Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwołane uroczystości Dnia Flagi RP. Wspominamy obchody za kadencji 4 starostów [ZDJĘCIA]

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Dzień Flagi, Lębork 2019
Dzień Flagi, Lębork 2019 fot.Archiwum
W tym roku epidemia koronawirusa spowodowała odwołanie uroczystości Dnia Flagi. Jednak obostrzenia nie obejmują wywieszania z tej okazji biało-czerwonych barw. Starosta lęborski wygłosiła orędzie z okazji tegorocznego święta, a my przypominamy przy okazji obchody z lat ubiegłych.

Dzień Flagi RP to młode święto. Obchodzimy je od 16 lat, ale po raz pierwszy nie będzie uroczystych obchodów przy lęborskim starostwie. Starosta lęborski, Alicja Zajączkowska, wygłosiła z okazji Dnia Flagi orędzie, w którym odnosi się do obecnej sytuacji.
"W tym roku po raz 16 obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Blisko 20-letnia tradycja tego święta przyzwyczaiła nas do jego specyfiki. W wiosenne majowe przedpołudnie Polacy w różnych częściach kraju, ale także za granicą, jednoczą się pod wspólnym symbolem.
Czytaj również:Dzień Flagi w Lęborku 2015
Bez względu na doniosłość wystąpień, mniej lub bardziej oficjalną oprawę uroczystości, to właśnie poczucie jedności jako narodu w tym dniu jest najważniejsze.
W tym roku, nie będzie zgromadzeń. Cały świat zwolnił tempo życia do niezbędnego minimum. Mamy nakaz społecznej izolacji z powodu pandemii zakaźnego patogenu. Spędzimy więc ten dzień osobno, jedynie w gronie najbliższych. Nowa rzeczywistość i nietypowa sytuacja, które spowodowały zmiany w sposobie świętowania, wymuszają też swego rodzaju odpowiedzialność, która powinna wynikać nie tylko z przepisów sanitarnych i prawnego umocowania, ale przede wszystkim z wewnętrznego przeświadczenia o potrzebie solidarnej troski o zdrowie publiczne dla wspólnego dobra. Dbałość o wspólne dobro - to także przejaw postawy patriotycznej.
Czytaj również:
Jednoczy nas godło, narodowe barwy i hymn, ukonkretniające subiektywną naturę narodu, ułatwiające pojmowanie go w świecie, manifestujące ideę narodową, wyjątkowość, dystynktywność kulturową i autonomię. Wspólne symbole legitymizują państwo na zewnątrz. Informują, że jesteśmy spójnym narodem, posiadającym niepodległe państwo, wspólną historię i narodową świadomość. To również przejaw doświadczeń narodu i jego długiej historii. Polacy ze swych symboli mogą i powinni być dumni. Zgodnie z heraldyką, biel reprezentuje srebro, wodę, a duchowo czystość i niepokalanie. Czerwień to symbol ognia, krwi oraz odwagi i waleczności w znaczeniu cnót.
Polska flaga to też symbol jednoczący wszystkich Polaków rozsianych po świecie. To znamienne, że święto polskiej flagi przypada w Dniu Polonii i Polaków za granicą, ustanowiony przez Sejm w dowód „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości”.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych polskich świąt. Ustanowiono je nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie, którą Sejm przyjął 20 lutego 2004 roku. Jak ten dzień świętować? Przede wszystkim należy wywiesić na domu flagę państwową, do czego mamy prawo i zaszczytną możliwość nie tylko przy okazji państwowych świąt, ale
również na co dzień. Pamiętać jednak musimy, by traktować ją z szacunkiem i dbać o należyte jej wyeksponowanie, nie tylko dlatego, że jest prawnie chroniona, ale przede wszystkim dlatego. że stanowi element naszej tożsamości."

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto