Z komina przedszkola w Nowej Wsi Lęborskiej wydobywały się iskry. Policja powiadomiła straż pożarną

Red.
Udostępnij:
Iskry wydobywające się z komina przedszkola w gminie Nowa Wieś Lęborska zauważyli policjanci patrolu. Silny wiatr stwarzał ryzyko przeniesienia się ognia na pobliskie gospodarstwa dlatego policjanci powiadomili straż pożarną i upewnili się, że w pobliżu przedszkola, gdzie znajdują się budynki mieszkalne, niczyje życie nie jest zagrożone.

Około godziny czwartej nad ranem, 17 stycznia, na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska policjanci z lęborskiej patrolówki, zauważyli, że z komina przedszkola wydobywają się iskry, które spadają na dach budynku i niesione silnym wiatrem przenoszą się na ulicę oraz sąsiednie gospodarstwa.

- Funkcjonariusze mł. asp. Leszek Lewandowski i st.sierż. Tomasz Kwidziński niezwłocznie powiadomili o tym dyżurnego policji oraz straż pożarną

- mówi asp. Marta Szałkowska z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku

.- Ze względu na bardzo duże ryzyko powstania pożaru, mundurowi sprawdzili teren przedszkola, oraz sąsiednie budynki, upewniając się, że nie znajduje się tam nikt potrzebujący pomocy.

Na miejsce zostały zadysponowane trzy zastępy straży pożarnej. Strażacy ugasili rozpalony przez konserwatora ogień w piecu kotłowni i sprawdzili przewód kominowy, z którego wydobywały się iskry. Okazało się, że najprawdopodobniej w wyniku nagromadzonej sadzy zapalił się cały przewód.
-Brak drożności przewodów kominowych, w których gromadzi się sadza jest częstą przyczyną powstania pożarów, które rozprzestrzeniają się na dachy oraz poddasza budynków, powodując wysokie straty materialne i zagrożenie życia. Niedrożność komina może prowadzić do zatrucia się czadem. Dlatego przypominamy o obowiązku regularnego przeglądu i oczyszczania przewodów - informuje asp. Marta Szałkowska.

Obowiązek czyszczenia kominów

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),

dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,

co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.

co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Spora przewaga PiS nad KO - sondaż

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie