Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co się dzieje z inwestycjami w ramach Budżetu Obywatelskiego?

Marcin Kapela
fot.MK
Część inwestycji Budżetu Obywatelskiego wciąż czeka na realizację. Inne nie zostały zrealizowane w takim kształcie, o jaki wnioskowano

Przy „małej Ósemce” nie powstanie kompleks sportowo - rekreacyjny. Toru wrotkarskiego nie będzie ani wokół stawku przy Parku Chrobrego, ani w Parku Michalskiego. W zawieszeniu pozostają dwa etapy budowy ścieżki piesz0 - rowerowej nad rzeką Łebą. Dlaczego realizacja niektórych projektów z Budżetu Obywatelskiego napotyka takie trudności?Jeszcze nie wiadomo kiedy, ale filia Szkoły Podstawowej Nr 8 przy ul. E. Plater przestanie istnieć. Jednak już teraz przesądzone jest, że do czasu likwidacji placówki najmłodsi uczniowie nie będą mieli dostępu ani do placu zabaw, ani do boiska, które były w zwycięskim projekcie. O ile przy głównej siedzibie szkoły wszystko zostało zrealizowane, o tyle przy filii zainstalowano tylko 8 ławek. Przy „dużej Ósemce” było jeszcze miejsce na dwa stoły do tenisa. I to wszystko. Z nieco ponad 180 tys. zł na cały projekt wykorzystano ok. połowę. Wszystkiemu winna ma być błyskawicznie wprowadzona reforma systemu edukacji. - Moim zdaniem to tylko wynik reformy. Pisząc wspólny projekt my, jako szkoła i rodzice, jeszcze o reformie oświaty nikt wtedy nie myślał, czyli byłoby to sensowne rozwiązanie, bo oba budynki zostałyby fajnie wyposażone - mówi dyrektor Daniel Nadworski. - Udało się zyskać poparcie, wygrać, co było do wygrania, a potem przyszła reforma, w wyniku której ustalono taką organizację sieci szkolnej, że drugi budynek będzie nam zbędny. Około 2020 r. będziemy mieli 30 oddziałów, potem jeszcze mniej, czyli swobodnie zmieścimy się w jednym budynku. Plany i pieniądze były przygotowane na całość projektu, ale w związku z reformą policzyliśmy, że ten budynek odpadnie. Uznano, że nie ma sensu inwestować w coś, co za rok, dwa będzie trzeba oddać. Dla mnie to jest w miarę racjonalna decyzja.

Czytaj również:Budżeto Obywatelski. Lista projektów

Na zmiany w realizacji projektu zgodzili się jego wnioskodawcy. - Usłyszeliśmy, że „mała Ósemka” będzie wygaszana i bezcelowe będzie realizowanie tam projektu - mówi Jakub Rutkiewicz. - Mieliśmy wybór, że albo coś będzie zrobione, albo nic. Zgodziliśmy się na stoły do tenisa. Proponowaliśmy też przeniesienie elementów projektu na teren Przedszkola Nr 2, ale na to nie było zgody. Zwycięski w drugiej edycji projekt toru wrotkarskiego wokół stawku przy Parku Chrobrego zderzył się z negatywną opinią konserwatora zabytków.

Czytaj również:W Leborku powstała mównica

Współautor wniosku Sławomir Łukaszuk zaproponował więc Park Michalskiego, którego projekt koncepcyjny zagospodarowania przewidywała taki tor. Jednak później zaszły okoliczności, które miały wykluczyć utworzenie takiej infrastruktury także w tym miejscu. W parku zostały zrealizowane dwa inne projekty z BO, czyli plac zabaw i plac sportów miejskich.- Negatywna opinia wydana przez konserwatora zabytków zmusiła mnie do poszukiwania alternatywnej lokalizacji - wyjaśnia Łukaszuk. - Uważam, że Park Michalskiego jest idealnym miejscem do jego realizacji. Miasto posiada projekt koncepcyjny budowy toru w tym miejscu. Wystarczyła tylko dobra wola na jego przerobienie i wpasowanie w istniejącą infrastrukturę z placem sportów miejskich i placem zabaw. Niestety tej dobrej woli urzędnikom zabrakło. Czas na budowę toru ze środków BO był do 2016 r. Tor ma jednak powstać, ale już z innych funduszy i w innym miejscu - w ramach projektu rewitalizacji Lęborka, zgłoszonego do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. I będzie to Plac... Piastowski. W edycjach 2016 i 2017 wśród dużych projektów, które cieszyły się największym poparciem był pomysł utworzenia ścieżki dla rowerzystów, pieszych i miłośników jazdy na rolkach nad rzeką Łebą. Nie został jednak rozpoczęty ani pierwszy etap od ul. Komuny Paryskiej do rzeki Łeby, ani tym bardziej drugi wzdłuż rzeki Łeby na ulicy Matejki - Lotników do ulicy Saperów. W tym przypadku na przeszkodzie stanęła budowa mostu. - Trochę mnie to denerwuje, bo ludzie, którzy głosowali na projekty, pytają co z ich realizacją - mówi współautor projektu Adam Matuszek. - Jednak mam zapewnienie, że po ukończeniu budowy mostu ścieżki będą zrobione.

Zobacz film:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Co się dzieje z inwestycjami w ramach Budżetu Obywatelskiego? - Lębork Nasze Miasto

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto