reklama

W 2019 roku będzie się wiele inwestować w Lęborku. W grze są duże projekty

Marcin KapelaZaktualizowano 
To będzie kolejny rok, w którym na inwestycje Lębork przeznaczy ponad 40 milionów zł. Z tych funduszy w 2019 r. będą kontynuowane wieloletnie projekty z dużym dofinansowaniem zewnętrznym. Budżet miasta zamknie się deficytem w wysokości blisko 2,5 miliona zł, a miasto wyemituje kolejne obligacje, tym razem na 4,8 mln zł.

- Jakieś drobne uwagi były, ale ogólnie rzecz mówiąc Regionalna Izba Obrachunkowa dokonała analizy i nie widzi podstaw do tego, żeby nie można było zrealizować tej uchwały budżetowej

- podkreślił burmistrz Witold Namyślak.

- Jesteśmy po przyjęciu protokołu kontroli naszych czterech ostatnich lat przez RIO i chcę powiedzieć, że dawno takiej oceny nie było. Gratulacje dla pani skarbnik i jej służb finansowych. Ciężko było coś powiedzieć, że źle robimy. Opinia jest pozytywna i bardzo proszę o przyjęcie tego projektu budżetu.

Podczas sesji 21 grudnia ubr. uchwała budżetowa na 2019 rok przeszła głosami 13 radnych rządzącej koalicji (Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, Ziemia Lęborska, Lepszy Samorząd), przy czterech głosach przeciwnych (Prawo i Sprawiedliwość oraz Bożena Pobłocka) oraz dwóch wstrzymujących się (Włodzimierz Klata i Radosław Zimnowoda).

Dochody budżetu miasta w 2019 r. sięgną 184.618.388,65 zł, z czego dochody bieżące to 148.607.513,20 zł, a majątkowe 36.010.875,45 zł.
Wydatki Lęborka w 2019 r. zostały zaplanowane w wysokości 187.071.936,65 zł, w tym wydatki bieżące to 145.476.452,37 zł, a majątkowe 41.595.484,28 zł. Zatem deficyt sięgnie 2.453.548,00 zł.
Najważniejsze wydatki bieżące będą dotyczyły oświaty i wychowania (48.884.622, 36 zł), tj. 33,75 procent ogółu, działu „Rodzina” (33.675.311 zł), tj. 23,24 procent oraz pomocy społecznej (13.90.248 zł), tj, 9,03 procent ogółu.
W ubiegłym roku Lębork zaciągnął obligacje na kwotę 4,2 mln zł, a w tym roku będzie to kwota 4,8 mln zł.
Na koniec 2019 r. planowana łączna kwota długu wynosi 81.558.590,55 zł. tj. 44,31 procent planowanych dochodów.
2019 to będzie rok kontynuacji dużych inwestycji, realizowanych dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Największa inwestycja to budowa Lęborskiego Węzła Przesiadkowego za blisko 16 mln zł, z czego prawie 10,6 mln zł to pozyskana dotacja. Drugi pod tym względem projekt to rewitalizacja obszaru „Nowy Świat” za ponad 11,4 mln zł, z czego dotacja to prawie 6,7 mln zł. Ogromną dotację, bo nieco ponad 2,2 mln zł dostał projekt pn. „Więcej drzew i krzewów - Zielony Lębork”(za prawie 2,7 mln zł). Na blisko 6 mln zł opiewają koszty realizacji projektu pn. „Skarby Lęborka - ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum” (dotacja to 512.635,78 zł).

- Przy tak dużym zaangażowaniu środków miejskich udaje się nam pokazać, że możemy jeszcze spłacić 200 tys. zł zadłużenia

- powiedział burmistrz Namyślak.

- Nie jest to dużo na początek, ale w momencie, kiedy budujemy, a jeszcze decydujemy się, że trochę spłacimy, to jest naprawdę duże wyzwanie. Będzie czas, że nie będzie aż tyle zewnętrznych inwestycji i będziemy mogli trochę pieniędzy przeznaczyć na spłatę. Przy tak dużych inwestycjach pokazujemy, że możemy jeszcze trochę spłacić. Moglibyśmy i 400 i 700 tys. zł, tylko to byłoby kosztem tych potencjalnych inwestycji, o które proszą też mieszkańcy w budżetach. Nie chcemy im tego odbierać.

- Analizując projekt budżetu na 2019 rok Komisja Budżetowa stwierdza, że jest to budżet, który zapewnia zabezpieczenie niezbędnych potrzeb wspólnoty samorządowej

- powiedziała podczas sesji budżetowej szefowa komisji Halina Łukian.

- Jest to budżet proinwestycyjny. Na inwestycję zaplanowano kwotę 40 mln 787 tys. 984, 28 zł, co stanowi 21, 93 procent wydatków ogółem. Można tak znaczną kwotę przeznaczyć na inwestycje, dzięki pozyskanym dotacjom w wysokości 20 mln 297 tys. 216,84 zł. Dotacja dotyczy zadań realizowanych w cyklu wieloletnim.

W 2019 r. na budowę i modernizację dróg i ulic ratusz zaplanował 980 tys. zł ze środków własnych. I właśnie o te inwestycje drogowe realizowane bez pieniędzy unijnych dopytywał radny Włodzimierz Klata.

- Co oprócz ulicy Powstania Styczniowego będzie w 2019 roku zrobione, żebyśmy wiedzieli nad czym głosujemy. Czy ulica Nadmorska 360 m dojazd do Kossaka i 400 m ulicy Witkacego. Czy mieszczą się w tej kwocie? Czy w 2019 roku spodziewamy się zakończenia prac projektowych, jeśli chodzi o ulice Wrocławską, Opolską, kwestię ścieżek rowerowych z ulicy Kossaka, tj. ok. 490 m i kwestię mostu w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego w stronę ulicy Czołgistów. Czy te pozycje w 2019 r. będą zrealizowane?

- W tym roku zrobiliśmy ogromne inwestycje drogowe w obszarze, w którym nie jest możliwe dofinansowanie. Dwa odcinki Małopolskiej, inwestycje w obrębie ulicy Harcerzy, w obrębie Lubelskiej

- odpowiedział burmistrz Witold Namyślak.

- Czekamy na potwierdzenie budżetu państwa i środków, które są zarezerwowane na tzw. Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych. Mamy złożony projekt, w każdej chwili możemy złożyć kolejne dwa. To ma być 6 miliardów, do tej pory był miliard. Informacje są raczej pozytywne i czekamy na potwierdzenie. Wojewoda przygotowuje się do tych rozdań. Wtedy będziemy mogli dopiero powiedzieć, które z tych inwestycji są już zaprojektowane, czy będziemy mogli złożyć kolejne. Jeżeli chodzi o Opolską i Wrocławską myślę, że w przyszłym roku te projekty będą gotowe. Jeżeli chodzi o most przy Kazimierza Wielkiego to ten projekt już jest gotowy. Łatwiej to wykonać, jak są środki zewnętrzne. Jak ich nie ma, to bierzemy wszystko na siebie i wtedy z takim trudem to pokonujemy.

- Powinniśmy trochę więcej środków przeznaczyć na walkę ze smogiem

- powiedział na sesji burmistrz Namyślak.

- Dostawaliśmy, dostajemy i sami finansujemy wymianę pieców na niskoemisyjne. Gdyby w ciągu roku udało się skorzystać z pieniędzy, które państwo dokłada i wymienić kolejne piece. Warto w budżecie poszukać i dofinansować. Może warto przyspieszyć wymianę pieców, szczególnie na osiedlu domków jednorodzinnych.

Radny Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Walaszkowski upomniał się o remonty zasobów komunalnych.

- Przeglądając projekt budżetu zauważyłem, że środki na remonty zasobów komunalnych w 2019 r. znacznie zmniejszyły się. W tym roku było 511 tys. zł, w tym proponowane jest 200 tys. wszystkim chyba zależy, żeby standard tych mieszkań w zasobach komunalnych polepszał się. Zakres prac remontowych jest znaczny, a środki się znacznie zmniejszają. Przez co najmniej cztery ostatnie lata miasto remontowało w mieszkaniach komunalnych, gdzie jest w stu procentach właścicielem, budowało w mieszkaniach toalety, które w wielu budynkach są w piwnicach, na korytarzach. Już jest 21 wiek i powinniśmy zabiegać o to, żeby ludzie też w zasobach komunalnych mogli żyć godnie. Dlatego jestem tak zaskoczony, że środki na ten cel tak się zmniejszyły. Od wielu lat apeluje o to, żeby w naszym mieście nie było mieszkań na poziomie piwnic, a takie są ulicy Sienkiewicza. Jesteśmy krajem Unii Europejskiej i nie powinniśmy dopuszczać do tego, żeby ludzie mieszkali na poziomie piwnic.

Odpowiedzi udzielił burmistrz Witold Namyślak

- Cały ten obszar mamy w zakresie rewitalizacyjnym ulicy Stryjewskiego i Malczewskiego. Nie będziemy musieli wydać swoich pieniędzy. Tam to jest zaniedbane, ale była wiedza, że będą na to pieniądze i teraz są. Szkoda było swoich wydawać. Łazienki zostały prawie wszędzie wykonane. Istnieją te mieszkania w suterenach, na razie istnieją to są mieszkania tymczasowe czy socjalne.

- Komisja Strategii i Rozwoju oraz Komisja Polityki Społecznej zgłosiły do projektu budżetu na 2019 rok wnioski, które skutkują zwiększeniem wydatków

- powiedziała podczas sesji budżetowej szefowa komisji Halina Łukian.

- Po analizie Komisja Budżetowa stwierdza, że przedłożone wnioski nie określają wysokości wydatków na poszczególne przedsięwzięcia. Nie podano także źródła ich sfinansowania, a więc nie został spełniony wymóg określony w paragrafie 3 ust. 3 uchwały nr 58 – 505/2010 Rady Miasta w Lęborku z dnia 28 września 2010 r,. w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej. (…) Obecnie Komisja Budżetowa proponuje nie podejmować zadań wskazanych przez komisje. Po uzupełnieniu wniosków zostaną one przekazane burmistrzowi miasta.

Sama upomniała się o ulicę Weterynaryjną.

- W poprzednich latach robiliśmy dużą inwestycję, jaką jest budowa mostu na Rzece Łebie, który łączy ulicę Komuny Paryskiej z Pionierów. Od Komuny Paryskiej do mostu jest droga asfaltowa, ścieżka rowerowa, chodnik. Po przejechaniu mostu droga jest połatana, są dziury, więc prosi się, żeby w pierwszej kolejności dokończyć budowę 200 metrów odcinka drogi Weterynaryjnej.

FLESZ: Mniej zabitych, więcej pijanych. Bilans akcji "Znicz"

Wideo

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
alfons

Ależ mi będą wielkie projekty, będzie tak jak z zasraną szpilkostradą jedni zbuduja ,a inni za dwa lata rozbiora i zrobia w inny sposób za nowa kapuchę.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3