Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża Ciśnień ma już kopułę z kapsułą czasu. Zobaczcie jak zamontowano tego kolosa

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W poniedziałkowy poranek (18.02) Wieża Ciśnień w Lęborku zyskała swój najwyższy punkt. Przy pomocy wysokiego dźwigu została zamontowana, wykonana przez specjalistów z firmy Tomaszczyk i Synowie, ważąca ok. 1,5 tony kopuła z kulą, w której znalazł się przekaz dla potomnych. Po zakończeniu przebudowy wieża stanie się punktem widokowym.

Wykonanie tak specyficznej kopuły nie należało do łatwych zadań, stąd musiała się tym zająć firma z doświadczeniem w tej branży. Firma "Tomaszczyk i Synowie" wśród swoich realizacji ma m.in. elementy elewacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy Kościoła NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Teraz w tym gronie znalazła się kopuła na Wieży Ciśnień w Lęborku.

- Robimy różne tego typu rzeczy. Mamy z różnych dziedzin zamówienia dość nietypowe. Specjalizujemy się w blachach szlachetnych, stojących podwójnie na rąbek, w sztukaterii dachowej. Robimy takie rzeczy, których ktoś inny często nie chce robić. Na Pomorzu raczej nie ma takiej firmy, jak nasza

- mówi Piotr Tomaszczyk, właściciel firmy "Tomaszczyk i Synowie".

- Prace na budową kopuły były dosyć czasochłonne. Zajęło nam to z dobry miesiąc. To nie jest takie wielkie, ale bardzo pracochłonne. Robiliśmy pod konstrukcję stalową. Na bazie tej podkonstrukcji zrobiliśmy konstrukcję drewnianą ze sklejki wodoodpornej klejonej. Potem to było deskowane i były robione krążyny. To jest okrągłe, nie jest płaskie. W związku z tym każdy element jest w łuku, w określonym promieniu. Każdy element, każdy rząd wykonywany był z różnej wielkości elementów. Każdy rząd ma inny promień. To była ta trudność.

- To jest trochę inna robota, bo tu się „szybkich” metrów nie zrobi

- dodaje Piotr Lisznianski, pracownik firmy "Tomaszczyk i Synowie".

- Każdy element jest osobno prefabrykowany. Osobno ścinane są kąty. Nie jest to maszynowa praca. Co piętro są inne elementy i wszystko trzeba było mierzyć osobno. Użyta została blacha tytanowo – cynkowa. Są trzy stadia tej blachy. To jest tzw. gołowalcówka, która naturalnie reaguje ze środowiskiem. Wypośrodkuje sobie taki kolor. Z każdym rokiem będzie coraz ciemniejsza. Zrobi się nam kiedyś całkiem ciemna, ciemno – siwa. Ma 130 lat gwarancji. Trochę deszczu, wilgoci i zacznie śniedzieć, matowieć.

W kuli na kopule zamknięto i zabezpieczono informację o przebudowie wieży. Znalazł się w nim zakres przebudowy, dane projektanta i szczegóły projektu unijnego w ramach którego prowadzone były prace budowlane. Przekaz do przyszłych pokoleń i pamiątkę z przebudowy umieszczono ok. 35 metrów nad ziemią. Dzięki inwestycji w Parku Chrobrego po ok. 60 latach przerwy Wieża ponownie będzie służyła mieszkańcom.

Zakres przebudowy obiektu to budowa platformy widokowej wraz z windą i efektowną przeszkoloną klatką schodową, wymiana stropów, dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, prace instalacyjne oraz remont elewacji. Przetarg na przebudowę obiektu wygrała firma Usługi Budowlane Andrzej Rulis z Jelonko w gm. Sierakowice. Koszt tej dużej inwestycji to 8.799.420 zł.

Przebudowa charakterystycznej budowli dla Lęborka na wzgórzu w Parku Chrobrego jest elementem szerszego projektu pn. „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”. Łączna wartość projektu to ponad 13 mln złotych, w tym 7 mln 361 tys. zł dofinansowania w wysokości (60% kosztów kwalifikowanych) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto