Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorzanie w ciszy i skupieniu żegnali ofiary katastrofy pod Smoleńskiem

Reporterzy "Dziennika Bałtyckiego"
Mieszkańcy Trójmiasta zapalają znicze pod domem Marii i Lecha Kaczyńskich w Sopocie
Mieszkańcy Trójmiasta zapalają znicze pod domem Marii i Lecha Kaczyńskich w Sopocie Grzegorz Mehring
Chwila ciszy o godz. 12 w południe zapadła w niedzielę na całym Pomorzu. Pomorzanie uczcili w ten sposób tych, którzy zginęli w sobotę w katastrofie pod Smoleńskiem. We wszystkich pomorskich miastach odbywały się żałobne nabożeństwa, Pomorzanie zapalali też znicze - pod domem pary prezydenckiej w Sopocie, pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, pod krzyżami katyńskimi.

Marsz skupienia w Gdańsku

Setki gdańszczan w milczeniu przeszło ulicami Gdańska sprzed Bazyliki Mariackiej pod Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 r. Tam zapalono znicze i złożono wieńce oraz kwiaty, by uczcić pamięć tragicznie zmarłych 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

Marsz zorganizowany został z inicjatywy redakcji "Polski Dziennika Bałtyckiego". .

Więcej na temat marszu pamięci, galeria zdjęć i wideo

Modlitwy w Gdyni
Podczas mszy św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, gdzie odbywało się główne gdyńskie nabożeństwo w intencji zmarłych w katastrofie, w świątyni zabrakło miejsc. Wierni stali na zewnątrz, choć tam głosu kapłana nie było słychać. Trwali po prostu w ciszy w ten sposób wyrażając swój żal. Inni gromadzili się na placu kościelnym przy maszcie flagi polskiej, gdzie ktoś położył wydanie specjalne "Dziennika Bałtyckiego" ze zdjęciem prezydenckiej pary na okładce. Wokół stawiano znicze.

Rano uroczystość z udziałem dowództwa Marynarki Wojennej ku czci ofiar katastrofy odbyła się też na "Błyskawicy".

Modlitwy za zmarłych
W Kartuzach kościół św. Kazimierza, gdzie miały odbywać się obchody 5 rocznicy śmierci Jana Pawła II, stał się miejscem modlitwy za ofiary katastrofy.

- Módlmy się za ofiary nieszczęścia, jakie spotkało 96 ludzi lecących prezydenckim samolotem - apelował do zebranych w kościele ks. kanonik dr Ryszard Różycki, proboszcz parafii św. Kazimierza. - Wszystkich ludzi, bez względu na podziały polityczne, łączy dzisiaj niewyobrażalny ból i pustka.

Za ofiary katastrofy modlono się też w starogardzkiej farze.
- Przez 50 lat wymienianie nazwy Katyń było zakazane, a od soboty jest ona znana we wszystkich częściach świata... - mówił do wiernych ks. dziekan Stanisław Człapa. - Pamiętajmy, że ci, którzy zginęli w tej tragicznej katastrofie, potrzebują teraz najbardziej modlitwy.

O modlitwę apelował także w tczewskiej farze ks. prałat Piotr Wysga. Przy okazji pokazał wiernym pamiątkę, jaką przekazał mu prezydent Lech Kaczyński w dniu, kiedy Tczew niedawno obchodził inaugurację jubileuszu 750-lecia miasta.

- Atmosfera przypomina mi śmierć Papieża Jana Pawła II - mówił ks. Jan Buk z Tczewa. - Mam nadzieję, że będzie to wyraz pojednania narodu, ucichną spory polityczne.

Chwila ciszy
Na wszystkich siedzibach urzędów miast powiewają biało-czerwone sztandary z czarnym kirem. Mieszkańcy powywieszali je także w swoich oknach. W wielu symbolicznych miejscach w skupieniu ciągle zapalają znicze: m.in. w Wejherowie - pod dębem upamiętniającym postać Maksymiliana Elkego, porucznika zamordowanego w 1940 r. w Katyniu czy w Kościerzynie - przy pomniku Jana Pawła II.

W niedzielę w południe na całym Pomorzu zawyły syreny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto