Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie i nauczyciele lęborskich szkół podstawowych i średnich pracują on-line. Co z ocenami?

Robert Gębuś
Robert Gębuś
fot.Pixebay
Lekcje w szkole zostały zawieszone do 25 marca, ale oświata pracuje. Uczniowie lęborskich szkół podstawowych i średnich realizują materiał zadany im do przepracowania w domu. Z nauczycielami kontaktują się głównie za pośrednictwem komunikatorów internetowych i dzienników elektronicznych.

Zawieszenie zajęć lekcyjnych w szkołach może potrwać dłużej niż do 25 marca, a rok szkolny prawdopodobnie nie zostanie wydłużony. Z powodu zagrożenia koronawirusem zarówno uczniowie jak i nauczyciele po raz pierwszy na taką skalę testują model pracy w domach.

-Wszystkie szkoły powiatu lęborskiego przygotowują materiały do samodzielnej pracy uczniów w domu, zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zajęcia odbywają się w formie udostępnionych elektronicznie materiałów dydaktycznych

- informuje Ewa Burak, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych starostwa powiatowego w Lęborku.- Nauczyciele kontaktują się z uczniami i rodzicami poprzez e-dziennik oraz przez inne środki komunikacji.

Szkoły testują nowy model pracy
W I Liceum Ogólnokształcącym w Lęborku prowadzone są lekcje on-line. Dla uczniów i nauczycieli to nowe wyzwanie. -Mamy opracowany plan lekcji, które prowadzimy on-line - mówi Anita Niedziela, zastępca dyrektora I LO w Lęborku. - Pracujemy na platformie Office 360 w grupach podzielonych na zespoły klasowe językowe i informatyczne.

Czytaj również:MOPS zmienia zasady korzystania z noclegowni

Zajęcia prowadzone są w formie audiokonferencji. Po jednej stronie siedzi nauczyciel danego przedmiotu, po drugiej uczniowie, którzy słuchają lekcji za pośrednictwem platformy, poprzez zainstalowane w laptopach kamery, a jeśli ich nie mają, to przez mikrofony. Jest też możliwość komunikowania się przy pomocy dziennika elektronicznego. - Na razie wygląda to optymistycznie. Frekwencja na lekcjach dopisuje - mówi Anita Niedziela. - W tym tygodniu jeszcze nie wystawiamy ocen, ale w przyszłym prawdopodobnie już tak.

Czytaj również:Sptkanie sztabu kryzysowego w starostwie

Wicedyrektor LO nr 1 podkreśla, że jest wiele platform, które umożliwiają zarówno przepytywanie uczniów, jak i np. sprawdziany, gdzie uczeń będzie miał określony czas na wykonanie poszczególnego zadania i gdy on upłynie, nie będzie mógł już do niego wrócić. Testowane są również zajęcia dodatkowe dla maturzystów.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej zostały przekazane nauczycielom zadania na czas zawieszenia zajęć dydaktycznych. Polecono przekazać bieżący zakres materiału do opracowania oraz tematy i zagadnienia powtórkowe dla uczniów przystępujących w tym roku do egzaminu maturalnego. Tam również nauczyciele pracują z uczniami za pośrednictwem sieci. - Nie wszyscy uczniowie mają jednak taki sam dostęp do internetowych łącz. Prowadzimy zajęcia on-line z poszczególnych przedmiotów i przy pomocy różnych komunikatorów, jednak nie zawsze możemy zgromadzić przed komputerem wszystkich uczniów. W takich sytuacjach materiały przekazywane są także przy pomocy poczty elektronicznej i dziennika elektronicznego - mówi Tomasz Tutak, dyrektor LO nr 2. - Czekamy też na rozporządzenie MEN dotyczące sposobu dalszej realizacji programu.
Dyrekcja LO nr 2 apeluje do rodziców, żeby zwrócili uwagę, by uczniowie realizowali zadane treści na bieżąco. Jednocześnie szkoła przygotowuje się do wprowadzenia kolejnych rozwiązań, kiedy zostanie wydane nowe rozporządzenie ministra. - Jeśli pozostanie możliwość dotychczasowej formuły przekazywania materiału uzupełnimy ją tylko o nowe, testowane narzędzia, np. Google Classroom do wykorzystania w miarę potrzeb - informuje Tomasz Tutak. - A jeśli minister zapisze odgórny model to go wprowadzimy.
Jak na razie realizowany jest głównie program powtórkowy, jednak MEN nie wydłużył roku szkolnego, więc szkoły będą musiały realizować materiał na bieżąco, a nauczyciele wystawiać oceny. - Nie wiem jeszcze jak to będzie rozwiązane, jednak dopuszczam możliwość przepytywania uczniów on-line i na tej podstawie wystawiania ocen - mówi Tomasz Tutak.
W Zespole Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu natomiast nauczyciele otrzymali wytyczne, by uzupełniać ewentualne zaległości oraz przygotowywać się do zadań, które będą realizowane w późniejszym czasie. Również komunikują się zdalnie z uczniami poprzez e-dziennik lub inne komunikatory, by przesłać im wskazówki do samodzielnej pracy w domu. W Powiatowym Centrum Edukacji nauczyciele przygotowują materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu, a administracja i obsługa świadczą pracę na dotychczasowych zasadach.
Jak informuje lęborskie starostwo, w Zespole Szkół Mechanicznych cześć nauczycieli pozostaje w domu w stanie gotowości do pracy i o ile to możliwe przygotowują materiały dla uczniów w wersji elektronicznej do pracy własnej. W zależności od potrzeb nauczyciele zespołów przedmiotowych pracują w małych grupach na terenie szkoły, podobnie jak członkowie zespołów zadaniowych.
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowaczym nauczyciele i wszyscy pracownicy są na swoich stanowiskach w zakładzie pracy, w związku z czym nie została zlecona telepraca.- Z informacji
uzyskanych od pani dyrektor materiały będą udostępnianie również na stronie internetowej jednostki. Ponadto n-le korzystają z przygotowanych przez MEN materiałów edukacyjnych dostępnych na stronach ministerstwa - informuje Ewa Burak.

W podstawówkach nie ma lekcji on-line
W lęborskich szkołach podstawowych nie prowadzi się lekcji on-line. -Dyrektorzy szkół podstawowych przeprowadzili rady pedagogiczne w sprawie sposobu i warunków realizowania zdalnego nauczania -informuje Marian Kurzydło, sekretarz miasta. - Na dzienniki elektroniczne przekazywane są przez nauczycieli informacje dla uczniów, jakie zadania mają do wykonania,
Na dzień dzisiejszy podstawa programowa realizowana jest na bieżąco, trudno więc określić czy powstaną zaległości programowe.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto