Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gęsi i Krępie Kaszubskiej uczcili pamięć Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof

Marcin Kapela
Jak co roku w ostatnią niedzielę września w Gęsi i Krępie Kaszubskiej miały miejsce uroczystości upamiętniające pomordowanych przez hitlerowców więźniów KL Stutthof. Uczestniczyli w nich byli więźniowie, którzy przeżyli tamte tragiczne wydarzenia. Obecne były władze samorządowe z gospodarzami uroczystości, wójtami Nowej Wsi Lęborskiej i Wicka.

Uroczystości upamiętniające tych, którzy zginęli zamęczeni w nieludzkich warunkach lądowej ewakuacji obozu zagłady w Sztutowie odbywają się co roku w ostatnią niedzielę września w Gęsi i w Krępie Kaszubskiej.
W styczniu 1945 r. z obozu KL Stutthof pędzono w męczeńskim marszu prawie 11 tys. więźniów. Uformowani w 9 kolumn w ciągu 10 dni mieli przebyć od 120 do 170 km do ośmiu obozów ewakuacyjnych w okolicach Lęborka i Wejherowa, w miejscowościach: Krępa Kaszubska, Gęś, Tawęcino, Gniewino, Toliszczek, Rybno, Nawcz i Łówcz. Warunki ostrej śnieżnej zimy z temperaturą spadającą do - 20 st. C przetrwało 7 tys.
Po wojnie na całej trasie Marszu Śmierci przeprowadzono prace ekshumacyjne w celu przeniesienia rozsianych po całym Pomorzu ciał do zbiorowych mogił. Jedna z takich mogił znajduje się w Krępie Kaszubskiej, gdzie zgromadzono prochy prawie 900 osób. Wg szacunków badaczy historii, w Gęsi straciło życie prawie 500 więźniów. Ich upamiętnia obelisk wzniesiony w 2001 roku w formie prostokątnej ściany obłożonej metalowymi płytami stylizowanymi na karty obozowej kartoteki.
W tym roku w uroczystościach uczestniczył Kazimierz Kleina, Senator RP, Teresa Ossowska – Szara, Starosta Lęborski, Witold Namyślak, Burmistrz Miasta Lęborka, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, Alicja Zajączkowska oraz wspólnie – wójtowie obu sąsiadujących gmin: Dariusz Waleśkiewicz, wójt Wicka, na terenie którego znajduje się miejscowość Gęś i Ryszard Wittke, wójt Nowej Wsi Lęborskiej, na terytorium której leży Krępa Kaszubska. Wieńce, wiązanki kwiatów i pamiątkowe znicze spoczęły na grobach tuż po mszy koncelebrowanej przez księży proboszczów z parafii w Białogardzie i Bożympolu Wielkim. W rocznicowych obchodach uczestniczyli także dyrektorzy szkół z Gęsi i Krępy Kaszubckiej, z których to szkół młodzież przygotowała oprawę artystyczną uroczystości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto