Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Miejski Obszar Funkcjonalny coraz bliżej

Robert Gębuś
Władze dyskutują o powstaniu MOF
Władze dyskutują o powstaniu MOF
Lębork. Miejski Obszar Funkcjonalny ma uatrakcyjnić miasto. Są pomysły na rewitalizacje Parku Chrobrego terenów w okolicy pływalni "Rafa"

W Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie robocze reprezentacji, składającej się ze starosty lęborskiego, wójta Nowej Wsi Lęborskiej burmistrza i wiceburmistrz Lęborka, która wkrótce przedstawi marszałkowi województwa swoje pomysły dotyczące uatrakcyjnienia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. - Jeśli wspólnie z gminami wykreujemy przedsięwzięcia, to mamy szansę, że zostaną na nie zagwarantowane środki - tłumaczy Alicja Zajączkowska, wiceburmistrz Lęborka.

Czytaj również;Lębork. Bezpieczna Droga do Szkoły

Takich propozycji do 15 września Lębork wraz ze wspomnianymi gminami powinien przedstawić marszałkowi ok. dziesięciu.
Zajączkowska podkreśla, że chociaż Miejski Obszar Funkcjonalny wpisuje się w założenia metropolii, to tak naprawdę Lębork nie ma w niej jeszcze jasnego statusu. - Jest parę elementów wspólnych, takich jak np. sieć ścieżek rowerowych, czy system odwodnień, z którym ma problemy wiele miast - uważa wiceburmistrz Lęborka. - GOM tworzy rozwiązania dla całej metropolii. Nie do końca jednak jeszcze wiadomo, na jakich zasadach będą funkcjonowały w metropolii miasta partnerskie, które nie są wskazane jako należące do metropolii, takie jak Lębork.
Dziś Lębork koncentruje się na Miejskim Obszarze Funkcjonalnym.

Czytaj również:Przedszkola bez zajęć dodatkowych

Jak mówi Alicja Zajączkowska, istnieją realne szanse na rewitalizację Parku Chrobrego i stworzenia Centrum Sportowo - Rekreacyjnego w pobliżu "Mechanika" i basenu. Pośród propozycji urzędników znalazły się także takie, jak tworzenie centrów przesiadkowych, które ułatwiałby przemieszczanie się osobom pracującym poza Lęborkiem, nowej bazy autobusowej, Centrum Kształcenia Zawodowego, dla młodzieży z całego powiatu, które szkoliłoby w zawodach najbardziej pożądanych na rynku pracy, pod firmy, które w okolicy oferują stanowiska.
- To wszystko wpisuje się w tworzenie rynków pracy - tłumaczy Zajączkowska.- Budowa centrum przesiadkowego, w moim przekonaniu, powinna wiązać się z budową i remontem dróg, również przejścia pod torami na ulicę Żeromskiego i ścieżek rowerowych. Wszystko po to, żeby można było dojechać np. rowerem do stacji czy przystanku autobusowego i przesiąść się do pociągu, czy autobusu.
Zdaniem Zajączkowskiej, powinna powstać yakże nowa baza autobusowa. - Chodzi o to, żeby mieszkańcy Nowej Wsi Lęborskiej czy Łęczyc, mieli ułatwioną komunikację - mówi Zajączkowska. - Powinni powstać nowe pętle autobusowe, m.in. w Lubowidzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto