Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus.Raport z Lęborka i powiatu lęborskiego

Robert Gębuś
Robert Gębuś
fot. starostwo powiatowe Lębork
W powiecie nie odnotowano przypadku zarażenia koronawirusem. Dwie osoby przebywają na kwarantannie domowej, a kolejne 30 jest monitorowane przez lęborski sanepid. Jednak z powodu zagrożenia epidemią wszystkie służby są w gotowości. Odwoływane są też kolejne imprezy i wprowadzano ograniczony dostęp rodziców do szkół.

W związku z ryzykiem zachorowań na COVID-19 Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wydał dla wszystkich szpitali na Pomorzu rekomendację, aby wstrzymały odwiedziny. W gminie Nowa Wieś Lęborska wydano zalecenia dla dyrektorów, dotyczące ograniczonego dostępu do szkół. Rodzice mogą odprowadzać i odbierać dzieci tylko przy drzwiach placówki.

Sanepid monitoruje sytuację
Obecnie w powiecie lęborskim dwie osoby, które podróżowały autokarem z zarażonym koronawirusem pacjentem, przebywają na kwarantannie domowej. Kolejne 30 osób jest monitorowanych przez sanepid. - Nikt nie ma objawów zarażenia koronawirusem. Ich stan jest dobry - informuje Zbigniew Barański, dyrektor lęborskiego sanepidu.
W lęborskim starostwie zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. W niedzielę, starosta lęborski spotkała się z zainteresowanymi lekarzami Podstawowej Opieki Zdrowotnej, obsługującymi pacjentów na obszarze powiatu. O stosowanych procedurach poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Mają one zabezpieczyć również
lekarzy, którzy mogliby być narażeni na kontakt z zakażeniem. - Bardzo ważną jest sprawa bieżącej aktualizacji danych kontaktowych z lekarzami i ośrodkami medycznymi, bo wszelkie informacje przekazujemy na bieżąco -mówił Zbigniew Barański, dyrektor lęborskiego sanepidu – Na razie nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku wystąpienia koronawirusa w powiecie lęborskim, jednak, zgodnie z wytycznymi pracujemy w stanie podwyższonej gotowości 24 godziny na dobę i monitorujemy sytuację.
Dyrektor sanepidu przypomniał również zasady zgłaszania sytuacji, w których pacjent podejrzewa, że jest zarażony koronawirusem. Wszystkie takie przypadki trzeba zgłaszać telefonicznie. W żadnym wypadku nie wolno iść do przychodni ogólnodostępnej, gabinetu lekarza POZ, ani do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W przypadku realnej możliwości wystąpienia zakażenia, na podstawie wywiadu telefonicznego, służby sanitarno-medyczne zorganizują specjalistyczny transport na oddziały zakaźne w wyznaczonych na terenie województwa szpitalach. Zgłoszeń można dokonywać pod numerem stacji sanitarno-epidemiologicznej, alarmowym 112, skorzystać z infolinii NFZ 800 190 590 lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Do pomorskich podmiotów zarządzających transportem publicznym wysłano zalecenia dezynsekcji pojazdów.

Odwoływane imprezy
Ponadto sanepid wydał rekomendację dla władz samorządowych, aby rozważyły odwołanie imprez masowych. - Jeżeli planujemy większe imprezy, gdzie skupiamy różne osoby, których nie możemy zidentyfikować, to powinniśmy się od takich imprez powstrzymać - mówi Zajączkowska. - Dlatego, że gdyby z tej grupy ktoś zachorował, to powinniśmy objąć kontrolą osoby pozostałe.
Z tego powodu gmina Wicko i Nowa Wieś Lęborska odwołały imprezy z okazji Dnia Kobiet. Nie odbędzie się także turnieju siatkówki w Łebie i Lęborku, zaplanowanego na najbliższy weekend. Podobne kroki rozważa Lębork. - Jesteśmy w przededniu decyzji o tym, czy odbędzie się impreza masowa, gala MMA - mówi Marian Kurzydło, sekretarz miasta. - Jest to opiniowane przez odpowiednie organy. Nie panikujemy, ale profilaktyka jest najważniejsza.

Szpital i służby w pogotowiu
Do ewentualnej eskalacji wystąpienia zagrożenia, przygotowany jest lęborski szpital, który jak dotąd nie został wyznaczony do pełnienia funkcji jednostki działającej w stanie podwyższonej gotowości. Niemniej jednak, jak zapewnili: Artur Barna, Naczelny Lekarz SPS ZOZ i Dorota Wiśniewska, Pielęgniarka Epidemiologiczna, szpital dysponuje odpowiednim zapleczem lokalowo-sprzętowym oraz fachową kadrą medyczną, w tym lekarzami-anestezjologami, uprawnionymi do prowadzenia tlenoterapii. Przygotowanie do pełnienia służby w trakcie zagrożenia epidemiologicznego potwierdził również komendant Powiatowej Straży Pożarnej i Komendant Powiatowy Policji. Straż pożarna jest przygotowana do sprzętowego wsparcia stref nadzoru sanitarnego, policja wyposażona jest w sprzęt ochrony osobistej na wypadek zakażeń i gotowa do podejmowania działań na wniosek służb sanitarnych.
Wszyscy zgodnie podkreślają, że najgorszym doradcą w sytuacjach ryzyka, są zachowania na skutek paniki. Na dzień dzisiejszy, kluczowymi elementami poprawiającymi bezpieczeństwo jest stosowanie ogólnodostępnych środków chemii gospodarczej. Ponieważ koronawirus jest wrażliwy na działanie rozpuszczalników lipidów, ważne jest częste mycie rąk (trwające za każdym razem min. 30 sek.) i możliwie częste pranie odzieży. Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje unikanie uczestnictwa w imprezach masowych i zaniechanie podróży, zwłaszcza do rejonów o wysokim stopniu ryzyka zakażenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus.Raport z Lęborka i powiatu lęborskiego - Lębork Nasze Miasto

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto