Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ciągu doby lęborscy policjanci skontrolowali 1400 adresów osób przebywających na kwarantannie

Robert Gębuś
Robert Gębuś
fot.Polskapress
Tylko w ciągu jednej doby lęborscy funkcjonariusze otrzymali do sprawdzenia 1400 adresów, pod którymi przebywają chorzy na COVID 19 i osoby, które miały z nimi styczność.

Sprawdzenie osób na kwarantannie to przede wszystkim obowiązek dzielnicowych. - W ciągu doby lęborscy policjanci otrzymują do sprawdzenia nawet 1400 adresów, pod którymi odbywa się kwarantanna i izolacja domowa - informuje asp. Marta Szałkowska z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku.
Policjanci zazwyczaj podjeżdżają pod wskazany adres i dzwonią do osoby poddanej kwarantannie, prosząc o potwierdzenie obecności poprzez np. pokazanie się oknie czy wyjście na balkon.

-Funkcjonariusze upewniają się również czy wszystko jest w porządku i czy taka osoba nie potrzebuje pomocy -

mówi asp. Marta Szałkowska z KPP w Lęborku.

-Gdy okaże się, że zasady izolacji czy kwarantanny zostały złamane, wyciągają konsekwencje karne i informują o tym Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Czytaj również:Kontrole osób na kwarantannie

Z obowiązkową kwarantanną wiąże się obowiązek korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”. - Przypominamy, że to darmowa aplikacja, dostępna do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store. To aplikacja, która stanowi pomoc nie tylko dla służb odpowiedzialnych za kontrolę odbywania kwarantanny, ale również dla jej użytkowników - informuje asp. Marta Szalkowska z KPP w Lęborku. - Umożliwia zgłoszenie się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych przypadkach zorganizują niezbędną pomoc np. w postaci dostarczenia leków czy artykułów spożywczych.
Aplikacja wyposażona jest w system geolokalizacji i porównywania twarzy. Osoba, która z niej korzysta wykonuje tzw. „selfie” oraz zadania, wskazane w otrzymywanych o różnych porach smsach. Dzięki temu wiadomo, że to właśnie ta konkretna osoba przechodzi w wyznaczonym miejscu kwarantannę. Policja apeluje o korzystanie z aplikacji.. -To pomoc nie tylko dla służb odpowiedzialnych za kontrolę, ale i dla samych jej użytkowników - mówi asp. Marta Szałkowska z KPP w Lęborku.
Z obowiązku korzystania z aplikacji zwolnione są osoby niewidzące lub niedowidzące i te które złożyły odpowiednim służbom pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie, że nie są użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie mają możliwości zainstalowania w swoich telefonach aplikacji.

(rog)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto