Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Zmiana miejsca nocnej i świątecznej opieki bez komplikacji

Marcin Kapela
Lębork. Od godziny 8 w niedzielę 1 października br. realizacja świadczeń zdrowotnych z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przeszła z "MEDI-CAR" do budynku Podstawowej Opieki Zdrowotnej – Lekarzy Rodzinnych przy szpitalu w Lęborku. Po otwarciu nie było kolejek, a pacjenci po krótkim oczekiwaniu byli przyjmowani na bieżąco.

Lębork. Od niedzieli 1 października 2017r., od godziny 8.00 realizacja świadczeń zdrowotnych z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej odbywa się w budynku Podstawowej Opieki Zdrowotnej – Lekarzy Rodzinnych przy SPSZOZ w Lęborku, przy ulicy Juliana Węgrzynowicza 13. Po otwarciu nie było kolejek.
- Do przychodni przyszło kilka osób, głównie z infekcjami wirusowymi - informuje rzecznik Powierza. - Nie było opóźnień w przyjmowaniu pacjentów. Przez cały dzień obecna na miejscu jest koordynator Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Pacjentów przyjmuje lekarz medycyny rodzinnej Ewa Daleka, która wcześniej pracowała w "MEDI-CAR" i idealnie pasuje do obecnego systemu, bo wcześniej też się tym zajmowała. Wszystko przebiega płynnie i bez komplikacji. Jeden pacjent został przekierowany z SOR do poradni. Przez jakiś czas mogą zdarzać się takie przypadki.

NOCNA I ŚWIĄTECZNA OPIEKA ZDROWOTNA
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest od godziny 18 po południu do 8 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy.
Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia:
- gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu
- zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy
- zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może się udać po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (nie obowiązuje rejonizacja), niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.
Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych w domu pacjenta.

Świadczenia zdrowotne z zakresu nocnej i świątecznej opieki mogą być realizowane w przypadkach nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia nie stanowiącego bezpośredniego zagrożenia życia, w przypadkach, gdy leki dostępne bez recepty nie przyniosły poprawy lub gdy zachodzi uzasadnione przypuszczenie że oczekiwanie na otwarcie przychodni POZ może znacząco pogorszyć stan zdrowia.

Godziny udzielania świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki: od 18.00 do 08.00 dnia następnego w dni powszednie oraz od godziny 08.00 do godz. 08.00 dnia następnego w dni wolne od pracy. Do świadczeń zdrowotnych z zakresu nocnej i świątecznej opieki nie obowiązuje rejonizacja.

Opieka jest realizowana w trybie porad lekarskich oraz świadczeń udzielanych przez pielęgniarkę w trybie następujących rodzajów porad:

1/porada lekarska ambulatoryjna tj udzielana w siedzibie świadczeniodawcy

2/porada lekarska udzielana w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniodawcy

3/porada lekarska udzielona telefonicznie

4/wizyta pielęgniarska ambulatoryjna

5/wizyta pielęgniarska udzielona w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy.

Czego nie można uzyskać korzystając ze świadczeń nocnej
i świątecznej opieki zdrowotnej?

W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać np. wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stosowane na stałe leki w związku ze schorzeniem przewlekłym, rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia, skierowania do lekarza specjalisty.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Gdańsku od godziny 18 w piątek, 29 września do godziny 8 w poniedziałek, 2 października uruchamia telefon informacyjny dla pacjentów o numerze 58 350 16 24, pod którym uzyskać będzie można szczegółowe informacje dotyczące miejsc udzielania świadczeń z zakresu nocnej i całodobowej świątecznej opieki zdrowotnej na obszarze województwa pomorskiego. Bieżące informacje znajdują się także na stronie internetowej www.nfz-gdansk.pl

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto