Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczą się i mieszkają w Lęborku a nie dostaną Karty Ucznia, bo nie mają w mieście meldunku

Robert Gębuś
Bezpłatne przejazdy autobusowe dla uczniów z Lęborka zaczną funkcjonować od września, ale mieszkańcy już sygnalizują, że nie wszyscy uczniowie, którzy mieszkają i uczą się w Lęborku, otrzymają Karty Ucznia, które upoważniają do takich przejazdów

Karta Ucznia zacznie funkcjonować od 1 września, ale szkoły już zbierają wnioski od rodziców, na podstawie których będzie wydawany dokument, umożliwiający przejazdy autobusami ZKM dzieciom i młodzieży z Lęborka. Problem w tym, że nie wszystkie dzieci mieszkające i uczące się w Lęborku, taką kartę otrzymają. Pani Anna (nazwisko do wiad.red.) jest matką dwojga dzieci. Jak podkreśla, od urodzenia mieszka w Lęborku. Niestety, na wskutek rodzinnych perturbacji straciła meldunek w rodzinnym domu.

Czytaj również:Biblioteka w Wicku zakończyła rok

Zobacz wideo:

W efekcie musi wynajmować mieszkanie. - W 2012 roku złożyłam dokumenty i staram się o mieszkanie - wyjaśnia pani Anna. - Moja starsza córka ma meldunek, a o 11 młodsza juz tego meldunku w Lęborku nie ma. Czekamy na mieszkanie z miasta. Młodsza córka pani Anny chodzi do jednej ze szkół podstawowych. - Kiedy wprowadzono darmowe przejazdy dla dzieci i młodzieży ucieszyłam się, bo to zawsze oszczędność - nie ukrywa pani Anna. - Niestety, kiedy w szkole zebrano wnioski, na podstawie których wydawane są Karty Ucznia, okazało się, że są tam dane osobowe i adres zameldowania. I chociaż moje dzieci mieszkają w Lęborku, to nie mogą z niej korzystać, bo nie mają w Lęborku meldunku, ale tu żyją i mieszkają. Nasza rozmówczyni dodaje, że urząd mógłby łatwo sprawdzić gdzie mieszkają beneficjenci Karty Ucznia. - Korespondencja przychodzi na ten adres, w urzędzie dobrze wiedzą gdzie mieszkam, bo staram się o lokal. Wiedzą też, do jakich szkół uczęszczają dzieci.Zasady na jakich wydawana jest Karta Ucznia, regulowane są uchwałą Rady Miejskiej. Wśród kilku grup uprawnionych do bezpłatnych przejazdów autobusami ZKM dodano również uczniów szkół podstawowych, którzy ukończyli 7 rok życia oraz klas gimnazjalnych zameldowanych na terenie Lęborka. Obowiązek meldunku jest jednym z warunków otrzymania Lęborskiej Karty Ucznia. - Nie spotkaliśmy się jeszcze z takim przypadkiem - przyznaje Marian Kurzydło, zastępca burmistrza Lęborka. - Jeśli pojawią się podobne sytuacje to z pewnością się nad nimi pochylimy. Marian Kurzydło podkreśla, że obowiązek zameldowania w Lęborku wprowadzono po to, żeby korzystać mogli uczniowie, którzy właśnie w Lęborku uczą się i mieszkają. -Trzeba pamiętać, że do szkół w Lęborku uczęszczają również uczniowie z innych miejscowości, również z Potęgowa. Jednak problem zostanie nam zgłoszony nie będzie innej możliwości, żeby go rozwiązać, to niewykluczone, że burmistrz zaproponuje zmianę istniejącej uchwały.Również w lęborskim Zakładzie Komunikacji Miejskiej słyszymy, że sprawa nie była zgłaszana. -Na razie do ZKM w Lęborku nie wpłynęły żadne uwagi - mówi Mirosław Siergiej, dyrektor ZKM w Lęborku. - Wnioski dotyczące Kart Ucznia są zbierane ze szkół i adresem właściwym dola tych uwag jest Urząd Miejski w Lęborku. Pierwsze Karty Ucznia pojawią się około 1 września, więc jest jeszcze troszeczkę czasu.Zdaniem dyrektora ZKM, można również skorzystać z zastosowanych już rozwiązań. - Takie karty funkcjonują już w Wejherowie i w Warszawie - przypomina Mirosław Siergiej. - Być może właśnie w tych samorządach można podpytać, czy spotkali się z podobnymi przypadkami i jak je rozwiązano.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto