Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lęborska firma Wienerberger jedną z pierwszych w Polsce, która tak zadba o środowisko

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W ramach Programu Bioróżnorodności firma przekształca jak największe powierzchnie terenów wydobywczych w bezpieczne siedliska dla rzadkich lub zagrożonych gatunków zwierząt i roślin.
W ramach Programu Bioróżnorodności firma przekształca jak największe powierzchnie terenów wydobywczych w bezpieczne siedliska dla rzadkich lub zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Firma Wienerberger
Lęborska cegielnia została jednym z pierwszych zakładów Wienerberger w Polsce, który zamierza wdrożyć plan ochrony i rozwoju naturalnych ekosystemów na terenie zakładu. W ramach Programu Bioróżnorodności firma przekształca jak największe powierzchnie terenów wydobywczych w bezpieczne siedliska dla rzadkich lub zagrożonych gatunków zwierząt i roślin.

PRODUKCJA I OCHRONA ŚRODOWISKA

Firma Wienerberger to wiodący międzynarodowy producent ceramicznych materiałów budowlanych. Swoimi działaniami przyczynia się też do ochrony środowiska i zachowania różnorodności biologicznej na terenach swoich fabryk. Cegielnia w Lęborku została jednym z pierwszych zakładów Wienerberger w Polsce, gdzie realizowany jest Program Bioróżnorodności. Jego celem jest wdrożenie lokalnych planów ochrony i rozwoju naturalnych ekosystemów na terenach zakładów.

Firma Wienerberger nie tylko zobowiązuje się do pozyskiwania surowców służących do produkcji ceramicznych materiałów budowlanych w sposób zrównoważony i odpowiedzialny, ale też stale monitoruje wszystkie swoje wyrobiska gliny i podejmuje szereg działań przyczyniających się do zachowania środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji.

PROGRAM BIORÓŻNORODNOŚCI

Program Bioróżnorodności jest projektem realizowanym w całej Grupie Wienerberger i został opracowany w celu zachowania oraz zwiększenia różnorodności flory i fauny na terenach wszystkich zakładów produkcyjnych należących do firmy, także w Polsce. W ramach programu firma przekształca jak największe powierzchnie terenów wydobywczych w bezpieczne siedliska dla rzadkich lub zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Program uwzględnia konkretne inicjatywy związane m.in. z projektowaniem, zarządzaniem i monitorowaniem skuteczności podjętych działań.

Realizacja projektu odbywa się we współpracy z lokalnymi zakładami ekologicznymi, a także przy użyciu ceramicznych materiałów budowalnych Wienerberger, które tak jak np. cegły świetnie sprawdzają się przy tworzeniu np. hoteli dla owadów i siedlisk dla małych ssaków.

CEGIELNIA W LĘBORKU WYRÓŻNIONA JAKO JEDNA Z DWÓCH W POLSCE

W 2022 r. indywidualne plany rozwoju różnorodności biologicznej powstały dla dwóch zakładów produkcyjnych w Polsce, w tym dla cegielni w Lęborku. Całkowite wdrożenie indywidualnych planów w zakładzie w Lęborku zaplanowane jest w tym roku. Podobna inicjatywa realizowana jest już na terenie fabryki w Gnaszynie.

Firma przy okazji zazieleniania terenu zakładów stara się tworzyć miejsca rekreacyjne dla swoich pracowników.

- Nasze zakłady mają być przyjazne nie tylko dla środowiska, ale także dla naszych pracowników, którzy chętnie angażują się w działania na rzecz ochrony flory i fauny. Przy okazji zazielenienia terenów kopalni, staramy się tworzyć dla nich tzw. „lunch spoty”, gdzie w otoczeniu przyrody mogą zjeść posiłek, czy po prosty odpocząć w trakcie przerwy

- mówi Jacek Wierus, Head of ESG w Wienerberger.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto