Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXIII Konkurs Wiedzy o Kaszubach - laureaci odebrali nagrody na uroczystej gali w Muzeum Kaszubskim - ZDJĘCIA, WIDEO

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W sobotę do Muzeum Kaszubskiego zjechały dzieci i młodzież z całych Kaszub. Wszystko w związku z uroczystą galą rozdania nagród w XXIII Konkursie Wiedzy o Kaszubach. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 300 uczniów wszystkich typów szkół.

W Dzień Dziecka Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach gościło prawdziwy tłum zdolnych dzieci z całych Kaszub. I to nie ze względu na szczególną okazję, jaką jest 1 czerwca, ale z racji uroczystego wręczenia nagród w XXIII Konkursie Wiedzy o Kaszubach. W tym wielkim wydarzeniu wzięli też udział specjalni goście, m.in. Barbara Kąkol, dyrektor muzeum, Danuta Rek, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, reprezentująca też przewodniczącego Jana Kleinszmidta oraz tego dnia marszałka pomorskiego Mieczysława Struka, Elżbieta Kowalewska, prezes kartuskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego czy wiceprezes kartuskiego ZKP Kazimierz Formela, Jolanta Czerwińska (która była autorką pytań dla dwóch młodszych grup wiekowych) oraz wiceburmistrz Kartuz Sylwia Biankowska. Autorem pytań dla grupy starszej uczniów był Łukasz Grzędzicki, wiceprezes Zarządu Głównego ZKP i dyrektor biura Jana Kleinszmidta.

Nie zabrakło również inicjatora samego konkursu - Mariusza Szmidki, redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”. Uroczystość z kolei poprowadziła Lucyna Puzdrowska, redaktor prowadząca kartuskiego oddziału „Dziennika...”. Na początek przytoczyła ona wzruszające słowa prof. Edmunda Wittbrodta, prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego: „Właściwie obie organizacje (ZKP i Muzeum Kaszubskie - dop. red.) robią to samo, ale w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, można jeszcze to zobaczyć i tego dotknąć”. Szczególną wagę działalności muzeum podkreślał też Mariusz Szmidka.

- Chciałbym podziękować gospodarzom - pani dyrektor Muzeum Kaszubskiego, które, można powiedzieć, jest takim budzicielem tożsamości kaszubskiej wśród Kaszubów, ale też propagatorem dla pozostałych mieszkańców naszego kraju i świata - mówił redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”.

Wielki sprawdzian wiedzy i... znaczenia nauczycieli

Żeby wziąć udział w konkursie, jego uczestnicy musieli nie tylko posiąść wiedzę o kulturze Kaszub, ale też zgłębić historię regionu, jak również język i znaczenie poszczególnych słów. Sytuacja była w tym roku o tyle problematyczna, że ogłoszenie konkursu zbiegło się w czasie ze strajkiem nauczycieli, co, jak zresztą podkreślał też redaktor Szmidka, pokazało ogromną rolę nauczyciela nie tylko w „murach szkoły”.

- To był dość trudny okres - większość nauczycieli w tym czasie strajkowała. Praktycznie jak ogłosiliśmy konkurs to rozpoczął się też strajk i to było bardzo widoczne, jeśli chodzi o frekwencję - tłumaczyła Lucyna Puzdrowska. - W zasadzie, poza kilkoma wcześniej otrzymanymi zgłoszeniami, dopiero po zawieszeniu strajku zaczęły do nas spływać prace.

Na szczęście, w dużej mierze poprzez przeniesienie ostatecznego terminu nadsyłania prac, do udziału w konkursie zgłosiły się prawdziwe tłumy dzieci i młodzieży z całych Kaszub. W tym roku wpłynęło 295 odpowiedzi od uczniów wszystkich typów szkół oraz osobno 29 prac w ramach wyłącznie zadania dodatkowego. Wiele osób pracowało nie tylko nad prawidłowymi odpowiedziami konkursowymi, ale też wykonało specjalne zadanie, związane z Janem Trepczykiem (ze względu na aktualnie obchodzony jego rok) i Matką Boską Sianowską Królową Kaszub. W szczególności oceniających zachwyciła praca, jaką wykonała Sandra Hinca z SP w Miechucinie. Jej przepiękna figurka dołączyła tego dnia do eksponatów, pokazywanych w Muzeum Kaszubskim.

Nagrody i warsztaty

Dla dzieci (i dorosłych, o czym mogło świadczyć choćby zainteresowanie samego redaktora Szmidki) przygotowano też specjalne warsztaty. Joanna Reglińska poprowadziła zajęcia z filcowania, Urszula Sychta prezentowała tkanie, Alicja Stenka przędła na wrzecionie i wykonywała nić, z kolei Sylwia Gruchała uczyła zgromadzonych pisania gęsim piórem.

Konkurs Wiedzy o Kaszubach odbył się już 23. raz. Jego inicjatorem był Mariusz Szmidka, wtedy jeszcze redaktor „Naszego Tygodnika Kartuzy”. Współorganizatorem pierwszej odsłony konkursu był też Hubert Hoppe, dawny prezes ZKP. Od lat również Jan Kleinszmidt jest patronem konkursu, kontynuując misję śp. Brunona Synaka.

- To nam towarzyszyło właśnie 23 lata temu - żeby inspirować, ale też żeby wzbudzić takie poczucie dumy, że jesteśmy Kaszubami - redaktor Szmidka podkreślał swego rodzaju misję samego wydarzenia.

Tegoroczny konkurs zorganizował „Dziennik Bałtycki” wraz z zarządem głównym oraz oddziałem kartuskim ZKP. Nagrody, poza wymienionymi, ufundował również Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego. W organizacji gali wręczenia nagród redakcję „Dziennika…” wsparła Spółdzielnia Produkcyjno-Handlowa Mestwin przy ul. Jeziornej 2 w Kartuzach.

Laureaci XXIII Konkursu Wiedzy o Kaszubach:

W tym roku wyjątkowo nie przyznano miejsc I-III. Jak wyjaśniała redaktor Puzdrowska, najlepsze prace stały na tak wyrównanym poziomie, że nie sposób byłoby wytypować jedną ponad innymi w danej kategorii.

Klasy I-III
* Natalia Świątek-Brzezińska - SP im. Jana III Sobieskiego w Brzeźnie Szlacheckim
* Aniela Grzenkowicz - SP nr 2 w Kartuzach
* Michał Wiśnik - SP w Łebuni
Wyróżnienie: Zofia Formela - SP nr 2 w Kartuzach

Klasy IV-VI
* Sandra Hinca - SP Miechucino
* Kornelia Garstka - SP w Górze
* Konrad Stosik - SP Kiełpino
Wyróżnienia: Zofia Krawczyńska - Zespół Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie,
Antoni Majkowski - SP w Orlu, Maria Formela - SP w Górze

Klasy VII-VIII i gimnazjalne
* Romina Molska - SP w Nakli
* Amelia Syldatk - SP w Tuchlinie
* Karolina Treder - SP w Bukowinie
Wyróżnienia: Natalia Waldowska - SP w Nakli, Kaja Dutkiewicz - SP w Górze

Szkoły średnie
* Marta Toporek - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach
* Damian Borzyskowski - Liceum Ogólnokształcące w Bytowie
* Mateusz Domaszk - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach
Wyróżnienia: Agnieszka Bronk, Zuzanna Syldatk - ZSZiO w Kartuzach

Nagroda specjalna redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”
Milena Świątek-Brzezińska - SP w Brzeźnie Szlacheckim
Zuzanna Pek - SP w Kiełpinie

Nagroda specjalna przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego
Emilia i Antoni Majkowscy - SP w Orlu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto