Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uchwała atomowa dla Pomorza. Rządowa zapowiedź regulacji prawnych. Do wprowadzenia podpisów dojdzie jeszcze we wrześniu 2023 roku?

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Elektrownia jądrowa w Olkiluoto w Finlandii. Mniej więcej tak ma wyglądać elektrownia w Choczewie
Elektrownia jądrowa w Olkiluoto w Finlandii. Mniej więcej tak ma wyglądać elektrownia w Choczewie 123rf
Jeszcze we wrześniu 2023 roku rząd Mateusza Morawieckiego planuje przyjąć tzw. małą uchwałę ws. dodatkowych inwestycji na Pomorzu w związku z budową elektrowni atomowej.

Takie wieści przekazała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Jak przyznała minister, dodatkowe inwestycje w województwie pomorskim w związku z budową elektrowni atomowej mogą sięgnąć około 200 milionów złotych.

Informacje dotyczące „małej uchwały atomowej” padły w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Zdaniem pełnomocnik rządu, do końca kadencji Rada Ministrów powinna przyjąć stosowne przepisy, które ułatwią procedowanie zmian i inwestycje w rejonie budowy elektrowni atomowej. I choć kadencja Sejmu i Senatu trwa do 12 listopada 2023 roku, to wiele wskazuje na to, że te ważne dla Pomorza regulacje powinny być przyjęte jeszcze we wrześniu tego roku.

- Mam przekonanie, że do końca kadencji, najprawdopodobniej we wrześniu, rząd przyjmie tzw. małą uchwałę atomową dla województwa pomorskiego związanego z budową pierwszej jądrówki - przyznała w Karpaczu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Była wiceminister klimatu przyznała, że we współpracy z wojewodą pomorskim lista takich inwestycji została przesłana do biura pełnomocnika. Co zawiera ta lista?

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zadeklarowała, że znalazły się na niej m.in. pomysły, jak i życzenia samorządów z terenów, które mogą być w jakimś zakresie objęte budową elektrowni jądrowej, a które również chciałyby skorzystać na planowanej inwestycji, rozwijając lokalną infrastrukturę i gospodarkę.

Z udziałem wojewody pomorskiego powstała lista planowanych inwestycji.

- Myśmy z kolei przygotowali matrycę, za pomocą której te wszystkie plany i projekty samorządów i powiatów będziemy weryfikowali pod kątem rzeczywistego wpływu inwestorów, tj. budujących elektrownię, na te konkretne miejsca i rzeczywistej wagi tych inwestycji dla społeczności. Inaczej punktować będziemy np. drogi, a inaczej basen czy inne potrzeby - wyjaśniła PAP Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Dodała, że ta „matryca” wynika również z doświadczeń brytyjskich. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej dodała, że w najbliższym czasie inwestycje i pomysły zgłoszone przez samorządy oraz wojewodę będą weryfikowane.

Po tym procesie projekt uchwały zostanie przedstawiony rządowi i gabinet Mateusza Morawieckiego zdecyduje, czy podejmie odpowiednią uchwałę w sprawie budowy elektrowni jądrowej, uwzględniając dodatkowe inwestycje okołoatomowe na poziomie niemal 200 milionów złotych.

O istocie tej uchwały dla rozwoju województwa pomorskiego mówił natomiast Andrzej Jaworski, prezes Izby Gospodarczo-Handlowej Rynku Spożywczego, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych.

- Realizacja programu polskiej energetyki jądrowej znacząco przyspiesza. Rząd Prawa i Sprawiedliwości do końca września zamierza przyjąć małą uchwałę atomową. Przygotowywane plany uwzględniają plany samorządów. Musimy zabiegać o to, by elektrownia jądrowa powstała jak najszybciej, ponieważ będzie ona stanowiła jeden z fundamentów bezpieczeństwa energetycznego Polski. Da także impuls dla rozwoju gospodarczego całego Pomorza, ponieważ wraz z budową elektrowni atomowej powstaną dziesiątki tysięcy miejsc pracy, a setki firm będą mogły świadczyć usługi na etapie budowy i eksploatacji elektrowni. Bardzo mocno zyskają także trójmiejskie uczelnie wyższe, dla których jest to szansa na realizację projektów związanych z energetyką jądrową - stwierdził Andrzej Jaworski.

Minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przypomniała, że 20 czerwca rząd uchwalił duży program wsparcia inwestycji na Pomorzu, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej. Program w latach 2023-2029, który ma kosztować ponad 4,7 miliarda złotych, przewiduje m.in. budowę drogi krajowej, budowę lub przebudowę infrastruktury kolejowej oraz budowę infrastruktury hydrotechnicznej zapewniającej dostęp m.in. do elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa.

- Beneficjentami nowej infrastruktury będą również mieszkańcy regionu, turyści oraz inni inwestorzy - zapewnił Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu RP.

Wykonawcami „Programu wspierania inwestycji infrastrukturalnych w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej, w tym elektrowni jądrowej, w województwie pomorskim” będą: dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad oraz spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Nadzór nad wykonaniem programu sprawować będzie minister infrastruktury, natomiast za koordynację jego wykonania odpowiadać będzie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

- Rząd dąży do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego poprzez realizację celów Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) i Polityki energetycznej Polski do 2040 r. W listopadzie 2022 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej - zauważył Piotr Müller.

W grudniu 2021 r. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim, jako preferowaną. Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW.
Kolejne bloki mają być wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od około 6 do 9 GW.

- Od roztropnego programu budowy energetyki jądrowej w Polsce zależy nasza przyszłość, zależy przyszłość energetyki w Polsce, ale także przyszłość przemysłu i przyszłość rozwoju gospodarczego - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto