Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wicko. 60-lecie Szkoły Podstawowej

Tekst i zdjęcia Adam Reszka
Występy maluchów były nagradzane największymi brawami. Nic dziwnego, tacy aktorzy wzbudzają spontaniczną życzliwość.
Występy maluchów były nagradzane największymi brawami. Nic dziwnego, tacy aktorzy wzbudzają spontaniczną życzliwość.
Szkoła Podstawowa w Wicku obchodziła swoje 60-lecie. Mało kto już pamięta czasy, kiedy rozpoczynała swoją historię jako mała placówka z 35 uczniami. Szybko jednak się rozwijała, przez co dość częste były jej przenosiny.

Szkoła Podstawowa w Wicku obchodziła swoje 60-lecie. Mało kto już pamięta czasy, kiedy rozpoczynała swoją historię jako mała placówka z 35 uczniami. Szybko jednak się rozwijała, przez co dość częste były jej przenosiny. Obecnie SP mieści się w byłym „pałacu dziedzica” rodu Wejherów, wchodzi w skład Zespołu Szkół w Wicku.

- Uroczystości obchodów rocznicowych były bardzo bogate - mówi Anna Wojtowicz-Dobrek, nauczycielka. - Dyrekcja i uczniowie do tego dnia przygotowywali się bardzo staranie.

Dyrektor SP w Wicku Janina Zapolnik otrzymała od Bożeny Jurkiewicz, dyrektora delegatury Kuratorium Oświaty w Słupsku medal Ministerstwa Edukacji Narodowe za szczególne osiągnięcia.

- Chlubą naszej szkoły są przede wszystkim ludzie z nią związani, nauczyciele i wychowawcy, bo to oni tworzą szczególnie klimat wzajemnej życzliwości i serdeczności panującą od wielu lat w tej placówce - uważa Janina Zapolnik. - Szczególne podziękowania kieruję do dyrektorów, wspaniałych pedagogów, którzy tworzyli historię tej szkoły.

Z okazji tego jubileuszu Rada Rodziców przekazała szkole pamiątkową tablicę, która została poświęcona w kościele w Charbrowie. Oprócz tego zakupiła nowoczesny sprzęt nagłaśniający.
Najważniejsze jednak były dzieci. To one najbardziej przeżywały ten dzień, ponieważ podczas takich uroczystości nie mogło zabraknąć występów w ich wykonaniu. Dominowały głównie piosenki i wiersze autorstwa patrona szkoły - Jana Brzechwy. Na korytarzach wystawiono prace dzieci, przedstawiające historię i obecne czasy ich szkoły. Starsza młodzież przygotowała świąteczne wydanie gazetki szkolnej „Brzechwozety” a w niej wywiad z panią dyrektor, artykuł o patronie szkoły, kalendarium i wiele ciekawych informacji dla młodzieży.

Pokaz multimedialny przedstawiający historię szkoły przez 60-letni okres czasu dla zaproszonych gości przedstawiły Wiesława Bladoszewskiej i Haliny Badzioch. Nad całą imprezą czuwały wicedyrektorki Róża Majchrzak i Mariola Chełminiacka-Mazur.

W trakcie uroczystości rozstrzygnięto także III Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Bajkowy świat Jana Brzechwy". Komisja, w skład której weszli nauczyciele: Halina Badzioch, Aleksandra Nadworska oraz Bolesław Mielewczyk (organizator konkursu), miała poważny problem, by z 403 prac wybrać te najlepsze. W konkursie wzięli udział uczniowie z 17 szkół podstawowych, m. in. z Lęborka, Gdańska, Słupska, Starogardu Gdańskiego, Sierakowic, Miastka, Tawęcina, Łeby, Sadlinek, Tawęcina.
Sobotnie święto zakończyło przedstawienie „Kopciuszka” w adaptacji… Jana Brzechwy, oczywiście. Reżyserką tego wyjątkowo udanego spektaklu była Wiesława Bladoszewska, polonistka z Wicka, która zaangażowała w swoje przedsięwzięcie znanych (zapewne już w niedalekiej przyszłości) aktorów z klasy Va, IIa, IIb oraz z klasy III. W tytułowej roli wystąpiła Patrycja Rosinke, jej sceniczne siostry to Sylwia Ortman oraz Monika Leszkowska, w postać macochy wcieliła się Oliwia Śmigielska. Wrażeń estetycznych dostarczyła nie tylko gra aktorów, ale także ich śpiew. Na szczególną uwagę zasługują piosenki wykonywane przez Klaudię Perszon.

Historia w pigułce
Pierwsze zajęcia lekcyjne w Szkole Powszechnej w Wicku rozpoczęły się 15 stycznia 1946 r. Pierwszym nauczycielem był Wincenty Stafiński. Klasa, którą otwarto, liczyła 35 osób z Wicka I Charbrowa. W ciągu roku szkolnego liczba dzieci wzrosła do 85. 21 września 1959 r. podjęto decyzję o otwarciu budynku szkolnego nr 2 w dawnej siedzibie Bielskiego. W maju 1964 r. rozpoczęto remont „pałacu dziedzica”, czyli dzisiejszego najstarszego skrzydła placówki. Z czasem Szkołę Powszechną przekształcono w Zbiorczą Szkołę Gminną, a budynek powiększono. Nowe skrzydło oddano do użytku 1 września 1984 r. a dwa lata później dobudowano salę gimnastyczną.
29 maja 1987 r. szkoła wybrała patrona, został nim Jan Brzechwa. Od 200o r. budynek był siedzibą Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. 4 lata później placówki połączono w Zespół Szkół w Wicku.

Kadra kierownicza Szkoły Podstawowej:

Wincenty Stafiński (1946-52), Maria Brazowska (1952-59), Kazimierz Szczęśniak (1959-63), Marian Nawrot (1963-84), Maria Urich (1984-85). Jadwiga Redzik (1985-92), Andrzej Bladoszewski (1992-99), Janina Zapolnik (1999-do chwili obecnej)

Najlepsi absolwenci Szkoły Podstawowej:

Od 1992 roku wybierany jest co roku najlepszy uczeń. Kolejno byli nimi:
Aleksandra Kowalska, Mariusz Gruszfeld, Tomasz Budzeń, Anna Maria Zapolnik, Michał Opara, Adrian Krzyżanowski, Jakub Jańczuk, Marcin Juniewicz, Martyna Majchrzak, Marzena Miszk, Malwina Donarska, Robert Gardzielewski, Aleksandra Piwka, Karol Kiełtyka, Dominika Laszuk, Przemysław Lis, Karolina Posacka.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto