Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża ciśnień z nagrodą. Od 16 października będzie można ją zwiedzać

Robert Gębuś
Robert Gębuś
fot.archiwum/R.Gębuś
Przebudowana wieża ciśnień w Lęborku, która znalazła się w finale renomowanego konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku", już 16 października będzie częściowo udostępniona dla zwiedzających. Jednak na zwiedzanie wystaw archeologicznych, które docelowo mają znaleźć się w pomieszczeniach wieży, trzeba będzie jeszcze poczekać.

Lębork, za przebudowę wieży ciśnień, otrzymał nagrodę w kategorii "Inwestor" .W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 460 inwestycji z całej Polski, 76 z nich zakwalifikowano do finału. Gala Finału 24 edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu odbyła się pod koniec września na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie doceniono także projektanta przebudowy wieży ciśnień dr inż. arch. Stefan Niewitecki z Korporacji Budowlanej A&B Stefan Niewitecki z Rumi. W jego ręce trafiła nagroda kwartalnika „Przewodnik Projektanta”.
To może zaskakiwać, ponieważ po przebudowie wieża ciśnień doczekała się fali krytyki i nominacji do "Makabryły Roku", antynagrody architektonicznej przyznawanej przez portal bryla.pl. Emocje budziła przede wszystkim dobudowana konstrukcja, która zdaniem krytyków przypominała doklejony do wieży szklany biurowiec. Tymczasem na jurorach konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku", konstrukcja zrobiła odwrotne wrażenie. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego i Targi Pomorskie. Jak informuje organizator, "Ogólnopolski Otwarty Konkurs "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację jako wspólne dzieło wszystkich trzech podmiotów. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi".

Czytaj również:Wieża ciśnień budzi emocje

Od 16 października wieża ciśnień będzie częściowo dostępna
Udostępnienie wieży ciśnień dla zwiedzających, zaplanowane na 16 października br. ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, odbędzie się bez oficjalnego otwarcia.

- Do zwiedzania zostaną udostępnione trzy poziomy. Poziom wejściowy, poziom, na którym znajduje się zbiornik wody wieży oraz platforma widokowa

- mówi Mariola Pruska, dyrektor Muzeum w Lęborku, które sprawuje pieczę nad przebudowaną wieżą ciśnień.
Jednak na obejrzenie najciekawszych atrakcji wieży przyjdzie jeszcze poczekać. Do wieży ciśnień trafią bogate znaleziska archeologiczne lęborskiego muzeum, odkryte m.in. na starożytnej nekropolii w Czarnówku, w Wilkowie Nowowiejskim, a także słynne, unikatowe skarby z Miastka z epoki brązu, odebrane poszukiwaczom, którzy chcieli je spieniężyć. W założeniu wystawy mają obejmować czasy od pradziejów, przez wędrówki ludów aż po wczesne średniowiecze. Wszystko okraszone multimedialnymi pokazami na nowoczesnym sprzęcie. - Myślę, że przeniesienie eksponatów muzeum do wieży ciśnień nastąpi w przyszłym roku - mówi Mariola Pruska.

Czytaj również: Wieża ciśnień zostanie przebudowana

To się wiąże z dużymi kosztami pełnego wyposażenia wieży, które mogą wynieść ok. 2,6 mln zł. Poszczególne elementy będą do niej trafiały stopniowo. Zanim znajdą się tam eksponaty wystawowe, w salach przygotowywane są strefy edukacyjne, miejsca zabaw dla dzieci, sale multimedialne.
W aranżacji multimedialnej wnętrza wieży pomoże projekt unijny realizowany przez lęborskie muzeum wspólnie z partnerami z Włoch, Słowenii i Hiszpanii.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto