Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upamiętnili uczestników Powstania Styczniowego pochodzących z ziemi jarosławskiej [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
W 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, na jarosławskim cmentarzu - przed tablicą poświęconą powstańcom, w tym najwybitniejszemu z nich, pułkownikowi Leonowi Czechowskiemu, mieszkańcy Jarosławia oddali hołd i złożyli kwiaty.

Historia naszej Ojczyzny obfituje w wydarzenia tragiczne, wśród których istotne miejsce zajmuje, trwający 123 lata, okres rozbiorów. Polacy, którzy nigdy nie pogodzili się z brakiem swojego państwa, walczyli o nie na różne sposoby, również chwytając za broń i stawiając czoła zaborcom w walce, także podczas Powstania Styczniowego.

22 stycznia 1863 roku Polacy chwycili za broń, aby wyzwolić się z okowów zaborcy

Powstanie styczniowe skierowane było oficjalnie przeciwko zaborcy rosyjskiemu, ale obudziło nadzieję na niepodległość wśród Polaków wszystkich zaborów. Był to największy zryw narodowowyzwoleńczy w XIX wieku. Historycy szacują, że do armii powstańczej swój akces zgłosiło około trzystu tysięcy Polaków.

Mniejsze i większe bitwy polskich oddziałów z regularnym wojskiem carskim przetoczyły się przez terytorium zaboru rosyjskiego od stycznia 1863 roku do jesieni 1864 roku. Mimo początkowych sukcesów, wojna partyzancka zakończyła się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Choć powstanie upadło, spowodowało dalekosiężne skutki, które pośrednio przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Pomimo tego, że walki nie dotknęły bezpośrednio powiatu jarosławskiego, mieszkańcy, dołączając do armii powstańczej – walczyli o wolność ukochanej ojczyzny. Setka mężczyzn z Jarosławia wstąpiła do oddziału mjr. Leona Czechowskiego, inni pomagali niosąc pomoc medyczną, zbierając żywność, broń dla powstańców i ukrywając żołnierzy.

Osoby walczące w powstaniu oraz te, które je wspomagały na różne sposoby, pochowane są w Jarosławiu na Starym Cmentarzu oraz na Nowym Cmentarzu przy ul. Krakowskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto