Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostań dawcą szpiku i uratuj komuś życie! Rejestracja potencjalnych dawców już we wtorek w I LO

Redakcja
Łukasz Boyke
W najbliższy wtorek 17 listopada 2015r. w auli bytowskiego Liceum Ogólnokształcącego zostanie przeprowadzona kolejna rekrutacja osób do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku.

- W ubiegłym roku nasza akcja spotkała się z niezwykłą życzliwością i dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Bytowa i okolic – mówi dr Paweł Wichłacz, koordynator transplantacji Szpitala Powiatu Bytowskiego. -  Szczególną radość sprawiło to, jak wiele zgłosiło się młodych osób, które rozumieją jak wielkie znaczenie ma chociażby sama chęć pomocy innym. W efekcie poprzedniej rekrutacji do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku trafiło aż 90 osób. Jest to ogromny sukces ja na akcję prowadzoną po raz pierwszy.

Podobnie jak ostatnim razem, akcję organizuje Poltransplant, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku we współpracy ze Szpitalem Powiatu Bytowskiego. Przeszczep szpiku od honorowego dawcy może uratować życie chorym na białaczkę oraz inne choroby krwi, jak również niektóre choroby nienowotworowe. Jednak w praktyce jedynie, co czwarty chory może otrzymać szpik od dawcy spokrewnionego, dlatego też tak bardzo ważna jest alternatywa, którą stwarza Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku. Im więcej chętnych chcących zostać potencjalnym dawcą szpiku przebadanych i zarejestrowanych w banku dawców, tym większa szansa na ocalenie czyjegoś życia. 

Przeczytaj również o akcji "Latarki dla kierowców" w Bytowie

Zostać dawcą szpiku może praktycznie każdy, jeżeli tylko jest osobą pomiędzy 18, a 50 rokiem życia i spełni wymagania zbliżone do tych dla krwiodawców. Ważne jest także poczucie odpowiedzialności i świadomość, że nawet kilkadziesiąt lat po rejestracji, można zostać poproszonym o oddanie szpiku. By zostać wpisanym na listę potencjalnych dawców szpiku wystarczy stawić się osobiście z dokumentem tożsamości ze zdjęciem i po wypełnieniu krótkiego kwestionariusza oddać kilka mililitrów krwi. Informacje zawarte w ankiecie Honorowego Dawcy Szpiku zostają zamieszczone w elektronicznej bazie dawców. Pobrana krew zostaje poddana badaniom mającym na celu określenie antygenów zgodności tkankowej HLA. Należy podkreślić, iż wyniki typowania HLA dawcy będą figurować również w światowym rejestrze dawców szpiku BMDW. Oznacza to, że nasi polscy dawcy są dostępni dla chorych na całym świecie, a dawcy z całego świata dla chorych osób w Polsce.
 
Do uzyskania komórek niezbędnych do przeszczepu wykorzystywane są dwa sposoby: ze szpiku i z krwi obwodowej. Wybór metody w konkretnym przypadku zależy od celu wykonania zabiegu oraz od woli dawcy. Dawca przed pobraniem zostanie poinformowany o tym, która forma pobrania będzie jego dotyczyła. Jednak to decyzja samego dawcy jest bezwzględna i jeśli zgodzi się on wyłącznie na pobranie szpiku (lub odwrotnie komórek z krwi obwodowej), to będzie musiało zostać to uhonorowane.

- Mamy nadzieję, że nasz apel dotrze znowu do wielu otwartych serc, a coraz wyższa świadomość samej procedury pobrania szpiku oraz ogromnych jego możliwości w leczeniu licznych schorzeń, nie tylko białaczek pomoże nam pozyskać wielu nowy potencjalnych dawców, których będziemy mogli umieścić w rejestrze – mówi Paweł Wichłacz. Na wszystkich chętnych czekamy 17 listopada, we wtorek w auli Liceum Ogólnokształcącego w Bytowie przy ul. Gdańskiej 57, już od godziny 10:00 do 16:00. Wszystkich serdecznie zapraszamy i z góry dziękujemy za pomoc.

Zobacz, jak przebiegała ubiegłoroczna akcja w Bytowie

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto