Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lęborku mamy światowej klasy znawcę historii polskiej husarii. Napisał kolejną książkę

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Z publikacji „Husaria. Duma polskiego oręża", najnowszej książki Radosława Sikory dowiadujemy się, jaka naprawdę była polska husaria, w czym tkwił fenomen jej zabójczej skuteczności, ale też dlaczego jej czas bezpowrotnie przeminął. Na spotkanie autorskie do biblioteki przybyli mieszkańcy ciekawi odpowiedzi na te pytania. To była dla wszystkich świetna lekcja historii.

W czwartek, 14 marca klub biblioteki miejskiej w Lęborku wypełnili młodsi i starsi. Przybyli spragnieni wiedzy na temat najskuteczniejszej i najpiękniejszej w polskich dziejach kawalerii, która przez blisko 300 lat broniła Rzeczpospolitej. Wybitnym znawcą tej tematyki jest lęborczanin Radosław Sikora, doktor nauk humanistycznych, autor książek z zakresu staropolskiej wojskowości. Jest też autorem pierwszej pełnej rozprawy doktorskiej poświęconej husarii pt.„Taktyka walki, uzbrojenie i wyposażenie husarii w latach 1576-1710”.

Ale Sikora jest nie tylko teoretykiem, ale i rekonstruktorem. Na spotkaniu z czytelnikami zaprezentował się jako pocztowy husarski z ostatnich dekad XVI i pierwszych XVII wieku. Promocja książki odbyła się także z udziałem zaprzyjaźnionych z autorem hajduków z Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej Chorągiew Jakuba Weihera z Wejherowa oraz muszkietera z Kompanii Kaperskiej.

Historia polskiej husarii znaczona jest najświetniejszymi zwycięstwami polskiego oręża, z tymi najbardziej znanymi, jak bitwa pod Kircholmem (1605), pod Kłuszynem (1610), Chocimiem (1621) czy wreszcie Wiedniem (1683).

- Jest to książka popularnonaukowa. Opowiada o różnych aspektach istnienia husarii i jej zwycięstwach, dlaczego była tak wspaniałą formacją, o funkcjonowaniu poza polem bitwy

- powiedział na wstępie spotkania z czytelnikami dr Sikora.

Co jest w tej książce, czego do tej pory nie było jeszcze w literaturze?

- Przede wszystkim dodany rozdział o życiu obozowym, od namiotów po aprowizację, opis tego, jak zachowywano się poza polem bitwy. Tego w zasadzie nikt wcześniej nie poruszał

- odpowiada autor.

Jak długo pracował nad najnowszą publikacją?

- Dosyć krótko. Niecały rok. Materiały brałem z całego świata. Tą tematyką zajmuje się 20 lat. Materiały gromadziłem z różnych miejsc. Jestem jedynym specjalistą od husarii na świecie, jedynym naukowcem zajmującym się cały czas tym tematem. Byli inni, którzy pisali różne publikacje, artykuły, książki, ale to są w ich życiu powiedzmy epizody. Ja się tym zajmuję na pełnym etacie.

Dlaczego zajmuje się pan akurat dziejami husarii?

- Zawsze mnie o to pytają i nigdy nie potrafię odpowiedzieć. Na studiach na Politechnice Wrocławskiej znalazłem w antykwariacie książkę „Husaria” Cichowskiego i Szulczyńskiego. Przeczytałem ją i tak to się zaczęło.

Autor przyznaje, że jego najnowsza publikacja jest rozchwytywana. Można ją dostać w niemal każdej księgarni.I zdradza, że gotowe już są trzy następne.

„Husaria. Duma polskiego oręża” to najnowsza książka dr Radosława Sikory. Wcześniej wydał m.in. książki „Fenomen husarii”, „Husaria pod Wiedniem 1683”, „Husaria w walce”, „Niezwykłe bitwy i szarże husarii”, „Z dziejów husarii”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto