Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste otwarcie AleBrowaru w Lęborku. FOTO,VIDEO

Edyta Litwiniuk
Uroczyste otwarcie Ale Browaru w Lęborku
Uroczyste otwarcie Ale Browaru w Lęborku el
W piątek w Lęborku odbyła się uroczysta feta z okazji otwarcia browaru firmy AleBrowar w Lęborku

Były uroczyste przemówienia, oglądanie browaru i poczęstunek. Oczywiście można było też spróbować piwa rozlewanego w nowym lęborskim browarze.

Przeczytaj o historii powstania firmy AleBrowar!

Z miłości do pienistego trunku założyli firmę, teraz marzy im się własny browar
Tajemnice piwa znają na wylot. Produkują nawet takie z dodatkiem... kawy

Naga Mumia, Bursztynowy Chłopczyk, a może Słodka Krowa, czy Lady Blanche, która wygląda jak... kobieta z brodą. To żaden zbiór osobliwości, ale nazwy piwa produkowanego przez firmę AleBrowar, która jest zarejestrowana w... Lęborku. Wszystkie piwa wyróżniają się oprócz humorystycznej etykiety z nazwą ozdobioną charakterystycznym rysunkiem, także smakiem. Smakiem dawno zapomnianego piwa warzonego z naciskiem na jakość, a nie ilość.
Skąd pomysł, żeby warzyć piwo? - W 2011 roku spotkało się trzech facetów zakochanych w piwie - opowiada Arkadiusz Wenta z Lęborka. - To nas połączyło- pasja do piwa. Warto wspomnieć, że wcześniej zajmowaliśmy się warzeniem piwa w domu i zastanawialiśmy się jak przenieść naszą pasję na wyższy poziom. Nie kryjemy też, że chodziło o to żeby idąc do pubu napić się porządnego piwa, takiego jakie lubimy najbardziej.

Cała trójka obmyślała jak przenieść swoje pomysły w realne życie, czyli swój sposób warzenia, swoje receptury. Zdecydowano się powołać firmę. - Pomysł na założenie spółki AleBrowar pojawił się na początku 2012 roku i niespełna 5 miesięcy później wypuściliśmy na rynek nasze pierwsze piwo - mówi Arkadiusz Wenta.
Dlaczego akurat piwo? - Po wodzie i herbacie piwo jest najczęściej pijanym napojem na świecie- mówi Arkadiusz Wenta i dodaje: - Z warzenia piwa czerpiemy olbrzymią przyjemność. Pozytywne emocje jakie wywołuje piwowarstwo rzemieślnicze wśród piwnych pasjonatów są nie do opisania.
- Jesteśmy przez dziesiątki lat przyzwyczajeni do picia jednego gatunku piwa dolnej fermentacji. Są to piwa typu lager, przeważnie podszywające się pod pilsa. My z kolei warzymy tylko piwa tzw. górnej fermentacji czyli ale, stąd też nazwa AleBrowar. Ale nazwa pochodzi też od innej rzeczy, od stwierdzenia: Ale Browar, czyli coś fajnego, wow jakie piwo.
Zdaniem właścicieli AleBrowaru piwa górnej fermentacji to creme de la creme browarnictwa. - Oferują nie tylko ciekawe smaki, ale i zapachy. Takie piwa są bardziej aromatyczne. Niektóre bardziej chmielowe, inne mniej. Co kto lubi - mówi Wenta. - Są więc piwa o smaku kawy i takie recepturę właśnie przygotowujemy w swoim laboratorium. Specjalnie dla tego piwa uprażyliśmy razem z warszawską rzemieślnicza palarnią Kofi Brand specjalną wersję etiopskiej kawy. Po zakończeniu intensywnych testów takie piwo wejdzie do przemysłowej produkcji.
Właściciele zapewniają, że ich produkty są niepasteryzowane i niefiltrowane, co pozwala zachować ich niepowtarzalny aromat.
AleBrowarnicy zdecydowali się na robienie piwa nie mając własnego browaru. Chcieli je warzyć u kogoś.
- Wynajęliśmy część mocy produkcyjnej w browarze w Gościszewie - opowiada Arkadiusz Wenta. - Zaczęliśmy tam warzyć nasze piwa, pod naszą autorską recepturą. Pierwszym był Rowing Jack, piwo w stylu India Pale Ale. Drugim piwem było Lady Blanche, belgijskie Witbier, do warzenia którego używa się gorzkiej skórki pomarańczy curacao i kolendry.
Swoją firmę zarejestrowali w Lęborku, choć oprócz lęborczanina pana Arkadiusza, pozostali dwaj wspólnicy pochodzą z Sopotu i Wrocławia.

Dlaczego tutaj?
- Bo w Lęborku uwarzyliśmy nasze pierwsze piwo w naszym AleLaboratorium - mówi Wenta. Receptury ich piw wymyśla głównie Michał Saks - absolwent biotechnologii, jeden ze wspólników.
Jak się robi piwo? W opowieści pana Arkadiusza to proste: Najpierw jest etap zacierania, potem etap wysładzania, wygotowywania, odchmielania, chłodzenia. W praktyce uwarzenie dobrego piwa zajmuje mnóstwo czasu i wymaga ogromnego wysiłku. Ale to podwaja radość z osiągniętego efektu.
- Piwo robi się ze słodu, chmielu, wody i drożdży. Wystarczy odpowiedni rodzaj składników czy drobna zmiana w procesie produkcji żeby uzyskać inny rodzaj piwa - opowiada. Składników specjalnych, których można użyć jest wiele. - Można używać niesłodowanych składników jak choćby płatki pszeniczne czy owsiane, które podnoszą pienistość piwa i dodają mu... jedwabistości.

Jako pierwszy człowiek od ponad 70 lat pan Arkadiusz uwarzył piwo Jana Heweliusza.
- Jest to piwo jopejskie. To było najbardziej znane polskie piwo eksportowe, głównie do Anglii - opowiada Arkadiusz Wenta. - Tego piwa używano jako dodatku poprawiającego jakość podłych i cienkich piw angielskich. Trzeba pamiętać, że kiedyś piwowarstwo w Polsce stało na bardzo wysokim poziomie. Piwo było wysoko ekstraktywne o wysokim poziomie alkoholu. Sam proces stworzenia tego piwa był bardzo długi i żmudny. To piwo jest ciemne, oleiste, bardzo gorzkie a zarazem bardzo słodkie. Receptura jest moja autorska. Odtworzyłem ją na podstawie szczątkowych zachowanych informacji i metodą prób i błędów - wyjaśnia.
Skąd wiadomo, że to akurat odtworzone piwo Heweliusza?
- Nie mamy takiej pewności, ale zachowanie brzeczki w czasie fermentacji a później leżakowania, świadczy o tym że się udało - mówi Wenta. - Kilka pierwszych prób zakończyło się niepowodzeniem. Poza tym to piwo ma niesamowity aromat: czuć je figami, morelami, wiśniami, śliwkami. Choć nie były dodawane. W średniowieczu to piwo używane było jako specyfik medyczny, bo ma działanie napotnie, dodawano je też do potraw kulinarnych. Na tym między innymi polega kunszt piwowara, aby ze słodu chmielu i drożdży wydobyć całą paletę smaków i aromatów.
Pan Arkadiusz odtworzył też słynne piwo Grodziskie, rdzennie polski styl delikatnego piwa pszenicznego z nutami dymnymi pochodzącymi od słodu wędzonego drewnem bukowym.
Powrót do piwa rzemieślniczego cechuje nie tylko Polskę, gdzie w tej chwili działa już kilka takich browarów. -Kolebkę tej rewolucji stanowi teraz USA. Jest tam mnogość rodzajów piwa i innowacyjności. W Polsce gonimy ich bardzo szybko. Myślę, że już niedługo będziemy mogli stawać w szranki z najlepszymi browarami amerykańskimi, belgijskimi czy niemieckimi.

Taka rewolucja w Polsce już się dzieje.
Widać to po mnogości browarów jakie się w ostatnim czasie pojawiają.
- Kiedy przystępowaliśmy do warzenia piwa, to na rynku browarów rzemieślniczych było niewiele - mówi Arkadiusz Wenta. Powstał browar Pinta, który zaczął warzyć zupełnie inne piwa niż pozostali i tym samym rozpoczął tą rewolucję, my byliśmy drudzy. Teraz takich browarów jest coraz więcej i są coraz ciekawsze.
Wraz z naciskiem na jakość idzie nacisk na odpowiedniego konsumenta. Piwa z AleBro-waru nie kupisz w zwykłym sklepie.

- Nasze piwa można kupić tylko w specjalistycznych sklepach i pubach - mówi Arkadiusz Wenta.
- Chcemy żeby nasze piwo trafiało do ludzi, którzy są zainteresowani tego rodzaju produktem. Zwłaszcza że nasze piwo jest też dość drogie - dodaje. Najbliższe sklepy gdzie można kupić piwa z AleBrowaru znajdują się w Słupsku i Wejherowie.
Czy z Ale Browaru mają jakieś pieniądze? Mówią, że do tego daleka droga. Żeby uruchomić produkcję musieli zainwestować kilkaset tysięcy złotych. Teraz produkują miesięcznie 200 hektolitrów piwa. Firma zaczyna przynosić skromne dochody, ale im marzy się własny browar. A to ogromny wydatek.
- Naszym głównym celem jest utrzymanie jak największej jakości. Na dzień dzisiejszy najwięcej w skali miesiąca sprzedaliśmy 6- tys. litrów piwa. Kiedyś będziemy na tym robić pieniądz, ale nie o to nam przede wszystkim chodzi.
Plany na przyszłość? Marzy im się budowa brew pubu. Miejsca, gdzie warzy się piwo na oczach klientów. Czy takie miejsce powstanie w Lęborku? Nie chcą tego powiedzieć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uroczyste otwarcie AleBrowaru w Lęborku. FOTO,VIDEO - Lębork Nasze Miasto

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto