Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczcili ofiary obozu Stutthof

źródło:UM Lębork
Jak co roku, w ostatnią niedzielę września, na Cmentarzu Ofiar Marszu Śmierci w Krępie Kaszubskiej odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne. Uczczono w ten sposób pamięć pomordowanych tuż przed końcem wojny więźniów obozu KL Stutthof.

Punktualnie o godz. 14:00 uroczystości w Krępie rozpoczęto wprowadzeniem sztandarów, wejściem kompanii honorowej I Zmechanizowanego Batalionu z Lęborka i odegraniem hymnu państwowego. Na cmentarzu zgromadziło się kilkuset mieszkańców Ziemi Lęborskiej, a wśród nich dawni więźniowie obozu Stutthof, delegacje szkół i samorządowcy. Wyjątkowo w uroczystościach uczestniczyła też rodzina prof. Konstantina Čakste (przywódca łotewskiego podziemia, syn pierwszego prezydenta niepodległej Łotwy), którego szczątki spoczywają w Krępie Kaszubskiej.

Czytaj również:Komendant nagrodził chłopców za odwagę

Towarzyszył jej ambasador Łotwy w Polsce.
Pedagodzy i uczniowie Zespołu Szkół w Garczegorzu im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof przygotowali poruszający montaż słowno-muzyczny. Przybliżył on uczestnikom historię gehenny, którą przechodzili więźniowie wielu narodowości ewakuowani przez Niemców z obozu Stutthof.

Czytaj również: Walczą o schetynówki

W intencji poległych odprawiono polową mszę świętą. W kazaniu o. Marek Kiedrowicz z Lęborka mówił o potrzebie przypominania tragicznych losów narodu polskiego z przeszłości i wychowaniu młodych w duchu patriotyzmu.
Głos zabrali też byli więźniowie KL Stutthof. Mówili o horrorze jaki przyszło im przeżyć i wspominali tych, którzy już odeszli. Wyrazili też wdzięczność społeczności Krępy Kaszubskiej i wszystkim zaangażowanym, za pielęgnowanie pamięci o ofiarach Marszu Śmierci i dbanie o ich symboliczne mogiły.

Czytaj również:Miasto chce zmienić nawierzchnię boisk

- Dziękuję, że w tak wspaniały sposób podtrzymujecie pamięć o tych, którzy polegli. Cieszę się, że mogłam być tu dziś z Wami - powiedziała pod koniec uroczystości Anna Čakste-Rollins, córka prof. Konstantina Čakste. Specjalnie na uroczystości w Krępie przybyła wraz z rodziną z USA. Ambasador Łotwy Einars Semanis, również wyraził swój szacunek dla społeczności, która dba o miejsce pamięci. Mówił też o tragicznych losach obu narodów, które mimo przeciwności losu są dziś wolne, demokratyczne i mogą żyć w przyjaźni.
Po uroczystościach na cmentarzu, uczniowie oraz mieszkańcy udali się na spotkanie z byłymi więźniami i rodziną Čakste w Izbie Pamięci im. Prof. Konstantina Čakste przy szkole w Krępie Kaszubskiej.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto