18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kibice Pogoni modlili się na Jasnej Górze w Częstochowie

Marcin Kapela
fot. sspl
Wśród kilkuset fanów, którzy w sobotę uczestniczyli w V Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców na Jasną Górę, byli kibice Pogoni Lębork

Jasna Góra od kilku lat jest miejscem modlitewnych spotkań kibiców sportowych z całej Polski. "Stoi otworem przed każdym kibicem, bez względu na barwy klubowe, które reprezentuje, czy miejsce dopingowanej drużyny w tabeli ligowej"- zachęcali organizatorzy pielgrzymki.
- O 12 wchodzimy do sanktuarium wypełnionego po brzegi. Jest masa ludzi z całej Polski, wszyscy w barwach klubowych - relacjonuje Łukasz Hrycyk, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Pogoni Lębork, jeden z trzech kibiców lęborskiego klubu obecnych w Częstochowie. - Widoczni są kibice Lechii, Legii, Wisły, Śląska, Rakowa, Górnika Zabrze, Ruchu Chorzów, Stali Stalowa Wola, Wigier Suwałki, Piasta Gliwice, Pogoni Szczecin, Unii Leszno, Zagłębia Sosnowiec, Widzewa, Bałtyku, ROW Rybnik, Gryfa Słupsk, Lecha Poznań i wielu innych. Ciężko wszystkich wymienić.

Pożar na Mieszka I

Mszy przewodniczył ksiądz Leszek Zioła. Homilię wygłosił organizator pielgrzymki, salezjanin ks. Jarosław Wąsowicz. W klubowych szalikach kibice modlili się w intencji Ojczyzny, aby była wierna chrześcijańskim tradycjom. Liturgia miała nietypową oprawę, bo część psalmów i pieśni śpiewał chór, którego członkowie ubrani byli w koszulki Ruchu Chorzów.
Ks. Wąsowicz przypomniał że tegorocznej pielgrzymce patronują słowa Jana Pawła II o Jasnej Górze: "Tu zawsze byliśmy wolni". "Hasło () nie jest przypadkowe, ponieważ wolność w naszej ojczyźnie jest coraz bardziej ograniczana, zwłaszcza w stosunku do tych, którzy w swoich codziennych wyborach i poglądach odwołują się do katolickich wartości oraz patriotyzmu; chcą je wypowiadać ustami i czynami" - ocenił.

Nasz plebiscyt

Na zakończenie liturgii kapłani pobłogosławili przyniesione przez kibiców klubowe szaliki i koszulki. Następnie uczestnicy pielgrzymki wysłuchali wykładu prof. Wojciecha Polaka, autora poświęconej kibicom książki "Patriotyzm dnia dzisiejszego" oraz spotkali się z organizatorami Marszu Niepodległości oraz obejrzeli film Mariusza Pilisa o polskich fanach piłkarskich.
- Ponownie spotkaliśmy się o 16 pod klasztorem, gdzie odbyła się prezentacja 50-metrowego transparentu wykonanego przez fanów Rakowa "Jesteśmy. Pamiętamy. Czuwamy", któremu towarzyszyły setki odpalonych rac, co dało miażdżący efekt - relacjonuje Hrycyk. - Pokonaliśmy ponad 1300 km, po to by dumnie reprezentować Pogoń i poświęcić naszą flagę kadrową "Bóg, Honor, Ojczyzna". Za rok też będziemy.
Przed wizytą w Częstochowie kibice Pogoni zwiedzili nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto