Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W bibliotece szkolnej w Wicku zorganizowano cykl zajęć muzycznych "Co w romantyzmie gra"

Red.
Wystawa "Eufonie", czyli "Co w romantyzmie gra?" - to cykl zajęć o instrumentach muzycznych, który odbył się tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych na żywo w Bibliotece Szkolnej w Wicku. Pretekstem do muzycznego spotkania w przestrzeni bibliotecznej była nowa ekspozycja dostępna w holu Biblioteki SP Wicko, opracowana przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie i pokazana w Wicku w ramach ogólnopolskich obchodów Roku Polskiego Romantyzmu.

W zajęciach muzycznych, zorganizowanych przez nauczycielkę muzyki, Nataszę Konopacką oraz bibliotekarkę szkolną, Magdalenę Kubiak, wzięli udział uczniowie klas trzecich i czwartych Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku.

Nietypowe lekcje o muzyce składały się z trzech etapów.

W pierwszej części na korytarzu doprowadzającym do biblioteki dzieci zwiedzały i wspólnie z nauczycielkami omawiały treść plakatów opisujących różne instrumenty oraz gatunki i utwory muzyczne, wywodzące się i rozwinięte w epoce romantyzmu.
Następnie już w czytelni bibliotecznej trzecio- i czwartoklasiści mieli możliwość wirtualnie zwiedzić jedyne takie w Polsce Muzeum Instrumentów Muzycznych, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz obejrzeć film o jednym z eksponatów tego muzeum, fortepianie, na którym prawie 200 lat temu prawdopodobnie grał Fryderyk Chopin.

-Przewodnikiem po poznańskim muzeum była Pani Olga Olejniczak, adiunkt Muzeum Instrumentów Muzycznych, która przesłała specjalnie dla uczniów SP Wicko film dokumentalny o tym niezwykłym, odrestaurowanym instrumencie

- informuje Magdalena Kubiak z Biblioteki Szkolnej w Wicku.
Trzeci etap spotkań z muzyką w Bibliotece SP Wicko to część warsztatowa, w której najważniejszą rolę odgrywały małe instrumenty perkusyjne. Każdy z uczniów otrzymał jeden z instrumentów. Przy akompaniamencie trepaka, czyli tańca ze słynnego baletu epoki romantyzmu, autorstwa Piotra Czajkowskiego, pt. "Dziadek do orzechów", dzieci mogły uczestniczyć we wspólnym muzykowaniu.
Biblioteka Szkolna w Wicku pragnie gorąco podziękować Pani Oldze Olejniczak oraz poznańskiemu Muzeum Instrumentów Muzycznych za udostępnienie materiałów edukacyjnych dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto