18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wicko. Uczyli się chronić ptaki. Zobacz zdjęcia

red
Wicko. Uczyli się chronić ptaki
Wicko. Uczyli się chronić ptaki M.Sałata
Wicko. Uczyli się chronić ptaki. Od czerwca 2013 roku Stowarzyszenie „Uwolnić Wiedzę” z Wicka realizowało projekt edukacyjny pt. „Ochrona z pomysłem”. W projekcie wzięło udział 30 nauczycieli i 476 uczniów z 15 szkół podstawowych z powiatu lęborskiego i słupskiego.

Wicko. Uczyli się chronić ptaki

Od czerwca 2013 roku Stowarzyszenie „Uwolnić Wiedzę” z Wicka realizowało projekt edukacyjny pt. „Ochrona z pomysłem”. W projekcie wzięło udział 30 nauczycieli i 476 uczniów z 15 szkół podstawowych z powiatu lęborskiego i słupskiego. Głównym celem projektu było zaangażowanie młodzieży w działania związane z czynną ochroną ptaków i zachowaniem ich bioróżnorodności. Młodzież realizowała ten cel poprzez zimowe dokarmianie ptaków w karmnikach zamontowanych przy szkołach, wieszanie budek lęgowych oraz nasadzanie krzewów owocujących. W szkołach uczestniczących w projekcie odbyły się warsztaty i szkolenia prowadzone przez ornitologa. Uczniowie angażowali się w działania związane z realizacją projektu. Dzięki zainstalowanej kamerze internetowej przy Szkole Podstawowej w Wicku, na stronie internetowej stowarzyszenia (www.uwolnicwiedze.eu) można było podglądać ptaki przy karmniku, a obecnie przy budkach lęgowych.

28 kwietnia 2014 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wicku odbyło się podsumowanie projektu, połączone z konkursem dla uczniów oraz wycieczką. Konkurs składał się z trzech etapów: testu wyboru, rozpoznawania gatunków ptaków ze zdjęć i rozpoznawanie ptaków po głosach. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, osiągając wysokie wyniki. Najlepszym okazał się Jakub Nastaj ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Lęborku, uzyskując 36 z 40 możliwych do zdobycia punktów. Tylko o jeden punkt mniej uzyskała Anita Maślińska ze Szkoły Podstawowej z Łebienia klasyfikując się na drugim miejscu, natomiast trzecie miejsce uzyskały: Julia Marciniak ze Szkoły Podstawowej w Garczegorzu i Magdalena Górecka ze Szkoły Podstawowej w Szczenurzy. W tym dniu rozstrzygnięto także konkurs plastyczno-fotograficzny pt. „Ptaki przy karmniku”. Nagrodzeni zostali: Nina Barasińska SP Wicko, Oliwia Grzegorczyk SP Pobłocie, Maksymilian Majdański SP Łebień oraz Aleksander Pochodaj SP Pobłocie. Były też trzy wyróżnienia: Konrad Szczepaniak SP Szczenurze, Zuzanna Drewa SP Łebień i Patryk Karczewski SP Wicko. Zwycięzcy otrzymali nagrody, m.in. lornetkę, mikroskop, plecak i śpiwory. Po rozdaniu nagród wszyscy uczestnicy pojechali na wycieczkę plenerową nad jezioro Łebsko w Słowińskim Parku Narodowym. Przy użyciu lornetek i lunety obserwowali ptaki i uczyli się ich rozpoznawania pod okiem ornitologa. Udało im się zaobserwować żurawie, czaple siwe, czajki, płaskonosy, myszołowa. Zakończeniem projektu było też ognisko z kiełbaskami.

- Jestem pod dużym wrażeniem młodzieży, która zainteresowała się problematyką czynnej ochrony ptaków. Wyrazem tego było dokarmianie ptaków w okresie zimy, ich obserwacja przy karmnikach, fotografowanie, duża liczba wejść na stronę internetową projektu i wysłanych na konkurs prac oraz wysoki poziom konkursu wiedzy. W trakcie prowadzonych warsztatów uczniowie dzielili się swoimi obserwacjami i spostrzeżeniami, a także zadawali wiele pytań. Mimo, że ptaki możemy spotkać wszędzie wokół człowieka, jest to grupa bardzo słabo znana dla większości z nas. Uczestnicy projektu nauczyli się rozpoznawać kilkanaście pospolitych gatunków, niektórzy również po śpiewie. Najważniejsze jednak było pokazanie młodzieży, iż sami mogą przyczynić się do pomocy skrzydlatym przyjaciołom - opowiada Bogusław Kotlarz, prowadzący projekt.

Projekt był realizowany dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a także Nadleśnictwa Lębork.

tekst. Bogusław Kotlarz

fot. Michał Sałata \ Bogusław Kotlarz

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto