jako nauczyciel z wykształcenia. To ogromna odpowiedzialność za słowo i kształtowanie postaw młodych ludzi.

Za profesjonalizm, kształtowanie pozytywnych wartości wśród młodych ludzi, życzliwość i współpracę z różnymi środowiskami dziękowała nauczycielom prezes lęborskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Halina Ługowska-Siłka. Szefowa drugiego skupiającego nauczycieli związku zawodowego NSZZ Solidarność, Aleksandra Werra, przywołała dokonania obchodzącej 250. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej dla tworzenia współczesnego systemu edukacyjnego i roli nauczyciela jako architekta przyszłości, pomagającego młodym ludziom odnajdywać swoją drogę w życiu. Obie reprezentantki związków zawodowych zwróciły się również do uczniów, by mieli świadomość wartości każdego wysiłku wkładanego w naukę jako inwestycji w rozwój osobisty i traktowania wykształcenia jako dobra, którego nikt nie jest w stanie ich pozbawić.

Na liście uczniów wyróżnionych stypendiami starosty znalazło się 101 nazwisk. Największa liczba stypendystów wyłoniona została w I Liceum Ogólnokształcącym - 38 osób. 34 osoby otrzymały stypendia w Zespole Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu. 15 uczniów otrzymało stypendia w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym, 8 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, 4 osoby w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych i 2 uczniów w Powiatowym Centrum Edukacyjnym. Dwójka ze stypendystów: Amelia Kowalska z SLO i Hubert Szewczyk z ZSGŻiA, osiągnęła maksymalną możliwą średnią ocen ze wszystkich przedmiotów – 6,0. O receptę na taki wynik edukacyjny zapytaliśmy Huberta Szewczyka: - To przede wszystkim efekt odpowiedniej motywacji, poukładania sobie w głowie, że zdobywanie wiedzy to przyjemność i możliwość, z której trzeba korzystać i czerpać jak najwięcej z tego, co przekazują nam nasi wspaniali nauczyciele. To nie walka o oceny, ale systematyczna praca, która powoduje, że nie ma potrzeby tzw. zakuwania – zdradził nam prymus.
Świąteczna uroczystość stała się również okazją do uhonorowania specjalną nagrodą rzeczową Marii Formeli – mieszkanki powiatu lęborskiego, uczennicę szkoły artystycznej, za osiągnięcia rangi krajowej i międzynarodowej. A jest czym się pochwalić, bo wśród najważniejszych tegorocznych sukcesów znalazły się: I nagroda International Bach Music Competition w Londynie, wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS w Krakowie i nagroda wraz z kwalifikacją do Międzynarodowego Projektu Orkiestrowego Swiss International Music Competition.
Wraz ze starostą nagrody wręczali: wicestarosta Edmund Głombiewski, członek Zarządu Powiatu – Ryszard Wenta i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego – Marian Borek.
Wśród nagrodzonych tego dnia znalazło się również 9 dyrektorów jednostek oświatowych, dla których Powiat jest organem prowadzącym, a także 5 nauczycieli (z I LO, ZSO nr 2, MDK i PPP), wyróżnionych Nagrodą Starosty za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.
W części artystycznej uroczystości zaprezentowała się młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego przygotowana przez Katarzynę Harackiewicz, Macieja Naczka i Tadeusza Formelę.

(źródło:starostwo powiatowe)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto