Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W galerii na Wyspie Młyńskiej będzie można obejrzeć wystawę z okazji 100-lecia polskiej marynistyki

Robert Gębuś
Robert Gębuś
W poniedziałek, 10 lutego, z okazji 100-lecia polskiej marynistyki Galeria na Wyspie Młyńskiej i Zarząd Główny Stowarzyszenia Marynistów Polskich organizuje w Lęborku obchody jubileuszu tego wydarzenia.

Przy okazji będzie to oficjalne otwarcie galerii, która istnieje w samym centrum miasta od ponad 2 lat. Impulsem do tego jest właśnie nadchodzący jubileusz.
- 100 lat temu 10 lutego 1920 r gen. Józef Haller z wojskiem w Pucku objął morze w polskie posiadanie - mówi Wojciech Pasko-Borys, właściciel galerii. - Z tej okazji Wojciech Kossak namalował obraz „Zaślubiny Polski z Morzem”, będący obecnie w zbiorach Muzem WP. Tak wiec 100 Polski nad morzem to także 100 lat polskiej marynistyki. W dniu otwarcia galerii i wystawy „Łeba, Rowy a la Pechstein” zaplanowano uroczyste odczytanie listu okolicznościowego od Pierwszej Damy, Agaty Dudy Kornhauser. Jeden z obrazów z tej wystawy na stale trafi do galerii SMP w Warszawie. Tam też planowana jest wystawa marynistyczna na zamknięcie jubileuszowego roku.- Na uroczystość otwarcia galerii Zarząd Główny SMP przygotował wystawę premierowych prac malarskich pt. „Łeba, Rowy a la Pechstein”-informuje Wojciech Pasko-Borys. - Zadaniem było powtórzyć styl malarza na podstawie oryginalnej czarnobiałej pocztówki marynistycznej z okresu pobytu malarza w Łebie. To nie tylko jedność stylu, czasu i miejsca co do nowych obrazów i stylu Pechsteina ale i samo położenie galerii ma związek z malarzem.

Czytaj również:Złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar Gustloffa

Max Pechstein spędził w Łebie prawie 25 lat do 1945 r. To malarz ekspresjonista z grupy Briicke, który pozostawił po sobie ponad 1000 obrazów, w tym marynistyczne poświęcone Łebie i Rowom. Ceny jego dzieł dochodzą do 3 mln euro. Po wyjeździe z Łeby do śmierci w 1955 r. malarz bylem rektorem Akademii Sztuki w Berlinie.
Galeria na Wyspie położona jest na terenie posesji na ul. Waryńskiego (Klosterstrasse) w Lęborku gdzie do 1945 r. mieszkała Ursula Siemens, kolekcjonerka malarstwa. Niewykluczone, że mógł u niej gościć także Max Pechstein.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto