Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krępie Kaszubskiej i Gęsi uroczystości upamiętniające pomordowanych więźniów KL Stutthof

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Archiwum/Marcin Kapela
Tradycyjnie ostatnia niedziela września jest dniem, kiedy na cmentarzu ofiar "Marszu Śmierci" w 1945 r. w Krępie Kaszubskiej (gm. Nowa Wieś Lęborska) odbywa się uroczystość patriotyczno - religijna ku czci pomordowanych więźniów Obozu Koncentracyjnego Stutthof. Poprzedzi ją złożenie kwiatów przy obelisku pamięci w Gęsi (gmina Wicko).

Uroczystości upamiętniające tych, którzy zginęli zamęczeni w nieludzkich warunkach lądowej ewakuacji obozu zagłady w Sztutowie odbywają się co roku w ostatnią niedzielę września w Gęsi i w Krępie Kaszubskiej.

Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska zaprasza dziś na uroczystość patriotyczno-religijną ku czci pomordowanych więźniów Obozu Koncentracyjnego Stutthof, która odbędzie się na cmentarzu w Krępie Kaszubskiej. Początek uroczystości o godzinie 14:00.

W programie uroczystości są:
- wprowadzenie kompanii honorowej i pocztów sztandarowych
- Hymn państwowy
- powitanie uczestników uroczystości
- Msza święta
- Montaż słowno-muzyczny
- Apel Pamięci, salwa honorowa
- składanie wieńców i wiązanek
- odśpiewanie Roty
- wyprowadzenie kompanii honorowej i pocztów sztandarowych
- zwiedzanie Izby Pamięci

Do Gęsi na złożenie kwiatów przy obelisku pamięci w Gęsi zaprasza wójt gminy Wicko. Początek uroczystości o godzinie 13:00.

W styczniu 1945 r. z obozu KL Stutthof pędzono w męczeńskim marszu prawie 11 tys. więźniów. Uformowani w 9 kolumn w ciągu 10 dni mieli przebyć od 120 do 170 km do ośmiu obozów ewakuacyjnych w okolicach Lęborka i Wejherowa, w miejscowościach: Krępa Kaszubska, Gęś, Tawęcino, Gniewino, Toliszczek, Rybno, Nawcz i Łówcz. Warunki ostrej śnieżnej zimy z temperaturą spadającą do - 20 st. C przetrwało 7 tys.

Po wojnie na całej trasie "Marszu Śmierci" przeprowadzono prace ekshumacyjne w celu przeniesienia rozsianych po całym Pomorzu ciał do zbiorowych mogił. Jedna z takich mogił znajduje się w Krępie Kaszubskiej, gdzie zgromadzono prochy prawie 900 osób.

Według szacunków badaczy historii, w Gęsi straciło życie prawie 500 więźniów. Ich upamiętnia obelisk wzniesiony w 2001 roku w formie prostokątnej ściany obłożonej metalowymi płytami stylizowanymi na karty obozowej kartoteki.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto