Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znaleziska z Czarnówka już trafiają do gablot w Wieży Ciśnień. Teraz widać ich piękno

Robert Gębuś
Robert Gębuś
W gablotach w Wieży Ciśnień już błyszczą eksponaty archeologiczne, odkryte podczas wykopalisk w Czarnówku i Wilkowie. To dopiero ich część

Trwa wyposażenie mniejszej, ale za to bogatszej sali wystawienniczej lęborskiego muzeum w Wieży Ciśnień. Będzie można tam oglądać znaleziska z trzech pierwszych wieków naszej ery, z cmentarzysk w Czarnówku i w Wilkowie.

-Tą ekspozycję aranżujemy zespołami grobowymi, czy praktycznie wszystkie znaleziska znalezione w jednym grobie będą tworzyły zespół

- mówi Agnieszka Krzysiak, archeolog i kierownik Wieży Ciśnień.

- Będą też pokazane też w mniejszym stopniu znaleziska z okresu wędrówek ludów i z okresu wczesnego średniowiecza i na wczesnym średniowieczu praktycznie się zamknie. Ta ekspozycja obejmie czasy od początku naszej ery do XII-XII wieku.

Wszystkie zabytki archeologiczne, które będą eksponowane na salach już trafiły do Wieży Ciśnień. Pozostał do przeniesienia jeden z magazynów.
W większej sali będzie można obejrzeć wcześniejsze zabytki, pochodzące od okresu młodszej epoki kamienia, do okresu kultury oksywskiej, której skończyła się z początkiem naszej ery.

Zobacz wideo:

Czytaj również:Archeolodzy znaleźli w Czarnówku prawdziwe skarby

Muzeum w wieży ciśnień. Sama konstrukcja budzi emocje [ZDJĘCIA]

Multimedia w służbie muzeum

Ekspozycję uzupełnią kontenty, czyli prezentacje multimedialne. Jeden z nich, film prezentujący Wieżę Ciśnień i historię Lęborka można już oglądać w holu wejściowym Wieży Ciśnień. Został zrealizowany w ramach projektu europejskiego MUS.NET, Kreatywna Europa, do którego przystąpiło lęborskie muzeum. Liderem projektu jest Prowincja Padova (Włochy), a partnerami Butterfly Arc s.r.l. (Włochy), Muzeum w Lęborku (Polska), Ris Raziskovalno Izobrazevalno Sredisce Dvorec Rakican (Słowenia) i Fundación Santa María la Real del patrimonio histórico (Hiszpania).
Na przygotowanie kontentów została rozpisana procedura przetargowa. Muzeum ma konkretne życzenia, co powinno się w nich znaleźć.

- Informacje odnośnie kultury wielbarskiej, Gotów i Gepidów, pokazanej w formie legendy, opartej na źródłach historycznych Jordanesa

- mówi Agnieszka Krzysiak.

- Chcemy też mieć pokazane jak wyglądały wykopaliska w Czarnówku, gdzie jakie groby występowały, pokazać bogate groby i jak wyglądało ukształtowanie się kultury wielbarskiej na początku naszej ery, które wiązało się z przybyciem ludności skandynawskiej z terenów skandynawskich.

Procedury przetargowe trwają, więc wszytko będzie można obejrzeć nie wcześniej niż jesienią b.r. Wówczas zostanie otwarta Wieża Ciśnień dla zwiedzających.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto