Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żorach wspominali ofiary Marszu Śmierci - 72 lata temu zginęło 47 osób

Szymon Kamczyk
Archiwalne zdjęcie z ekshumacji ofiar marszu śmierci w 1945 roku.
Archiwalne zdjęcie z ekshumacji ofiar marszu śmierci w 1945 roku. Arch. Muzeum w Żorach
19 i 20 stycznia minęła 72. rocznica przejścia przez Żory i okoliczne miejscowości „Marszu Śmierci”, czyli kolumny więźniów z hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, która szła z Oświęcimia do Wodzisławia. Z tej okazji, jak co roku złożono kwiaty pod zbiorową mogiłą na cmentarzu przy ulicy Nowej.

W Żorach wspominali ofiary Marszu Śmierci - 72 lata temu zginęło 47 osób

W mogile spoczywają szczątki 23 osób, które zmarły podczas marszu na terenie miasta Żory. Szli oni ulicą, nazwaną obecnie na ich cześć – Męczenników Oświęcimskich. Pomnik, który znajduje się na cmentarzu przy Nowej ufundowali w 1946 roku kombatanci drugiej wojny światowej, a w 1993 roku odsłonięto w tym miejscu pamiątkową tablicę. Znalazły się na niej numery obozowe oraz dane osób, które spoczęły w Żorach. 22 stycznia 1993 roku odbył się też symboliczny pogrzeb ofiar. W mogile spoczęli więźniowie narodowości żydowskiej z Holandii, Słowacji, Węgier, więźniowie z Ciechanowa i Pawiaka oraz 14 niezidentyfikowanych osób.

Pamiątkowa mogiła znajduje się również w Roju. Poświęcona jest ona 24 osobom, zabitym podczas marszu na terenie Roju i Rogoźnej. Pomnik powstał w 1995 roku, w 50. rocznicę marszu. Miejsce spoczynku znalazło w niej 19 osób zmarłych w Roju i 5 zabitych w Rogoźnej. Z początkiem lat 60. przeprowadzono w tym miejscu ekshumację zwłok, które później przewieziono i pochowano na cmentarzu w Gliwicach. Monument w Roju stanął w miejscu, gdzie zginęły dwie z więźniarek – matka z córką. To tragiczne wydarzenie bardzo zapisało się w pamięci mieszkańców. Obelisk ma właśnie dwie płyty, a obok rosną dwie brzozy, na pamiątkę kobiet. Kolejny pomnik ofiar znajduje się na terenie gminy Świerklany, przy kościele. Widnieją na nim numery i nazwiska poległych, także w języku hebrajskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto