Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Lębork zbudowało zbiornik retencyjny. Inwestycja przyciągnęła zwierzęta [ZDJĘCIA]

Robert Gębuś
Robert Gębuś
fot.Nadleśnictwo Lębork
Nadleśnictwo Lębork utworzyło zbiornik retencyjny w pobliżu leśniczówki Strzeszewo. Ma powierzchnię `1,33 ha i przydaje się nie tylko ludziom, ale też zwierzętom.

Jak informuje Nadleśnictwo Lębork, początkowo zbiornik powstał wzdłuż małego cieku. -Bardzo szybko sytuację wykorzystała rodzina bobrów, która dzięki swoim działaniom stopniowo powiększała możliwości retencyjne zbiornika. - informuje Nadleśnictwo Lębork.- Na każdym kroku można zauważyć ślady bobrzego bytowania. Budują żeremie, kopią nory, transportują w wodzie kawałki drewna, ścinają małe i duże okoliczne drzewa, tworząc kaskady szczelnych tam. Dzięki sprzyjającym warunkom i wraz z upływem czasu widać, że bobrza rodzina ma się tu dobrze i zasiedla kolejne wolne tereny. Jednakże już po zakończeniu prac przez nadleśnictwo w najbliższej okolicy dało się zaobserwować „więcej życia”."

Czytaj również:Lasy znów otwarte

W tej okolicy znalazły swoje miejsce łabędzie, kaczki krzyżówki, gągoły, zimorodki a także kormorany. Zbiornik przyciągnął na stałe różne gatunki żab, spowodował że w pobliżu zaczęły pojawiać się sarny, jelenie, dziki, lisy.

-Działania poczynione przez Nadleśnictwo Lębork z zasady nie naruszały walorów przyrodniczych w terenie, a w znacznym stopniu przyczyniły się do kształtowania i ochrony zasobów wodnych w wymiarze lokalnym-

informuje Nadleśnictwo Lębork. - Efekty przyrodnicze możemy podziwiać nieprzerwanie od początku zakończenia budowy zbiornika, co potwierdza, że była to słuszna inwestycja wspomagająca przyrodę. Poprzez gromadzenie i zatrzymywanie wody w środowisku przyczyniamy się do poprawy niekorzystnych zmian stosunków wodnych w ekosystemach leśnych, poprawy uwilgotnienia i zwiększenia różnorodności siedlisk leśnych, łatwiejszego dostępu do wody dla zwierzyny leśnej, ptactwa i owadów. Jednym z efektów korzystnych działań związanych z programem małej retencji w lasach jest podniesienie już i tak niskich poziomów wód gruntowych, dzięki czemu następuje lepsze zaopatrzenie w wodę okolicznych drzewostanów, a co za tym idzie poprawa ich kondycji, zdrowotności i odporności na zagrożenia biotyczne (atak ze strony szkodliwych owadów np. korników).
Lasy Państwowe od 20 lat wykorzystują środki pochodzące głównie ze sprzedaży drewna w tworzenie tzw. małej retencji.
źródło: Nadleśnictwo Lębork

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto