Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Sprawdziliśmy, czy mieszkańcy noszą maseczki. W sobotę 7 zakażonych

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Pomorskie służby sanitarne informują o 362 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w regionie. To dane z soboty, 10 października. Zmarły też trzy kolejne osoby. Najwięcej zakażeń odnotowano w Gdańsku, Gdyni i powiatach kartuskim i wejherowskim. W powiecie lęborskim zakażonych jest 7 nowych osób. Od soboty na terenie całej Polski obowiązują ograniczenia dla strefy żółtej, a część powiatów ma być w strefie czerwonej. Dodatkowo od tego dnia w strefach żółtych ma obowiązywać zakrywanie nosa i ust na otwartych przestrzeniach.

Na Pomorzu zakażeń wirusem Sars-Cov-2 potwierdzono u 362 osób. Łącznie 76 osób spośród wskazanych w komunikacie objętych było wcześniej kwarantanną a 9 nadzorem epidemiologicznym. Liczba potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w województwie wynosi obecnie 7482 (7120+362).

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że zakażenie SARS-CoV-2 zostało stwierdzone u 362 osób z terenu województwa pomorskiego:

82 os. miasto Gdańsk

44 os. p. kartuski

37 os. miasto Gdynia

33 os. p. wejherowski

24 os. p. chojnicki

23 os. p. starogardzki

21 os. p. pucki

19 os. p. tczewski

12 os. p. gdański

10 os. p. kościerski

10 os. p. słupski

9 os. miasto Słupsk

9 os. p. bytowski

7 os. p. lęborski

6 os. miasto Sopot

5 os. p. kwidzyński

5 os. p. malborski

3 os. p. człuchowski

2 os. p. nowodworski

1 os. p. sztumski

Na Pomorzu zmarły 3 osoby z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 - 1 osoba z powiatu puckiego (74 lat), 1 osoba z powiatu wejherowskiego (75 lat) i 1 osoba z powiatu starogardzkiego (96 lat).

Ponad 5300 nowych zakażeń koronawirusem - to kolejny dobowy rekord zakażeń w kraju. Najwięcej nowych zakażeń stwierdzono na Mazowszu, to 816 przypadków. Kolejne województwa to małopolskie (631), kujawsko-pomorskie (554), śląskie (412), łódzkie (411), wielkopolskie (360), podkarpackie (347), lubelskie (251), dolnośląskie (242), świętokrzyskie (218), podlaskie (172), zachodniopomorskie (152), opolskie (141), lubuskie (121) i warmińsko-mazurskie (110).

Od soboty 10.10.2020 r. cała Polska w żółtej strefie

W czwartek 8.10.2020 premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali, że od soboty 10.10.2020 na terenie całej Polski będą obowiązywać ograniczenia dla strefy żółtej, a część powiatów ma być w strefie czerwonej. Dodatkowo od tego dnia w strefach żółtych ma obowiązywać zakrywanie nosa i ust na otwartych przestrzeniach. W województwie pomorskim w strefie czerwonej ponownie znajdą się Sopot oraz powiat kartuski. Dołączą do nich powiaty kościerski, słupski oraz pucki.

Minister poinformował także o powołaniu w każdym województwie jednego szpitala koordynacyjnego, w którym nie tylko będą leczeni pacjenci z Covid-19, ale również będzie się tam odbywać zarządzanie leczeniem w regionie. W województwie pomorskim będzie to 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku.

STAROSTA OSTRZEGA, ŻE BĘDZIE ZERO TOLERANCJI

Starosta Lęborski, Alicja Zajączkowska, Przewodnicząca Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przypomina, że do wszelkich wymogów z tym związanych należy się bezwzględnie stosować oraz uprzedza, że służby mundurowe, zgodnie z polityką „zero tolerancji” będą egzekwować stosowanie przepisów z całą surowością sankcji.

O umieszczeniu od soboty całej Polski w żółtej strefie, za wyjątkiem obszarów należących do strefy czerwonej, poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Oznacza to powrót do obowiązkowego zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych (z wyłączeniem lasów i parków) oraz do stosowania rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk podczas robienia zakupów.

Poniżej najważniejsze zasady obowiązujące w strefach żółtych:

- kongresy i targi mogą odbywać się na otwartej przestrzeni przy obowiązkowym zasłanianiu nosa i ust. Jeśli odbywają się na przestrzeni zamkniętej – zajęta może być tylko połowa miejsc. W pomieszczeniach zamkniętych obowiązuje też ograniczenie 1 osoba na 4 m kw.

- imprezy sportowe na stadionach, boiskach, w stadninach, na torach wyścigowych, basenach, siłowniach mogą odbywać się z udziałem 25 proc. publiczności. Osoby uczestniczące w wydarzeniach sportowych zobowiązane są do zakrywania ust i nosa, a także dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z obiektu

- imprezy kulturalne mogą obywać się wyłącznie z udziałem 25 proc. publiczności. Jeżeli odbywają się na otwartej przestrzeni, na widowni może być udostępnione co drugie miejsce (w rzędach naprzemiennie). W przypadku braku wyznaczonych miejsc, widzowie i słuchacze muszą zachować 1,5 metrowy dystans oraz zasłaniać nos i usta. Ta zasada obowiązuje też podczas wydarzeń kulturalnych na otwartych obiektach sportowych. Podczas imprez kulturalnych w otwartej przestrzeni obowiązuje limit 100 osób oraz 1,5 dystans między uczestnikami. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności,

- w restauracjach i ogródkach obowiązuje dystans – 1 osoba na 4 m kw. Klienci muszą też zakrywać nos i usta do czasu zajęcia miejsca przy stoliku. Obowiązek zasłaniania przez cały czas dotyczy też obsługi

- baseny i aquaparki – obowiązuje ograniczenie do 75 proc. obłożenia

- w wesołych miasteczkach, parkach rozrywki i rekreacji obowiązuje ograniczenie – 1 osoba na 10 m kw.

- siłownie i kluby fitness – obowiązuje ograniczenie – 1 osoba na 7 m kw.

- w kinach obowiązuje ograniczenie 25 proc. publiczności i obowiązek zachowania 1,5 odstępu oraz zasłaniania ust i nosa

- sanatoria działają bez zmian. Warunkiem rozpoczęcia turnusu jest negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 wykonanego najpóźniej 6 dni przed rozpoczęciem pobytu

- udział w zgromadzeniach możliwy jest tylko pod warunkiem, że liczba uczestników nie przekroczy 150 osób, wszyscy zachowują 1,5 metrowy dystans oraz zakrywają usta i nos

- kościoły – podczas mszy, które odbywają się w kościele uczestnicy muszą zasłaniać nos i usta. W przypadku mszy na wolnym powietrzu mają wybór - zachowanie 1,5 dystansu lub noszenie maseczki

- wesela i uroczystości rodzinne: od 17 października obowiązywać będzie ograniczenie liczebności wesel i innych uroczystości rodzinnych do 75 osób nie licząc obsługi. Na tego typu imprezach nie obowiązuje zasłanianie nosa i ust (choć jest zalecane)

- w przypadku innych imprez i spotkań (niezależnie od ich rodzaju) wprowadzono ograniczenie do 100 osób, z wyjątkiem obsługi. Jest też obowiązek zakrywania ust i nosa

- transport zbiorowy: jak czytamy na stronie rządowej: Obecnie pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi: 100 proc. liczby miejsc siedzących albo 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych. Obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust

- noszenie masek (zasłanianie nosa i ust) wszędzie w przestrzeni publicznej (m.in. w sklepach, galeriach handlowych, na targowiskach, w bankach, na poczcie, w kinie i teatrze. Usta i nos należy zasłaniać także podczas wizyty u lekarza, w kościele, urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej. Obowiązek ten będzie dotyczył również cmentarzy w związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych)

- podczas zakupów obowiązkowe jest noszenie rękawiczek jednorazowych lub dezynfekowanie rąk

- obowiązuje całkowity zakaz działania dyskotek i klubów nocnych

- w salonach kosmetycznych, fryzjerskich i studiach tatuażu może przebywać tylko obsługa i aktualnie obsługiwani klienci.

Przywołane wyżej obostrzenia są niemal identyczne z tymi, które obowiązywały w całym kraju do 30 maja br. Zasadniczą różnicą w ich skutkach będzie bezwzględne stosowanie sankcji karnych za nieprzestrzeganie obostrzeń. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało w miniony wtorek wdrożenie wspólnie z policją polityki „zero tolerancji”, co oznacza sankcje w postaci mandatów karnych i kar administracyjnych. Osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą stosować się do zakrywania ust i nosa, będą musiały wg nowej odsłony przepisów, przedstawić podczas kontroli stosowne zaświadczenie lekarskie, potwierdzające ten fakt.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto