MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie klas ósmych rozpoczęli pierwszy poważny egzamin. W Lęborku najwięcej w SP8

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Każdy uczeń musi przystąpić do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.
Każdy uczeń musi przystąpić do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Marcin Kapela
Uczniowie klas ósmych rozpoczęli zaplanowane na trzy dni obowiązkowe egzaminy. Przystąpi do nich ponad 214.500 uczniów z ponad 11.190 szkół. Na początek język polski, w środę matematyka i w czwartek język obcy nowożytny. W Lęborku egzaminy zdaje łącznie 135 uczennic i uczniów, z czego najwięcej w Szkole Podstawowej nr 8 im. Mikołaja Kopernika. Wyniki egzaminów będą znane 3 lipca.

Uczniowie ósmych klas rozpoczęli egzaminy

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych we wtorek 14 maja zasiedli do swojego pierwszego poważnego egzaminu. Każdy uczeń musi przystąpić do wszystkich trzech egzaminów potwierdzających uzyskaną przez osiem lat wiedzę - z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Wyniki uzyskane podczas testów zadecydują o tym, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Dobra wiadomość dla uczniów jest taka, że egzaminu klas ósmych nie da się nie zdać. Wyniki egzaminu będą znane 3 lipca.

Na początek język polski

Pierwszego dnia egzaminów uczniowie mierzą się z językiem polskim i na uzupełnienie arkusza z języka polskiego ósmoklasiści mają dokładnie 120 minut. Egzamin z języka polskiego składa się z dwóch części. Najpierw uczniowie rozwiązują test (zadania otwarte i zamknięte), a następnie piszą wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych tematów.

W Lęborku najwięcej zdających w SP 8

W Lęborku egzamin ósmoklasisty zdaje 135 uczniów. W Szkole Podstawowej nr 8 jest to 50 uczniów z dwóch klas, w SP 4 to 26 uczniów z jednej klasy i 10 uczniów z OHP, w SP 3 to 27 uczniów z jednej klasy i 22 uczniów w SP 5. Ósmych klas nie ma w tym roku szkolnym w SP 1 i SP 7.

- W tym roku szkolnym mamy wyjątkowy rocznik, bo niezbyt liczny - mówi Daniel Nadworski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8. - Nasi uczniowie są dobrze przygotowani, ale na egzaminach trzeba im nie tylko wiedzy i umiejętności, ale też szczęścia i wytrwałości.

Ze względu na zdających ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, cudzoziemców i uczniów - obywateli Ukrainy, zostały dostosowane formy egzaminu w postaci odrębnych arkuszy a także dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.

- Tacy uczniowie mają arkusze dostosowane do swoich możliwości, wydłużony czas egzaminu, bywa tak, że korzystają z pomocy komputera lub nauczyciela, który pomaga w wykonaniu czynności technicznych. To wiemy już od września i jesteśmy do tego przygotowani - wyjaśnia dyrektor "Ósemki".

W SP 8 egzamin zdaje czworo uczniów z Ukrainy.

- Ci uczniowie mają dostosowane arkusze z języka polskiego a co za tym idzie wydłużony czas egzaminu.

Dyrektor największej szkoły podstawowej w Lęborku nie obawia się o wyniki egzaminu swoich uczniów.

- Nie ma powodu do obaw, bo wyniki naszych uczniów są w średniej lub powyżej średniej w województwie pomorskim i zdaje się, że najlepsze w Lęborku. Najsłabiej wypada matematyka, nawet, jeśli jest lepiej niż średnia wojewódzka, to jednak o kilka punktów procentowych mniej niż z języka polskiego czy obcego. Z języka obcego są to najlepsze wyniki. Wyniki zależą od stopnia trudności egzaminu w danym roku a one są różne. Nie mamy powodu wierzyć, że kolejne roczniki pod względem swoich predyspozycji szkolnych bardzo się różnią.

Przed rokiem w SP 8 egzamin zdawało 126 uczennic i uczniów. Wcześniej było nawet ponad dwustu zdających.

W tym roku procedurom przeprowadzenie egzaminu przygląda się obserwator wydelegowany z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, z ramienia Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

- Nie jest członkiem komisji egzaminacyjnej, ale uczestniczy w jej pracach obserwując sprawy techniczne, jak przygotowanie sal na egzamin, sposób przechowywania i udostępniania materiałów, sposób pisania, pakowanie materiałów. Jeśli znajdzie uchybienia, to wpisywane są do protokołu.

Jak podkreśla dyrektor, do tej pory takich zastrzeżeń nie było.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto