Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobra wiadomość dla mniej mobilnych mieszkańców. Będą mieli bezpłatne przewozy

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Mimo, że zakończyło się unijne finansowanie, to usługa indywidualnego transportu door-to-door dla mieszkańców z terenu powiatu lęborskiego mających trudności w samodzielnym przemieszczaniu się, będzie kontynuowana na dotychczasowych zasadach.
Mimo, że zakończyło się unijne finansowanie, to usługa indywidualnego transportu door-to-door dla mieszkańców z terenu powiatu lęborskiego mających trudności w samodzielnym przemieszczaniu się, będzie kontynuowana na dotychczasowych zasadach. Starostwo Powiatowe w Lęborku
To dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu lęborskiego, którzy z powodu ograniczonej sprawności mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu się. Usługa indywidualnego transportu door-to-door będzie kontynuowana do końca marca 2024 r. Co ważne, usługa finansowana będzie z budżetu Powiatu Lęborskiego a więc nie będzie pobierana opłata od mieszkańców.

KONIEC FINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW UNIJNYCH

Z końcem lutego zakończyło się finansowanie ze środków unijnych usługi indywidualnego transportu door-to-door w ramach projektu „Aktywizacja społeczno - zawodowa osób z potrzebą wsparcia w zakresie usług transportowych door-to-door z terenu powiatu lęborskiego”. Jednak zgodnie z deklaracją we wniosku grantowym, usługa realizowana będzie również w okresie trwałości projektu od 1 marca 2023 r. do 31 marca 2024 r.

POWIAT PRZEJMUJE FINANSOWANIE USŁUGI

Mimo, że zakończyło się unijne finansowanie, to usługa indywidualnego transportu door-to-door dla mieszkańców z terenu powiatu lęborskiego mających trudności w samodzielnym przemieszczaniu się będzie kontynuowana na dotychczasowych zasadach. Nie będzie pobierana opłata za usługę a finansowanie będzie pochodzić z budżetu Powiatu Lęborskiego.

TRANSPORT PO CAŁYM WOJEWÓDZTWIE

W okresie realizacji projektu od 01.09.2021 r. do 28.02.2023 r. mieszkańcy powiatu korzystali z usług darmowego transportu w celach zdrowotnych, społecznych, zawodowych, edukacyjnych.

Dzięki usłudze mieszkańcy bezpłatnie docierali do punktów świadczących usługi szczepień przeciwko Covid-19, na rehabilitację, do teatru, kina, muzeum, miejsc sakralnych, na szkolenia zawodowe, warsztaty czy załatwić istotne sprawy w instytucjach na terenie województwa pomorskiego.

Od lutego 2022 r. do końca realizacji projektu ze wsparcia w zakresie mobilności skorzystało 284 użytkowników mających trwałe lub czasowe problemy z mobilnością (w tym z pomocy asystenta 196 osób) oraz 634 użytkowników, którzy korzystali wielokrotnie z usługi (w tym 464 osób korzystających z pomocy asystenta).

Przejechanych zostało 40417 km a to więcej niż wynosi długość równika - 40076.

Najczęściej użytkownicy korzystali z usługi transportu w celach zdrowotnych oraz aktywizacji społecznej. Najdalsze miejsca województwa pomorskiego do którego zamawiana była usługa to m.in. Starogard Gdański, Jantar, Wandzin, Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Ustka, Wejherowo, Bytów, Kościerzyna, Dzierżążno.

DLA KOGO TA USŁUGA

Projekt jest skierowany do mieszkańców z terenu powiatu lęborskiego, którzy mają ukończone 18 lat, o ograniczonej mobilności, zatem do osób nie tylko z niepełnosprawnościami, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności (lub równoważne), ale do wszystkich którzy mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu się wynikających z ograniczonej sprawności, a którzy nie posiadają takiego orzeczenia (co musi zostać potwierdzone przez użytkownika w oświadczeniu - załącznik nr 1 do Regulaminu świadczenia usług transportowych door-to-door).

Kierowca może zweryfikować zasadność oświadczenia o spełnianiu kryteriów do skorzystania z usług transportowych. Usługa transportowa nie może zastępować transportu sanitarnego/medycznego i nie dotyczy przewozu osób leżących.

Podstawowym elementem wsparcia jest transport osób z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności z miejsca zamieszkania lub innego wskazanego miejsca do miejsca docelowego pojazdem dostosowanym do potrzeb użytkowników.

Osobom niesamodzielnym w trakcie transportu może towarzyszyć (bezpłatnie) asystent/opiekun transportu lub opiekun własny, po wcześniejszym zgłoszeniu potrzeby takiej osoby.

JAK ZAMÓWIĆ PRZEJAZD

Cel przejazdu powinien być powiązany z aktywizacją społeczno-zawodową osób z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności, w szczególności do osób, które potencjalnie mogą wejść lub powrócić na rynek pracy.

Do usług aktywnej integracji należą usługi o charakterze: społecznym, zdrowotnym, zawodowymi edukacyjnym.

Żeby zamówić przejazd, wystarczy zadzwonić na numer telefonu komórkowego 720 820 006. Możliwy jest kontakt przez sms, a także w formie elektronicznej za pomocą formularza zgłoszeniowego przesłanego na adres e-mail: [email protected]. Istnieje również możliwość złożenia pisma (formularza) oraz zamówienia usługi osobiście w Starostwie Powiatowym w Lęborku.

Dyżur pod wyżej wskazanym numerem telefonu pracownik pełni od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy urzędu Starostwa Powiatowego w Lęborku.

Usługę transportu door-to-door należy zamawiać z wyprzedzeniem czasowym co najmniej 7 dni. Decyduje kolejność zgłoszeń.

W razie braku możliwości zrealizowania usługi zgodnie z zamówieniem - ze względu na zbyt dużą liczbę zamówień, ograniczenia taboru przewozowego lub ograniczenia kadrowe) - mieszkaniec otrzyma niezwłocznie na podane dane kontaktowe informację o braku możliwości zrealizowania usługi w zamówionym terminie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto