Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 40 lat w Lęborku działa cegielnia i to był piknik "Ceramiczny Lębork"

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W sobotnie popołudnie, 2 września na placu Pokoju w Lęborku zorganizowany został piknik rodzinny pod nazwą "Ceramiczny Lębork". Wydarzenie miało związek z 40-leciem działalności cegielni w Lęborku.
W sobotnie popołudnie, 2 września na placu Pokoju w Lęborku zorganizowany został piknik rodzinny pod nazwą "Ceramiczny Lębork". Wydarzenie miało związek z 40-leciem działalności cegielni w Lęborku. Marcin Kapela
W sobotnie popołudnie 2 września, na placu Pokoju w Lęborku odbył się piknik rodzinny "Ceramiczny Lębork". Wśród atrakcji, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, była możliwość wykonania przedmiotów z gliny pod okiem doświadczonego ceramika i lepienie w glinie metodą tradycyjną. W tym roku przypada 40 rocznica działalności cegielni w Lęborku.

Piknik rodzinny "Ceramiczny Lębork"

W sobotnie popołudnie, 2 września na placu Pokoju w Lęborku zorganizowany został piknik rodzinny pod nazwą "Ceramiczny Lębork". Wydarzenie miało związek z 40-leciem działalności cegielni w Lęborku. Piknik jest jednym z wydarzeń, które jest efektem zainicjowanego przez firmę Wienerberger dialogu z mieszkańcami Lęborka o ich potrzebach i oczekiwaniach

- Jednym z pomysłów, który mógłby ubogacić nasze piękne miasto, było zorganizowanie tego pikniku. Myślę, że jako cykliczna impreza wejdzie do kalendarza wydarzeń w Lęborku

- powiedział Marek Pyda, kierownik zakładu firmy Wienerberger w Lęborku.

Marek Pyda otrzymał w tym roku tytuł "Menadżera Ziemi Lęborskiej", przyznany przez Naczelną Organizację Techniczną podczas Lęborskich Dni Techniki. Na stoisku Wienerberger, wiodącego międzynarodowego producenta ceramicznych materiałów budowlanych, który od 1995 r. kontynuuje produkcję, była okazja poznania historii lęborskiej cegielni oraz odszukania swoich bliskich wśród dawnych pracowników zakładu.

Cieszącą się dużym zainteresowaniem atrakcją była możliwość wykonania przedmiotów glinianych pod okiem doświadczonego ceramika, który kontynuuje rodzinną tradycję. Przez kilka godzin stanowisko było oblegane przez młodszych i starszych, którzy próbowali swoich sił w tym niezwykłym rzemiośle. Powstały różnego rodzaju naczynia, misy, wazony, skarbonki.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko Muzeum w Lęborku, na którym była okazja spróbować, jak lepi się w glinie metodą tradycyjną, bez koła.

Swoje stoisko miało także Stowarzyszenie "Na 102", które prowadzi Społeczne Archiwum Ziemi Lęborskiej, zbierając zdjęcia, dokumenty, sylwetki niezwykłych lęborczan, wspomnienia, opisy.

- W naszym archiwum znajduje się mnóstwo zdjęć i opowieści, jak to kiedyś bywało na tak zwanej cegielni. Prowadzimy archiwum, które ma na celu zbieranie wszystkich pamiątek po wojnie, od 1945 roku. Wszystko, co wiąże się z mieszkańcami, wydarzeniami, naszymi ulicami, parkami, ludźmi. Prosimy tych, którzy mają w szufladach jakieś pamiątki historyczne, żeby nam udostępnili a my to zdigitalizujemy i oddamy

- powiedziała Ewa Kłosowska, prezes stowarzyszenia "Na 102".

Lęborskie archiwum włączone jest do Ogólnopolskiej Sieci Archiwów Społecznych. Wszystkie niezbędne informacje dla zainteresowanych znajdują się na stronie www.archiwumlebork.pl

Stoisko tematyczne miało też PTTK.

Wolontariuszki ze Stowarzyszenia EDUQ malowały dzieciom twarze, zorganizowały zabawy ruchowe, obsługiwały dmuchane zjeżdżalnie i te atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem najmłodszych.

Została także przeprowadzona gra terenowa z odkrywaniem sekretów Lęborka i zdobywaniem nagród. Wzięło w niej udział 7 drużyn.

Organizatorami wydarzenia byli Miasto Lębork, Muzeum w Lęborku oraz Wienerberger Polska. Imprezę poprowadziła Katarzyna Kobiela.

Wienerberger w Programie Różnorodności

Firma Wienerberger pozyskuje surowce do produkcji w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. Monitoruje swoje wyrobiska gliny i podejmuje szereg działań przyczyniających się do zachowania środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji. Cegielnia w Lęborku jest jednym z pierwszych zakładów Polsce, gdzie rozpoczęto realizację Programu Bioróżnorodności. Jego celem jest wdrożenie lokalnych planów ochrony i rozwoju naturalnych ekosystemów na terenach zakładów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto