Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Od dekady strzegą relikwii świętego Jakuba w Sanktuarium. Jubileusz Bractwa

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Na Mszy św. o godz. 10 w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła jubileusz obchodzili ci, którzy od 10 lat strzegą relikwii świętego. Koncelebrowanej Eucharystię za Bractwo Jakubowe przewodniczył o. Łukasz Waszkielis, dzisiejszy solenizant. Msza miała także inne intencje.

Oprócz jubileuszu Bractwa Jakubowego Msza św. koncelebrowana o godz. 10 miała kilka innych intencji.

- Przeżywamy dziś 380 rocznicę poświęcenia naszej świątyni. Dziękujemy Panu Bogu za to miejsce, dziękujemy za 10 lat istnienia Bractwa Jakubowego, czyli tych, którzy strzegą relikwii świętego Jakuba Apostoła. Dziś także Niedziela Misyjna i modlimy się za misję i misjonarzy. Dziś we wspomnienie świętego Łukasza modlimy się za służbę zdrowia, ale także za naszego współbrata Łukasza Waszkielisa. Jest z nami od 1 sierpnia i pełni urząd ekonoma klasztoru

- powiedział na rozpoczęcie Eucharystii proboszcz o. Robert Wołyniec.

Gdyby nie epidemia koronawirusa, to jubileuszowe uroczystości z okazji dziesięciolecia Bractwa Jakubowego przy Sanktuarium św. Jakuba Apostoła miałyby znacznie większy rozmach. Zaproszeni zostali goście z podobnych bractw z Polski, miał być także poprzedni proboszcz o. Roman Zioła.

- Dziękujemy za pomoc, za dar istnienia Bractwa Jakubowego, które powstało razem z Sanktuarium. Bractwa, czyli tych szczególnie zaangażowanych w życie kościoła, w życie Sanktuarium. W ochronę relikwii świętego Jakuba. Towarzyszą im wszędzie tam, gdzie się znajdują. Za to dziś dziękujemy Panu Bogu

- podkreślił proboszcz.

Mówił też o 380 rocznicy konsekracji świątyni.

- Konsekracja Kościoła to poświęcenie ołtarza. To oddanie Panu Bogu na własność tego miejsca. A zatem to miejsce przestało już mieć charakter świecki. Stało się miejscem świętym, domem Bożym, świątynią Bożą. Miejscem zamieszkania Pana Boga. W tabernakulum jest On zawsze obecny. Od roku 1640, bo wtedy nastąpiła konsekracja. Wcześniej świątynia istniała, ale przez pewnie czas była w rękach protestanckich.

Mszy św. towarzyszyła oprawa muzyczna zespołu Czeremszyna z Tarnopola. Dziś po mszach można nabyć płyty CD z ich utworami.

Po mszach odbywa się także kiermasz ciast na rzecz zbiórki środków dla 18-miesięcznej Laury Paczuły, chorującej na SMA.

W związku z pandemią w kościele jednorazowo może przebywać 114 osób. Wejście jest przez zakrystię. W związku z obostrzeniami wynikającymi z wejścia powiatu lęborskiego do czerwonej strefy od niedzieli, 25 października wprowadzone zostają dodatkowe Msze św. w niedzielę o godz. 13.00 i 16.00.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto