Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Komentarze senatora Kazimierza Kleiny (PO) i Krzysztofa Wetty, szefa PiS w powiecie

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W II turze wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski zdobył 58,24% głosów mieszkańców powiatu lęborskiego (21 433). Andrzej Duda uzyskał 41,76% (15 369). Kandydat opozycji wygrał wyraźnie w Lęborku, Łebie oraz gminie Wicko i z mniejszą przewagą w gminie Nowa Wieś Lęborska. Andrzej Duda zwyciężył wśród mieszkańców gminy Cewice. Frekwencja w powiecie lęborskim wyniosła 68,50%. Najwyższa była w Łebie - 85,76%, a najniższa w gminie Wicko - 60,74%. Jak komentują te wyniki senator Kazimierz Kleina (Platforma Obywatelska) i Krzysztof Wetta, szef struktur powiatowych Prawa i Sprawiedliwości?

W LĘBORKU ZDECYDOWANIE TRZASKOWSKI
W Lęborku Rafał Trzaskowski wygrał z poparciem 60,42% (10 323 głosy), Andrzej Duda miał 39,58% (6761), przy frekwencji 67,40%. Ważne głosy oddało 17084 wyborców. Trzaskowski wygrał w 21 z 23 obwodów. Z największą przewagą kandydat opozycji zwyciężył w Szkole Podstawowej nr 8 (66,35%). Obecny prezydent najwyższe poparcie miał w Domu Pomocy Społecznej nr 2 (88,24%). Najwyższa frekwencja była w Przedszkolu Nr 9 - 76,36%, a najniższa w szpitalu - 46,90%.

W ŁEBIE TRZASKOWSKI JESZCZE BARDZIEJ WYRAŹNIE
Nad morzem, gdzie mieszka Kazimierz Kleina, senator RP z Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski wygrał z poparciem 64,27% (4442 głosy), Andrzej Duda miał 35,73% (2469), przy frekwencji 85,76%. Co ciekawe, w Łebie, która na koniec 2019 r. miała 3601 mieszkańców, ważne głosy oddało 6911 wyborców. Trzaskowski zwyciężył we wszystkich trzech obwodach, z największą przewagą w Miejskiej Bibliotece Publicznej (66,70%). Obecny prezydent najwyższe poparcie miał w Urzędzie Miejskim (37,47%). Najwyższa frekwencja była w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza - 88,63%.

MIESZKAŃCY GMINY CEWICE POSTAWILI NA ANDRZEJA DUDĘ
W gminie Cewice, jako jedynej w powiecie lęborskim, zwyciężył Andrzej Duda z poparciem 55,16% (1864 głosy), Rafał Trzaskowski miał 44,84% (1515), przy frekwencji 64,79%. Ważne głosy oddało 3379 wyborców. Duda wygrał w 3 z 4 obwodów. Z największą przewagą zwyciężył w Szkole Podstawowej w Łebuni (64,32%). Trzaskowski wygrał wśród głosujących w Zespole Szkół w Cewicach (53,51 %). Najwyższa frekwencja była w Zespole Szkolno -Przedszkolnym w Siemirowicach - 69,75%, a najniższa w Szkole Podstawowej w Maszewie Lęborskim - 58,09%.

W GMINIE NOWA WIEŚ LĘBORSKA TRZASKOWSKI WYGRAŁ Z NAJMNIEJSZĄ PRZEWAGĄ
W gminie Nowa Wieś Lęborska Rafał Trzaskowski zebrał 52,58% głosów (3348), a Andrzej Duda 47,42% (3019), przy frekwencji 63,30%. Ważne głosy oddało 6367 wyborców. Trzaskowski wygrał w 8 z 13 obwodów. Z największą przewagą zwyciężył w Przedszkolu Michałkowo w Mostach - 64,28%. Jego kontrkandydat największe poparcie miał w Gminnym Obiekcie Kulturalno-Oświatowym w Janowicach (69,48%). Najwyższa frekwencja była w Przedszkolu Michałkowo w Mostach - 72,92%, a najniższa w Gminnym Obiekcie Kulturalno-Oświatowym w Janowicach - 50,60%.

W GMINIE WICKO TAKŻE WYRAŹNE ZWYCIĘSTWO PRETENDENTA
W gminie Wicko Rafał Trzaskowski zebrał 58,97% głosów (1805), a Andrzej Duda 41,03% (1256), przy frekwencji 60,74%. Ważne głosy oddało 3061 wyborców. Trzaskowski wygrał w 2 z 3 obwodów. Z największą przewagą zwyciężył w Szkole Podstawowej w Szczenurzy - 63,43%. Jego kontrkandydat największe poparcie miał w Szkole Podstawowej w Maszewku - 57,77%. Najwyższa frekwencja była w Szkole Podstawowej w Szczenurzy - 66,73%, a najniższa w Szkole Podstawowej w Maszewku - 51,44%.

Jak komentują te wyniki obie strony sporu politycznego? Czy tak wyraźne zwycięstwo w powiecie lęborskim Rafała Trzaskowskiego jest zaskoczeniem?

- Oczywiście, że nie jestem zaskoczony. Jestem bardzo zadowolony i szczęśliwy, że w naszym powiecie pan Rafał Trzaskowski osiągnął tak dobry wynik. Widać jakie jest ogromne poparcie dla niego, bo przecież w skali powiatu to jest ponad 58 procent, a w Łebie 65 procent. To jest bardzo, bardzo dobry wynik - podkreśla Kazimierz Kleina, Senator RP (Platforma Obywatelska). - Tą drogą chciałbym jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy zaufali Rafałowi Trzaskowskiemu, którzy pomagali nam w kampanii wyborczej.

- Mimo, że w powiecie lęborskim wygrał Rafał Trzaskowski, to jednak trzeba zaznaczyć, że kandydat Zjednoczonej Prawicy otrzymał większą ilość głosów w porównaniu do wyborów z 2015 r., czyli nastąpił wzrost z 10468 w 2015 r. do 15369 w 2020 r. - podkreśla Krzysztof Wetta, szef struktur powiatowych Prawa i Sprawiedliwości. - Trzeba zaznaczyć również, że nie cały powiat głosował na kandydata opozycji. Przykładem jest gmina Cewice, gdzie wygrał Andrzej Duda, uzyskując poparcie na wysokim poziomie 55,16%. W powiecie lęborskim dopisało się w II turze kilka tysięcy wyborców. Ten fakt mógł częściowo zniekształcić wynik preferencji wyborczych w powiecie.

Dlaczego zatem to Andrzej Duda, a nie Rafał Trzaskowski wygrał wybory i został prezydentem?

- Głównie to było nieuczciwa kampania - odpowiada Kazimierz Kleina. - W pierwszej kolejności na skalę niewyobrażalną uruchomione były media publiczne, głównie telewizja publiczna i radio, które zostały podporządkowane kampanii Andrzeja Dudy. To jest niedopuszczalne. Po drugie, wprowadzono kilka prostych, prymitywnych haseł, które też zadecydowały o ostatecznym wyniku wyborów. Głównie to, że Trzaskowski to Niemcy, a Duda to patrioci. Straszenie Niemcami jest od czasów II wojny św., a może jeszcze od XIX w. jako metoda na to, żeby zdyskredytować różnych ludzi. W kampanii prezydenckiej w 2005 r. uruchomiono hasło „dziadek z Wehrmachtu”. Teraz rozszerzono, że wszyscy są Niemcami, a szczególnie Rafał Trzaskowski. To jest głupia, wręcz niebezpieczna polityka, bo prowadzi do tego, że kreuje się różnego rodzaju konflikty.

- W skali kraju zwycięstwo Andrzeja Dudy na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest dużym zwycięstwem, ponieważ kandydat Zjednoczonej Prawicy miał przeciwko sobie prawie wszystkich wyborców pozostałych kandydatów, którzy nie przeszli do II tury. Z wyników wyborów jestem bardzo zadowolony, ponieważ ponad 10 milionów głosów wyborców stanowi silny mandat społecznego poparcia, które jasno wskazuje kierunek rozwoju Polski - odpowiada z kolei Krzysztof Wetta.

Andrzejowi Dudzie nie pomogło wygrać wyborów w Lęborku to, że był w czerwcu z wizytą, a Rafałowi Trzaskowskiemu nie zaszkodziło, że nie dotarł do Lęborka?

- Wizyty są ważne i tego nie neguję, natomiast ostatecznie to jest całościowa kampania i przekaz, jaki jest, czy on jest przekonujący, wiarygodny dla ludzi - odpowiada senator Kleina. - U nas w swojej masie, swojej większości ludzie są rozsądni i podejmują racjonalne decyzje. Teraz będziemy rozliczali i pana prezydenta i obóz rządzący z tych wszystkich deklaracji, które zostały złożone. Pierwszą rzeczą, o jaką zapytam na najbliższym posiedzeniu Senatu, to pytanie, kiedy będzie uruchomiona inwestycja, dalszy ciąg budowy Trasy Kaszubskiej, czyli drogi ekspresowej nr 6 od Bożegopola Wielkiego do Sianowa koło Koszalina. Po drugie, kiedy rozpocznie się modernizacja linii kolejowej od Gdyni do Słupska z budową drugiego toru, bo taka deklaracja też padła. Przy okazji linia kolejowa Łeba – Lębork. Te rzeczy, które były mocno artykułowane, deklarowane jednoznacznie, że one będą. Będziemy teraz pytali, jak i kiedy rozpocznie się ich realizacja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto